in ,

Hannibal Barca: Romalılara Ölüm!

hannibal barca: romalılara ölüm

Hannibal Barca veya diğer bir telaffuz şekliyle Annibal Barca tarihin gördüğü en büyük komutan ve stratejistlerden bir tanesi olarak tanınır. E dile kolay Roma gibi bir gücü yenilgiye uğratmış o zamanlar. “Hangi zamanlar birader” dediğinizi duyar gibiyim. E ben size meseleyi baştan anlatayım madem…

Hannibal Barca ve İlk Dönemleri

Hannibal Barca, Kartaca’da dünyaya geldiğinde insan ruhundan mürekkep tarih saatinin kadranları M.Ö 246’yı gösteriyordu. Bu arada Kartaca neresi birader diyecek olursanız, Afrika’nın kuzey kıyılarında hüküm sürmüş bir devlettir efendim. Kendisine zaferin oğlu desem çok da yanılmış olmam zira babası da Kartaca lideri olup I. Pön Savaşlarında Roma’yı mağlup etmiş bir isim olan Hamilcar Barca. Efendim Hannibal, dahi henüz küçük yaşlarda bazı muharebelere katılmıştır. Roma’ya olan nefreti daha küçük yaşlarda katılaşmıştır diyebiliriz.

Yetim-Asker

Aradan fazla bir zaman geçmez. Gerçi her ölüm erken gelir insana ya… Neyse… Hannibal’in babası Hamilcar M.Ö 229’da öldüğünde Hannibal henüz 17 yaşındadır. Babasının vasiyeti, Roma’dan her zaman nefret etmesi üzerineydi. O da bunun için yemin etti. Hamilcar’ın ölümünden sonra yakınlarının da desteğiyle orduya katıldı. Müthiş bir azim gösterdi ve ordu içerisinde hızla yükseldi. Kartaca Krallığı’nın İspanya’daki ordularının başına geçtiğinde yıl M.Ö 221’di. Yaklaşık 8 sene boyunca verdiği uğraşlar sonucunda Ebro nehrinin batısında kalan toplulukları tamamen kontrol altına aldı.

Roma! Roma! Bekle Beni!!!

Yukarılarda bir yerlerde I. Pön Savaşları dediğimi hatırlıyorum. Evet, Hannibal’in babası Roma’yı mağlup etmişti etmesine ama… Sonçta Roma hala oradaydı ve ikinci büyük bir savaşın da ayak sesleri geliyordu. Hannibal ssavunmada kalmak istemiyor, ilk darbeyi beklenmedik anda kendisi vurmak istiyordu. M.Ö 219’da Roma müttefiki olan Saguntum (Sagunto) şehrini kuşattı. Kuşatma öyle böyle değil tam 8 ay sürdü ve neticede Hannibal şehri ele geçirdi. Saguntum Kuşatması olarak anılan bu meşhur kuşatma, II. Pön Savaşı’nın başlamasına neden oldu.

Roma’ya Hey Roma’ya’

Tabii bununla yetinmedi Hannibal. İspanya’yı komutanlarından Hasdrubal’in hükmüne bıraktıktan sonra fillerin de bulunduğu çok büyük bir orduyla (bazı kaynaklarda 100.000 olarak geçer ama dönem şartlarında pek mümkün değil) yola çıktı. Bu büyük harekatın hedefi İtalya’ydı yani Roma’nın kalbi… İber yarımadası ve Fransa topraklarını birbirinden ayıran büyük dağ silsilesi Pireneleri büyük bir hızla tırmandı Hannibal ve buradaki kabilelerle de kanlı muharebeler yaparak ilerledi. Öylesine büyük bir hızla ilerledi ki, Roma ordusundan evvel Rhone Vadisi’ne gelmeyi başardı. Ancak ona iyi bir taktik lazımdı ona. Sonuçta o kadar yol gelinmiş ve en az kayıpla galip gelmek her kumandanın rüyasıdır. Ve…

…Ya Yeni Bir Yol Bulacağız Ya yeni Bir Yol Açacağız!

Diye haykırdı Kartacalı Hannibal. O yolu da buldu. O koca orduyu Alp Dağlarına yönlendirdi ve vadiyi bir yay şeklinde yukarıdan geçerek Alplere tırmandı. Bakın o dönem şartlarında buna tenezzül bile edilemezken Hannibal bunu gerçekleştirmiş hem de başarıya ulaşmıştır. Hava koşulları nedeniyle ordunun bir kısmı kaybedilmiş olsa da Keltler yaklaşık 10.000 kişilik bir kuvvetle destek vermiştir. M.Ö 217’ye kadar Roma’nın öncü ve müttefik kuvvetlerini yok etmiş, M.Ö 217’de ise ana orduyu mağlup etmiştir.

İleri! Daha İleri!

İlerleyişine devam eden Kartaca ordusu ilk hatasını da burada yapmıştır bana göre. Zira Roma’nın merkezine girecek kudret varken güneye yönelip oradaki küçük devletleri isyan için kışkırtma yolunu seçmiştir. Yine de kısa süre içerisinde Güney İtalya, tamamen Hannibal önderliğindeki Kartaca ordusuna geçmişti. Ama…

İktidarın Gücü, Gücün İktidarını Yendi

Dersem şaşırmayın… Bana hak vereceksiniz. Cannae Savaşı’nda üzerine gelen son Roma ordusunu da imha eden Hannibal İtalya’nın önemli bir kısmını fethetmeyi başarmıştı. Ancak onun bu başarıları sadece müthiş bir zaferden ibaret değildi. Hannibal, senatoyla yönetilen Kartaca’da müthiş bir şöhrete kavuşuyor, tek güç olma yolunda ilerliyordu. Takdir edersiniz ki kendisi güçlü bir mareşal. Ve güçlü mareşaller siyasiler tarafından sevilmez bu günümüzde de böyle o dönemlerde de böyleydi. Kendisinin hızla şöhret kazanmasını tehlikeli bulan senato ona yeterli destek göndermemeye başladı. Daha önce Roma’dan alınan Cappua, bu nedenle kaybedildi. Hannibal ise M.Ö 207’de Roma’ya bir baskın yapmak istedi fakat başarılı olamadı. Hem kardeşi hem de en güvendiği komutanlarından olan Hasdrupal, İspanya’dan yardım etmek için yola çıktı fakat yolda öldürüldü. Hannibal bunn üzerine dağlara çekilmek zorunda kaldı.

 

M.Ö 203’te Scipio Africanus, komutasındaki Roma ordusuyla Afrika kıyılarına çıkınca Hannibal de Kartaca’ya çağırıldı. Ancak Zama Muharebesi’nde Kartaca ordusu yenildi ve Kartaca, ağır şartlar içeren bir antlaşma yapmak zorunda kaldı. Tahmin edeceğiniz üzere fatura Hannibal’e kesildi ve görevden alındı.

Gönüllü Sürgün ve Ölüm…

Hannibal, karşısında beliren keskin muhalefete dayanamadı ve yurdunu terk edip gönüllü sürgüne gitti. Önce Selevkos İmparatorluğu’nda Ermenistan’a, daha sonra da Bitinya’ya gitti. Ancak kendisinin Roma’ya teslim edileceğini öğrenince, yüzüğünde taşıdığı zehr içerek intihar etti. Öldüğü yer, günümüz Gebze dolaylarıdır ki Mustafa Kemal ATATÜRK  taradından burada bir Hannibal heykeli yaptırılmıştır. Zira Hannibal’in Roma ordusunu dağıtmak için kullandığı bazı taktikler, Kurtuluş Savaşı döneminde de başarıyla kullanılmıştır. Atatürk, buraya bir anıt yapılmasını da istemiştir. Onun bu vasiyeti, 1981’de gerçekleştirilmiş ve bir anıt yapılmıştır.

 

Büyük İskender: Helen İmparatorluğu Öyküsü

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elektronik Cihazları Dezenfekte Etmenin Yolları

Elektronik Cihazları Dezenfekte Etmenin Yolları

Dolar üzerindeki kişiler

Dolar Üzerindeki Kişiler İle İlgili Bilgiler