in

Half-Life Alyx Piyasada!

Half-Life Alyx piyasada

Özgür Temiz oyunseverler için yazdı. Merhaba oyunseverler. Half-life Alyx piyasada! Pek çoğumuzun uzun yıllar boyunca üçüncüsünü beklediği Half-Life’ın son oyunu “Alyx” dün itibariyle piyasaya sürüldü. Alyx’i anlatmadan önce biraz bilmeyen arkadaşlar için Half-Life nedir ondan biraz bahsedelim. 

Half-life Alyx piyasada!

1998 yılında Mike Harrington ve Gabe Newell isimli iki Microsoft çalışanının kurduğu Valve Corporation’ın FPS (Birinci Şahıs Görüşü) tarafından aksiyon-bilimkurgu oyunu olan Half-Life piyasaya sürülmüştür. Half-Life denince akla λ (lambda) sembolü gelir bunun sebebi oyundaki Black Mesa tesisindeki 6 ana bölümden birisi olan Lambda Core bölümüdür. Oyundaki baş kahramanımız Gordon Freeman’dır ve Black Mesada çalışan bir bilim insanıdır. Oyundaki gizemli karakter olan G-Man, özel bir kristali Xen gezegenine araştırma yapmaya giden ekibe verir. Kristal yeterince incelenmeden deneyde kullanılınca dünya ile xen arasında bir portal açılmasına sebep olur. Gordon dünyadan xene xenden dünyaya birkaç kez ışınlanır ve xenden dünyaya yaratıkların ışınlandıklarını görür. Oyunun bu kısımları için sadece hikayenin alt yapısı diyebiliriz.

Asıl macera bu deneyin ardından Gordonun Black Mesadan kaçışıdır.

Elimizde bir levye ile aksiyon başlar. Kaçış sırasında tesisin çok fazla zarar gördüğüne, çalışanların ya yaralandığına, ya öldüğüne ya da headcrabler tarafından zombiye dönüştürüldüklerine şahit oluruz. Yönetim Black Mesa’da yaşanan olayın dışarıya sızdırılmaması için herkesin öldürülmesi gerektiği kararını verir ve BlackOps timini görevlendirir. Özel kıyafetinin avantajını kullanan Gordon hem BlackOps timini hem de Xen’in lideri Nihilianth’ı yok eder. Gordonun bu özelliklerini fark eden G-Man oyunun sonunda Gordonu bir seçim yapmaya zorlar, iki seçeneği vardır. Ya yaratıklara yem olacak ya da G-Man’e çalışacaktır. Gordon, G-Man’e çalışmayı kabul eder ve Half-Life 2’nin başına kadar uyutulur.

2004’te piyasaya sürülen Half-Life 2 Black Mesa kazasından sonra Combine güçleri Dünyayı işgal etmesi ve 7 Saat Savaşı ile başlar.

Savaştan sonra Dr. Wallace Breen, Dünyanın teslim olduğunu bildirir ve Birleşmiş Milletler adına Combine güçleri ile barış antlaşması imzalar. Bu Dünyanın Combine İmparatorluğunun bir parçası olduğu anlamına gelir. Akabinde Combine Dünyanın başına yönetici olarak Breen getirir, o da ofisini City 17’nin Citadel’ına taşır ve işlerini buradan yürütür. Gordon uyandırılır ve sayısız maceradan sonra Citadel’ı patlatır ve Combine’nın iletişim ağını çökertir. Oyunun sonunda Gordonu yeniden dondurmak için G-Man gelir ama Vortigauntlar buna izin vermezler.

Tabii bu iki oyun aslında ana oyunlardır. Bunlar dışında Half-Life: Opposing Force (1999), Half-Life: Blue Shift (2001), Half-Life: Decay (2004), Half-Life 2: Episode One (2006) ve Half-Life 2 Episode Two (2007) oyunları da çıkmıştır.

Half-life Alyx piyasada

Şimdi gelelim asıl konumuza yukarıda bahsettiğim gibi en son oyun 2007’de çıkmıştır. Bu yüzden half-life severlerden “half-life 3 çıksın artık” sözleri günümüze kadar sürekli olarak söylenegelmiştir. Bu beklentiler 2019 yılında Valve tarafından yapılan bir duyuru ile bir nebze giderilir. Ancak oyunun sadece VR ile oynanacak olması biraz üzücüdü. Oyun 23 mart itibariyle piyasaya sürüldü. Bu ben dahil “Half-life 3” bekleyen pek çok oyuncunun aklına “neden sadece vr” sorusunu getirmiştir. Zira levye ile koşturup birbirine levye vurmaya çalışan insanların beklediği oyunun sadece vr destekli olması enteresan ve üzücü.

ÖZGÜR TEMİZ 

TheHunter Oyun ve Paketleri İndirimde!

5 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Profesör Doktor Mehmet Öz Korona

Profesör Doktor Mehmet Öz Korona Hakkında Konuştu. Ürküten Açıklama!

sınav tarihleri

YKS Sınav Tarihi Ertelendi. Tüm Sınav Tarihleri