Kültür - Sanat

Hajime no Ippo Anime İncelemesi

 

Hajime no Ippo, gerçekten birçok yeni animeye örnek olabilecek nitelikte bir animedir. Bu animede süper güçler, lazer silahları veya gürültülü konuşmalar hiç bulunmuyor. Bu animede tüm bunların yerine acemi bir boksör olan Makanoucchi Ippo’nun Japon Boks Ligi’nde en üst sıraya yükselme mücadelesi anlatılmaktadır. Serinin mangası ise en uzun süredir devam eden mangalardan biri olma özelliğini taşır ve bu manganın 1200’den fazla bölümü bulunmaktadır. Hajime no Ippo, lise döneminde kavga ve gürültüsü nedeniyle kötü bir şöhrete sahip olan George Morikawa tarafından yazılmış ve çizilmiştir. Morikowa, daha sonraları boksa ilgi duymuş ve JB Sports Boxing Gym’in de kurucu ortağı olmuştur.

Peki Hajime no Ippo ve Hikayesi

Evet, Hajime no Ippo boks ile ilgili bir animedir. Aslında bu anime, istisnai bir boksörün güzelce tasarlanmış hikayesini anlatmaktadır. Hikâye boyunca müthiş galibiyetler ve hezimetler ile karışılacak olmanızın yanı sıra kalbinizde taht kuracak bazı karakterlerle de tanışacaksınız. Bu karakterlerden ilki, ana karakterimiz olan Makunouchi Ippo’dur. Ippo, geleneksel Japon kahramanlarının yürüyen ve yumruk atan halidir.  Ippo, daima sessiz ve sakin bir kişiliğe sahip olmasının yanı sıra statüko ile hiç mücadele etmeyen bir tiptir. Ippo, rakipleri ile karşılaştığında bile asla olumsuz bir şey söylemez.

Hajime no Ippo Ana Karakteri Makunouchi Ippo

İlk bakışta rakipleri tek yumrukta devirmek için ideal bir karakter gibi gözükmese de Ippo’nun hikayesi onun ne kadar iyi ve dürüst biri olduğunu anladığınızda başlıyor. Ippo, kibar davranmaya çalışan biri değildir. Ippo, zaten doğuştan kibar biridir. Ippo dövüşür, boks maçlarının ardından seyircinin önünde eğilir ve ev işlerinde annesine yardımcı olur. Rakiplerinden nefret etmek veya onları kıskanmak yerine her zaman onların iyi yanlarını görür. Hatta Ippo’nun aldığı galibiyetlerden sonra rakiplerini idolleştirdiğini de söylemek gerekir. İyi niyetli ve ince ruhlu bir boksörün, bir sürü rakibi ile verdiği mücadeleleri izlemek cidden çok keyifli. Ippo’nun gelişimini ilk bölümden itibaren görebilirsiniz. Ippo, ilk bölümlerde arkadaşları tarafından kötülenen bir öğrenci ve profesyonellikten uzak bir boksörken, zaman içerisinde kendini geliştirip profesyonel bir boksör haline geliyor.

Komedi Unsurları

Ippo ve boksör arkadaşları arasında geçen diyaloglar, seyirciyi zaman zaman sıkça güldürüyor. Ippo, iyi ve saf bir çocuk olabilir fakat boksör arkadaşları hiç de öyle bir yapıda değil. Boksör arkadaşlarının Ippo’ya yaptıklarını gülerek izleyebilirsiniz.  Bu sahneler, zayıf bir yazarın ellerinde çabucak göz yoran bir hale gelebilirdi fakat özel olarak tasarlanan bu komedi sahneleri bir aptal gibi gülmenize neden olacak.

Full Metal Alchemist Eleştiri Yazısı

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu