GündemHayata Dair

Harry Potter Severler Buraya!

Harry Potter severler ya da bizim dilimizde potterhead canlar, hepinize merhaba! Bugün günlerden Lumos!

Bugün Harry Potter’ın doğum günü. Ve bizde ufak bir geçmişe dönüş olsun istedik. Çoğu insana kitap okuma isteği aşılayan bu seri, benim gibi çoğu insanın da hayatında önemli bir yer aldı.

Haydi şimdi hep beraber bu gizemli dünyanın gizli kalmış sayfalarına girelim. Asalarımız hazırsa; LUMOS MAXIMA

Profesör Trelawney, sanıldığı gibi başarısız bir büyücü değildi.

Harry Potter Severler Buraya

“Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan biri ona üç kez karşı çıkmış olanlardan 7.ay biterken doğacak. Bu erkek çocuk Karanlık Lord tarafından kendine denk olarak görülüp işaretlenecek. Ancak bu çocuğun Karanlık Lord’un bilmediği gizli güçleri olacak. İkisinden biri diğerinin elinde ölecek. Çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikisi yaşayamaz.”

Bu hepimizin de bildiği gibi serimizin ilk kehanetiydi. Aynı zamanda da serimizin en önemli kehanetiydi. Çünkü Severus Snape bu kehaneti Lord Voldemort’a iletmeseydi hikayemiz olmayacaktı.

Bunların yanı sıra Trelawney, Voldemort’un yeniden hayata döneceğini, Yemek masasında 13 kişi… gibi birçok önemli kehanetide öngörmüştür.

Çoğumuzun en sevdiği ikili; Fred ve George

Harry Potter Severler Buraya

Fred ve George Weasley, yani Weasley ikizleri 1 Nisan doğumludur. Doğum tarihleri karakterlerine yansımış olacak ki çok şakacı kişilikleri vardır. Fred ve George serinin son kitabına kadar hiç ayrı kalmamıştır. Ancak son kitapta ilk ayrı kalışlarında George’un kulağına bir lanet isabet etmiştir. İkinci ayrı kalışlarında ise Fred aramızdan ayrılmıştır. *Lumos* Hogwarts Savaşı’ndan yıllar sonra George Weasley Angelina Johnson ile evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu olmuştur; Roxanne ve Fred. Ayrıca Fred’in ölümünden sonra George bir daha asla patronus büyüsü yapamadı. Çünkü en güzel anıları, Fred ile olanlardı…

Kurt adamların hepsi kötü mü olmak zorunda?

Harry Potter Severler Buraya

Asla! Çünkü bizim canımız Remus Lupin’imiz var. Remus’un babası Lyall Lupin bir keresinde arkasında Fenrir Greyback varken kurtadamları “ruhsuz, canavar, ölümden başka hiçbir şey hak etmeyen” olarak anlatmıştır. Greyback ise intikamını onun 50.yaş gününden hemen önce Remus’u ısırarak almıştır. Remus Lupin, dönüşüm geçireceği geceler rahat etsin diye arkadaşları olan Çapulcular, onun için animagus olmayı öğrenmiştir. Aynı zamanda İngiltere’nin en hayaletli yeri olan Bağıran Baraka, Remus’un çığlıkları yüzünden böyle anılmıştır. Kötülere karşı verdiği savaşta karısı Nymphadora Tonks ile beraber ölmüştür. Oğulları Tedy, Harry Potter ile aynı kaderi yaşamak zorunda kalmıştır.

Teddy demişken. O’na ne oldu?

Harry Potter Severler Buraya

Korkulanın aksine Teddy kurtadam değil, annesi Tonks gibi metamorfmagus olmuştur. Hogwarts hayatında da bir Hufflepuff öğrencisi olmuştur. *benim gibi* Harry Potter onun vaftiz babasıdır. Asıl adı büyükbabası’nın adı olan Edward ”Remus” Lupin’dir.
Profesör Kedi! Öhm, McGonagall!

Harry Potter Severler Buraya

Öğretmenlerin hepsine nefret duymak zorunda değiliz. Çünkü bizler Minerva McGonagall gibi bir öğretmen görmüş nesiliz. Ketum duruşunun altında pamuk gibi bir anne olduğunu gerekirse de içinden bir aslan çıktığını bilmeyen yoktur. Hepimiz onu son kitaptaki kahramanlığı ile daha da çok sevdik!

Profesör McGonagall eski bir Quidditch oyuncusudur. Gençliğinde yaşadığı bir böcürt saldırısından sonra çok sevdiği sporunu bırakmıştır. Minerva gençliğinde bir muggle ile aşk yaşamıştır. Ancak ona kimliğini söyleyemeyeceği için ayrılmışlardır. Minerva bu ilişkiden karnında bir bebek ile ayrıldı. Ancak yaşadığı böcürt saldırısında bebeğini de kaybetmiştir. Bu olaydan 3 yıl sonra bakanlıktaki patronunun bitmek bilmeyen tekliflerinden sonra onunla evlenmiştir. Ancak eşini 3 yıl sonra kaybetmiştir.

O bir özlü söz efendisi; Dumbledore!

Harry Potter Severler Buraya

“Düşmanlarınıza karşı çıkmak cesaret gerektirir. Fakat dostlarınıza karşı durmak daha büyük bir cesaret ister.”

Felsefe Taşı filminin son sahnelerinde olan bu sözü hatırladınız mı? Aslında bu söz kendine yapılan bir göndermeydi. Zamanının karanlık büyücüsülerinden olan Gellert Grindelwald ile Albus Dumbledore eskiden sıkı bir dosttu. Ancak Grindelwald, ”Çoğunluğun İyiliği İçin” felsefesini karanlık tarafa çekince Dumbledore ile bir düelloya tutuşmuşlardır. Yani Dumbledore dostuna karşı durmuş bir büyücüdür.

Çoğu sözü aslında kendi hayatına gönderme olan Dumbledore, yalnız ve sevgisiz büyümüştür. Küçükken babası hapse düşmüş, kız kardeşi içine kapanık bir kadın olmuştur. Ariana, içine tuttuğu büyü gücü ile annesini istemeyerek öldürdükten sonra Albus tamamen ailesine kapanmış, hayallerini geride bırakmıştır.

Aynı zamanda Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, ejderha kanının 12 ayrı kullanımını bulmuş ve bilinen en büyük simyager Nicolas Flamel ile yaptığı çalışmalarla ünlüdür.

 Ve hayatımda tanıdığım en cesur adamdı…

Harry Potter Severler Buraya

Evet, doğru tahmin. Sıra geldi sonraları çok sevdiğimiz Severus Snape’e…
O bir aşkına eşkiya.
Maalesef ki Harry Potter’ın yetim kalmasında ki en büyük etken. Ancak yaptığı fedakarlıklar ile kendini affettirmeye çalışmıştır.
”Potter! Demlenen pelin otuna çiriş otu kökü katarsam ne elde ederim?”
Felsefe Taşı’nın başını hatırlayalım. Harry’e sorduğu bu soru aslında neyi ifade ediyordu?
”Lily’nin ölümü yüzünden pişmanlık / üzüntü içindeyim.”  çünkü Victoria dönemine ait çiçek dilinde Çirişotu;  ”Pişmanlığım seni mezarına kadar takip edecek.” anlamına gelen bir zambak türü.
Pelinotu ise; “Yokluk / Eksiklik” anlamına gelmekte olup tipik olarak ”Acı keder”i simgelemektedir. Bildiğiniz üzere Lily; Zambak demektir.

Ayrıca Snape, Yoldaşlık ve Ölüm Yiyenler arasında da casusluk yapıyordu. Aslında Lily’e olan aşkı onu iyi bir insan olma yolunda ilerletiyordu. O geceye kadar… Bu seferde Severus Snape için Lumos

Belki de Çapulcular arasında en sevdiğimiz…
Harry Potter Severler Buraya 

Hıhım, Black ailesinin en tatlış, en minnoş, en Gryffindor üyesi. O bir Sirius Black…
Döneminin en haylaz adamı, en şakacı adamı. Bu karakteriyle kime benziyor dersiniz? Tabii ki Weasley İkizleri!

Ölümüyle belki de hepimizi derinden etkileyen tek karakter olabilir. Çünkü o Harry’nin vaftiz babasıydı. Ve ölümü ile Harry kendini iyice yalnız hissetmiştir. Ayrıca ölüme gülerek giden bir diğer karakterimiz olma özelliğine de sahiptir.

Tüm aile üyeleri Slytherin olmasına rağmen o bir Gryffindor’a seçilmiştir. Aynı Albus Severus Potter gibi ailesinden farklı bir binadadır. Bellatrix’in kuzenidir. Ve aile üyelerinin neredeyse tamamı karanlık tarafı seçmiş olmasına rağmen o ışık tarafında kalmayı başarmıştır. Grimmauld Meydanı’ndaki evini Harry’e bırakarak yoldaşlığa yardımcı olmaya çalışmış bir Azkaban kaçağıdır.

 

Hatıralarınıza dokunabildiysek ne mutlu bize. Bize Harry Potter evreni ile ilgili anılarınızı ulaştırın, yazımıza ekleyelim!
Sihirli günler dilerim.

Nox.

 

 

Zülfü Livaneli “Kaplanın Sırtında” Kitabının Müjdesini Verdi

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu