in

BayıldımBayıldım

Hasta Olunca Alınması Gereken Ek Önlemler

Hasta olunca

Hasta olunca tüm belirtileriniz gidene kadar kendinizi izole edin. Soğuk algınlığı, grip veya COVID-19 gibi bir hastalığa yakalanırsanız, başkalarına yayılmayı önlemenin en iyi yolu evde kalmaktır. Başka insanlarla yaşıyorsanız, kendinizi daha iyi hissedene kadar onlardan uzak durmaya çalışın. Bu süre zarfında, kendinizi daha iyi hissedene kadar bol miktarda sıvı dinlemeye ve içmeye odaklanın. Örneğin, odanızda kalabilir ve aile üyelerinizden hiç gelmemelerini isteyebilirsiniz. Birisi sizi önemsiyorsa, yiyecek, içecek, ilaç ve malzemelerinizi kapınızın dışında bırakmasını isteyin, böylece mikroplara maruz kalmazlar. Tipik olarak, hala hastalığınızın belirtileri olduğu sürece bulaşıcı kalırsınız.

Hasta Olunca Ağzınızı Koruyun

Öksürdüğünüzde elinizi örtün. Dirseğinize veya bir mendile hapşırın. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, burnunuzu ve ağzınızı örtecek bir doku tutun. Kullanılabilir bir kolunuz yoksa, dirseğinizin kıvrımına öksürün veya hapşırın. Böylelikle ve enfekte olabilecek mikrop dolu damlacıkların bulaşmasına engel olunur. Kullanılmış mendilleri hemen çöp kutusuna atın. Bir mendile öksürür veya hapşırırsanız veya burnunuzu silmek veya üflemek için bir mendil kullanırsanız, mendili kullandıktan hemen sonra çöp kutusuna atın. Mendili bir masaya ya da tezgahın üzerine koymayın, çünkü bu yüzeyi mikroplarla kirletebilir. Bir doku kullansanız bile, öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu üfledikten hemen sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Hasta Olunca Temizlik Konusunda Daha Dikkatli Olun

Sterilizasyon konusunda daha da gayretli olmaya çalışın. Hasta olduğunuzu biliyorsanız, dezenfekte edici sprey veya mendillerle dokunduğunuz yüzeyleri temizlemek çok önemlidir. Bu, özellikle başkaları tarafından sıkça dokunulan yüzeyler ve nesneler için önemlidir.  Hastaysanız, sadece sizin için ayırılan havlular, yatak takımları ve tımar eşyaları kullandığınızdan emin olun. Aile üyelerine yatak odanızdan veya banyonuzdan hiçbir şey almamalarını hatırlatın. Yatak takımlarınızı ve havlularınızı ve giysilerinizi yıkarken mümkün olan en sıcak sıcaklığı kullanın. Bir başkasının bu eşyaları sizin için yıkaması gerekiyorsa, kontaminasyonu önlemek için eldiven giymelerini sağlamanız yardımcı olabilir.

Alınabilecek Diğer Önlemler

Bulaşık yıkarken dikkatli olmanız gerekir. Bulaşık makineniz varsa, bu muhtemelen sanitize etmenin en kolay yoludur. Sadece mikropların hayatta kalma şansını azaltmak için sıcak ayarı tercih edin. Elle yıkamanız gerekiyorsa, dokunmak için sıcak olan ancak sizi haşlamayacak su kullanabilirsiniz ve bulaşık deterjanı kullandığınızdan emin olun ve bulaşıkları iyice yıkayın ve durulayın. Bulaşıkları, eşyaları ve mikrop taşıyabilecek herhangi bir şeyi paylaşmaktan kaçının.

Nar Ekşisinin Yararları Nelerdir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tenisin tarihçesi

Tenisin Tarihçesi

bisküvili çikolatalı top tarifi

Çok Kolay Bisküvili Çikolatalı Top Tarifi. En iyi Tarif. Videolu haber.