in

Havale Ve Eft Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve eft arasındaki fark

Havale ve EFT arasındaki fark nedir?  Banka işlemleri gözünüze isimleri yüzünden biraz zorlu gelebilir. Bazı işlemler aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Bu işlemlerin başında EFT ve havale geliyor.  EFT ve havale arasında bazı farklar bulunsa da bu işlemleri yapmak düşündüğünüzden daha kolay. Hatta bu işlemleri yapmak için bankaya gitmenize bile gerek yok. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz banka uygulaması sayesinde basitçe bu işlemleri yapabilirsiniz. EFT ve havale arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Bizde bu iki işlem arasındaki farkı sizler için yazdık.


Bu iki işlem sürekli birbiriyle  karıştırılır. Ancak bu iki kavram arasında farklar vardır.  EFT farklı bankalar arasındaki transferi gerçekleştirir. Havale ise aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi olmasını sağlamaktadır.

Bu farklılıklardan bir taneside EFT’yi bankanın mesai saatleri içinde yapmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullansanız bile bu durum değişmez. Göndereceğiniz paranın transferi mesai saatleri içerisinde olur. Havaleyi ise istediğiniz saatlerde yapabilirsiniz. Tabi şubelerde gece işlem yapamazsınız. Onun dışında diğer hizmet türlerinden yaptığınızda 7/24 karşı tarafa iletilebilmektedir.

EFT işlemi ile para transferi, havaleye göre bazı zamanlar 3-5 dakika daha uzun sürebilir. Aynı banka üzerinden yapılan havale genelde çok daha hızlı yapılır.  EFT ise iki banka arasında olması, giden paranın doğrudan alıcı bankaya iletilmemesi söz konusudur. Onay süreleri uzun sürebilir. Buna bağlı olarak daha geç gitmektedir.

Bankalar kendi aralarında yaptığı transfer işlemlerinden yani havale yaparken ücret almazlar. Belki büyük rakamlar söz konusu olduğunda çok az bir ücret talepleri olabilir. EFT ise farklıdır. Bankalar arasında olduğundan genelde ücretlidir. Bu durum bankaların kendi politikalarından dolayı değişiklik gösterir. Karşı tarafın  IBAN bilgisi elinizde varsa hem EFT hem de havaleyi çok kolay gerçekleştirirsiniz. Eğer elinizde IBAN bilgisi yoksa havalede hesap numarasının olması gerekmektedir. EFT işleminde ise elinizde IBAN yoksa para transferi yapacağınız  bankanın adı, bankanın kendi kodu ve kişinin hesap numarası istenmektedir.

Bu iki terimin amaçları aynı olsada farklılıkları vardır. O yüzden karıştırılması oldukça olağandır. Genelde para transferi konusu olduğunda havale denilmektedir. Bunun sebebi havalenin EFT ye göre daha eski bir maziye sahip olmasıdır. Ya da insanların havale kelimesine olan yatkınlığı olabilir.

Bankalarla işiniz olmayabilir. Ama  bu iki işlemi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Aslında bu işlemler günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ev kirasını bankalar üzerinden yatırılmasını isteyen ev sahipleri vardır. İşverenler genellikle maaşları bankalar üzerinden gönderir. Bunları yaparken havale ya da EFT işlemlerini kullanırız.

Havale ve EFT’nin kullanımı oldukça yaygındır. İnternetin de hayatımıza girmesi her alanda hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu işlemleri de internet sayesinde daha kolay yapabilmekteyiz. Bu durum hem bankalar hem de müşteriler için zaman kazancıdır.

Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

huzurlu ve mutlu bir hayat için

Huzurlu Ve Mutlu Bir Hayat İçin Yaşam Ritüelleri

Keyifli bir kamp için öneriler çadır

Keyifli Bir Kamp İçin Öneriler