in ,

Harbin Buz ve Kar Festivali: Bembeyaz Bir Masal

harbin buz ve kar festivali: bembeyaz bir masal

Harbin Buz ve Kar Festivali ile yine ilginç olduğu kadar masalsı olan başka bir organizasyonun hikayesini anlatmaya çalışacağım kıymetli okurlar. Bu seferki rotamız Çin Halk Cumhuriyeti olacak. Özellikle kış mevsimini seven benim gibi kişiler için ilgi çekici olduğuna inandığım bir konu. Haydi o zaman geçelim meseleye…

Harbin Buz ve Kar Festivali

Girizgâhta da söylediğim gibi rotamızı Çin’e çeviriyoruz. Festival her sene Çin’in en soğuk yerlerinden olan Heilongjang eyaletindeki Harbin şehrinde düzenleniyor. Anlayacağınız, adamlar doğa meselesini bir şekilde avantaja çevirmişler. Çünkü bu festivale her sene akın akın turist gidiyormuş. Ama dilerseniz bu olayın nerelere dayandığına kısaca bir göz atalım.

Balıkçı Fenerleri…

“…De ne alaka aaabiii” diye sorabilirsiniz. İlk okuduğumda ben de öyle bir tepki vermemek için kendimi zor tuttum. Çin’deki balıkçılar bir zamanlar mumları sönmesin diye buzdan kalıplara oyuklar yaparmış ve mumları oraya koyarlarmış. Tabii o mum önemli olduğundan zaman içerisinde buzlar değişik şekillerde oyulmuş ve işin içerisine sanat girmeye başlamış. 19. yüzyıla gelindiğinde insanlar artık buzlardan çok farklı ve sanatkârane fenerler yapmaya başlamışlar. Ancak bunun resmi bir festival olarak düzenlenmeye başlaması 1960’lı yılları bulmuş. İlk kez 1963 yılında düzenlenen festival, 1966 yılındaki kültür devrimi nedeniyle aksamalara uğramış. 1985 yılından itibaren ise sürekli organize edilmeye başlamış. 2001 yılına kadar ismi Harbin Buz Festivali iken bu yıldan itibaren Harbin Buz ve Kar Festivali halini almış. Çünkü 2001 yılında yine aynı eyalette yapılan başka bir festival olan Uluslararası Kayak Festivali ile birleştirilmiş.

En Muhteşem Kış Festivali

Harbin Buz ve Kar Festivali her sene Ocak-Şubat aylarında düzenleniyor. Yaklaşık bir buçuk ay kadar sürüyormuş ki bu bir festival için oldukça uzun bir süre diyebilirim. Festivalde dev buz kütlelerinden heykeller yontuluyor ve ortaya muhteşem buzdan sanat eserleri çıkıyor. Ha bu heykeller öyle ufak tefek değil haa.. Koskocaman saraylardan hayvan heykellerine varana kadar çok çeşitli motifler görülebilir burada. Öte yandan tek etkinlik heykel yapma etkinliği de değil. Kayak ve Songhua Nehri’nde yüzme yarışmaları da yapılıyor. Evet evet bayağı kalkıp o soğukta nehirde yüzüyorlar. Yöre halkı için bu önemli bir şey çünkü uzun yaşamın sırrını buna bağlıyorlar.

Rekorların Festivali

2007 yılında tam 600 heykeltıraş tarafından dev bir heykel yapılmış bu festivalde. Romantic Feelings adlı bu heykel 35 metre boy ve 200 metre genişliğe sahip olmasıyla dünyanın en büyük kardan heykeli olma unvanını almış ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır. 4 farklı tema parkında düzenlenen festivalde her tema parkında farklı etkinlikler düzenleniyor. Bu nedenle tur sırasında sürekli bilet almak durumundasınız. Peki buna değer mi? Bence gayet de değer. Zira zaten yılda milyonlarca insan bu festival için Çin’e geliyormuş. Umarım bir gün ben de gidebilirim. Şimdilik bu kadar kıymetli okurlar. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

 

Up Helly Aa Festivali

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eski paralar

Eski Paralar ve Değerlerini Tespit Etmenin Yolları

alkol fiyatları

Alkol Fiyatlarına Zam Geldi! Güncel Alkol Fiyat Listesi!