in

BayıldımBayıldım

Hava Kirliliği ve Düşürmenin Yolları

hava-kirlilgi

Daha kaliteli ve solunabilir bir hava hepimizin ortak arzusudur. Hava kirliliğini azaltmanın en iyi yollardan biri daha az fosil yakıt kullanmaktır. Fosil yakıt kullanımını azaltmak için birkaç farklı yol vardır. Araba kullanmak yerine fosil bisiklet veya otobüs kullanılabilir. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek de iş görür. Araç seçimi esnasında daha az yakıt tüketen araçların tercih edilmesi, hava kirliliğinin düşmesinde önemli bir rol oynar. Evlerdeki ve iş yerlerindeki ışıkların daha az kullanılması önemli bir fayda sağlamaktadır. Öte yandan mümkün olduğu sürece tasarruf ampülleri kullanmak da hava kirliliğini azaltmanın önemli bir yoludur. Fosil yakıtların tercih edildiği ürünleri almamak da hava kirliliği azaltmak için oldukça etkilidir.

Arabalardan Kaynaklı Hava Kirliliği Nasıl Azaltılır?

Motorlu araçlar, katalatik dönüştürücüleri nedeniyle hava kirliliğine önemli katkılarda bulunur. Kalatilitik dönüştürücüler, birçok kimyasal gazın çözünmesini sağlayan reaksiyonları hızlandırır. Araçların bu parçası, sadece motor sıcakken çalışır ve egzozdan bolca dumanın dışarı çıkması sağlanır. Öte yandan hibrit motorlu araçlarda bir adet elektrik motoru bulunur ve bu motorun yanında şarj edilebilir batarya mevcuttur. Bu sayede daha az hava kirliliği elde edilir.

Endüstriyel Hava Kirliliği Nasıl Azalır?

Enerji santrallerinden ve fabrikalardan çıkan zararlı gazların birçoğu atmosfere karışır ve hava kirliliğine neden olur. Bu fabrikalarda uygulanabilecek basit bir filtreleme ile hava kirliliğinin önüne geçilebilir. Özellikle sanayi bölgelerinde fazlaca mevcut olan hava kirliliği bu sayede önemli miktarda azaltılabilir.

Karbon Vergisi Hakkında

Sera etkisini azaltmanın en etkili yollarından biri de enerji verimliliğini artırmak olarak bilinir. Bu enerji verimliliğini sağlamanın en iyi yollarından biri de finansal yöntemlerden geçer. Karbondioksit salımını azaltmak için karbon vergisi ve buna benzer yollar izlenebilmektedir. Bu vergilendirme; benzin, dizel, motorin ve LPG gibi fosil yakıtların vergilendirilmesinden geçer. Böylelikle tüketiciler, daha çevre dostu yakıt çeşitlerine rağbet gösterir.

Fosil Yakıt Yerine Bioyakıt

Hava kirliliğini azaltmak için rüzgar ve su enerjisinin yanı sıra bioyakıtlardan da faydalanılabilir. Bioyakıtların birçoğu mısırdan elde edilmektedir. Araçlarda bioyakıtların tercih edilmesi, hava kirliliğinin düşürülmesi için oldukça iyi bir yoldur. Öte yandan tarımda da bioyakıtların tercih edilmesi ile önemli miktarda verim elde edilebilir.

15 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popmundo – Bir RPG Oyunu

oyun-bilgisayari

Oyun Bilgisayarı Önerileri ve Tavsiyeler