Hayata Dair

Hava Kirliliği ve Düşürmenin Yolları

Daha kaliteli ve solunabilir bir hava hepimizin ortak arzusudur. Hava kirliliğini azaltmanın en iyi yollardan biri daha az fosil yakıt kullanmaktır. Fosil yakıt kullanımını azaltmak için birkaç farklı yol vardır. Araba kullanmak yerine fosil bisiklet veya otobüs kullanılabilir. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek de iş görür. Araç seçimi esnasında daha az yakıt tüketen araçların tercih edilmesi, hava kirliliğinin düşmesinde önemli bir rol oynar. Evlerdeki ve iş yerlerindeki ışıkların daha az kullanılması önemli bir fayda sağlamaktadır. Öte yandan mümkün olduğu sürece tasarruf ampülleri kullanmak da hava kirliliğini azaltmanın önemli bir yoludur. Fosil yakıtların tercih edildiği ürünleri almamak da hava kirliliği azaltmak için oldukça etkilidir.

Arabalardan Kaynaklı Hava Kirliliği Nasıl Azaltılır?

Motorlu araçlar, katalatik dönüştürücüleri nedeniyle hava kirliliğine önemli katkılarda bulunur. Kalatilitik dönüştürücüler, birçok kimyasal gazın çözünmesini sağlayan reaksiyonları hızlandırır. Araçların bu parçası, sadece motor sıcakken çalışır ve egzozdan bolca dumanın dışarı çıkması sağlanır. Öte yandan hibrit motorlu araçlarda bir adet elektrik motoru bulunur ve bu motorun yanında şarj edilebilir batarya mevcuttur. Bu sayede daha az hava kirliliği elde edilir.

Endüstriyel Hava Kirliliği Nasıl Azalır?

Enerji santrallerinden ve fabrikalardan çıkan zararlı gazların birçoğu atmosfere karışır ve hava kirliliğine neden olur. Bu fabrikalarda uygulanabilecek basit bir filtreleme ile hava kirliliğinin önüne geçilebilir. Özellikle sanayi bölgelerinde fazlaca mevcut olan hava kirliliği bu sayede önemli miktarda azaltılabilir.

Karbon Vergisi Hakkında

Sera etkisini azaltmanın en etkili yollarından biri de enerji verimliliğini artırmak olarak bilinir. Bu enerji verimliliğini sağlamanın en iyi yollarından biri de finansal yöntemlerden geçer. Karbondioksit salımını azaltmak için karbon vergisi ve buna benzer yollar izlenebilmektedir. Bu vergilendirme; benzin, dizel, motorin ve LPG gibi fosil yakıtların vergilendirilmesinden geçer. Böylelikle tüketiciler, daha çevre dostu yakıt çeşitlerine rağbet gösterir.

Fosil Yakıt Yerine Bioyakıt

Hava kirliliğini azaltmak için rüzgar ve su enerjisinin yanı sıra bioyakıtlardan da faydalanılabilir. Bioyakıtların birçoğu mısırdan elde edilmektedir. Araçlarda bioyakıtların tercih edilmesi, hava kirliliğinin düşürülmesi için oldukça iyi bir yoldur. Öte yandan tarımda da bioyakıtların tercih edilmesi ile önemli miktarda verim elde edilebilir.

 

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. benzinli araba mı alayım derken elektrikli mi alsam :) az insan olsa keşke de bu kadar şey yapmak zorunda kalmasak.

 2. Günümüzün en büyük sorunlarından biri daha çok insana ulaşmalı yazı cok daha dikkat etmeliyiz

 3. Doğal kaynakların giderek tükendiği çevre ve hava kirliliğinin mevsimsel ve daha bir çok soruna yol açtığı günümüzde böyle çevreye duyarlı ve farkındalık yaratacak bir yazının bizlerle paylaşılması çok güzel bir davranış. Umarım halk ve Fabrıka kurum ve kuruluşlar bir an önce bu kaynakları kullanırlar .Ve bu kaynakları kullanma kınusunda bilinçli davranırlar .

  Rabia Yorgun

 4. Doğal kaynakların giderek tükendiği çevre ve hava kirliliğinin mevsimsel ve daha bir çok soruna yol açtığı günümüzde böyle çevreye duyarlı ve farkındalık yaratacak bir yazının bizlerle paylaşılması çok güzel bir davranış. Umarım halk ve Fabrıka kurum ve kuruluşlar bir an önce bu kaynakları kullanırlar .Ve bu kaynakları kullanma kınusunda bilinçli davranırlar

  Rabia Yorgun.

 5. Güzel bir paylaşım olmuş bizimle bu güzel yazıyı paylaşan arkadaşıma teşekkür ederim.
  Serpil Aküzüm

 6. Cok onemli Bi yazı cidden artık sabahları göz gözü görmüyo kirden, bilinçlendirme politikaları cok onemli, özellikle endüstriyel hava kirliliği bölümü bence önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu