Gündem

Harf İnkılabı (Harf Devrimi), 1 Kasım 1928

1923, Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Gücü tükenmiş, çökmüş imparatorluktan; kendini, varlığını, halkını, vatanını savunarak kendi küllerinden yeniden doğmuş bir millet yükseldi. Harf inkılabı ( harf devrimi ) bu milletin yükselmesini sağlayan devrimlerden biridir. 

Harf Devrimi Harf İnkılabı 1

Harf İnkılabı (Harf Ddevrimi) Neden Yapıldı?

Yeni ülke için peşi sıra yenilikler, devrimler yapılıyor. Cumhuriyet halkının bir an evvel çağdaş ülkeler seviyesine ulaşması için hiç durmadan projeler üretiliyor ve hayata konuluyor. Seneler sürecek alışma süresi en kısa süreye indirgenmeye çalışılıyor ki, bir an evvel halk yeniliklere uyumlansın. Uyumlansın ki bir sonraki devrim sıraya girsin, uygulansın.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dilini kullanmak, okumak, yazmak çok zor idi. Arapça harfler kullanılan Osmanlı Türkçesi, Arap harflerinin, Türkçe sesleri tam olarak yansıtamaması açısından esasında zor idi.

Ayrıca Arapça, Kur’an-ı Kerim dili olduğu için, okuma yazma bilmeyen halk, bulduğu her yazılı kağıda, basılı kitaba kutsal kitap muamelesi yapıp bilinçsizce kutsallık addediyordu.

Harf Devrimi Harf İnkılabı 2

Harf İnkılabı (Harf Devrimi) Nasıl Yapıldı?

Çağdaşlık yolunda atılması gereken ilk adım insanların zihnini zenginleştirmektir. Bu da sokma akılla olmaz, ancak insan kendisi okuduğu, sorguladığı zaman, yazdığı, kendini ifade edebildiği zaman kendisini geliştirebilir, diğerlerine faydası olabilir. Bu nedenden dolayı Mustafa Kemal, bu fikri çevresindekilere danışmış ve nihayetinde 9 kişiden oluşan “Alfabe Komisyonu” kurulmuştur. Ruşen Eşref Ünaydın, Yakup Kadri Karaosmanloğlu, Ahmet Cevat Emre, Emin Erişirgil, İhsan Sungu, Avni Başman, Falih Rıfkı Atay, Ragıp Hulusi Özden, İbrahim Grantay bu kurulun azaları idi.

9 – 10 Ağustos 1928 akşamında, Sarayburnu’nda düzenlenen bir dinleti sırasında komisyon üyelerinden Falih Rıfkı Atay, Atatürk’ün yeni harflerle yazmış olduğu açıklamayı okudu dinleyenlere:

“Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel, ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. Yüzyıllardan bu yana kafalarımızı demir çerçeve içinde bulundurarak anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak, bunu anlamak zorundasınız. Anladığımızın belirtilerine yakın gelecekte bütün dünya tanık olacaktır. Buna kesinlikle inanıyorum.”

Atatürk, şu şekilde devam etti:

“Bugün yapmak zorunda bulunduğumuz çok değerli bir iş daha vardır: Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmek… Kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya, bütün yurttaşlara öğretiniz… Bunu yurtseverlik, ulusseverlik görevi biliniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki bir ulusun, bir sosyal topluluğun yüzde onu ancak okuma yazma bilir, yüzde doksanı bilmezse, bundan insan olanların utanması gerek.”

Harf devrimi çalışmaları dahilinde, yazının bir an evvel değişmesi için yazıyı tanıtmak gerekiyordu ve Atatürk ve bu devrime emek verenler hemen ülke seferlerine çıktılar. Atatürk bir çok defa kara tahtanın başına kendisi geçti ve harfleri tanıttı.

1 Kasım 1928 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 harften teşkil olunan bu yeni alfabe, Türkiye Cumhuriyeti’nin yazı dili olan Türkçe’nin resmi alfabesi olarak 1353 sayılı yasa ile kabul edildi. Yeni alfabenin halka hızla öğretilmesi için “Millet Mektepleri” kurulma çalışmalarına başlandı ve hızla yayıldı.

Harf Devrimi Harf İnkılabı 3

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-2 yazımız için tıklayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu