Hayata DairKültür - Sanat

Haftalık Kitap Önerileri

Merhabalar bir rutin haline getirmeyi planladığım, birlikte edebiyat dünyasında gezintiye çıkabileceğimiz haftalık kitap önerileri köşemize hoş geldiniz. Gönül her gün bir kitap okumayı istese de buna hiçbirimizin zamanı yok biliyorum. Sizler için birkaç kitap önerisi yapacağım. Siz içlerinden okumadıklarınızı veya ilginizi en çok çeken kitabı seçersiniz. Eğer buradan esinlenip okursanız yorumlarda kitabı tartışmayı çok isterim.

Haftalık Kitap Önerileri: Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini)

Çevirmen: Püren Özgören

Uçurtma avcısı, Emir ve Hasan adlı 2 çocuğun hikayesini konu alıyor. Hayatın onlara sunduğu farklardan dolayı farklı şartlarda yetişiyorlar. Emir’in babası Afganistan’ın varlıklı ailelerinden birinin oğludur. Hasan ise onların yanında çalışan hizmetlilerin oğlu. Hasan emire oldukça bağlı, her zaman onu mutlu etmeye çalışan bir çocuktur. Emir ise Hasan’ı her zaman aşağılar ve hor görür. Bir gün uçurtma şenliğinde Hasan, Emir’i mutlu etmeye çalışırken işler hiçte bekledikleri gibi gitmez. Olaylar çok kötü bir hal alır. Bu süreçte bizzat şahit olan Emir ise hanın yanında durmak yerine ona karşı tavır alır.

Dünya çapında ses getiren Uçurtma Avcısı kitabı kütüphanenizde hala bulunmuyorsa bir an önce okumaya başlamalısınız.

Büyük Saat- Bütün Şiirleri (Turgut Uyar)

Cumhuriyet dönemi 2. Yeni hareketinin öncülerinden biri olan Turgut uyar, edebiyatımıza onlarca güzel şiirler kazandırmıştır. Çok uzun bir aradan sonra bütün şiirlerini bir arada topladığı Büyük Saat isimli kitapta okuduğunuz her şiirde kendinizden bir parça bulabilirsiniz. Arz-ı Hal, Türkiye’m, Dünyanın En Güzel Arabistan’ı, Tütünler Islak, Her Pazartesi, Divan, Toplandılar, Kayayı Delen İncir ve Dün Yok mu kitaplarının yanı sıra dergilerde kalan, önceki baskılarda kaybolmaya yüz turmuş eserlerine yeniden can vermiştir.

Haftalık Kitap Önerileri: Masumiyet Müzesi (Orhan Pamuk)

Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kızı Rüya’ya ithaf ettiği Masumiyet Müzesi,2008 yılında bizlerle buluştu. Kitap yayınlandıktan 1 yıl sonra, “2009 Yılının En İyi Kitapları” listesinde yer aldı. Kitap, “Hatıraların Masumiyeti” ismiyle beyazperdeye uyarlanmıştır. Venedik Film Festivali’nde izleyicilerle buluşmuştur. Hikâye 1975 yılında başlıyor. Hikâyenin ana karakteri Kemal, varlıklı bir ailenin oğludur. Gönlü uzak akrabası Füsun ile yeniden can bulan Kemal bakalım bu aşk yüzünden neler yaşamak zorunda kalmıştır.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü (Victor Hugo)

Çevirmen: Volkan Yalçıntoklu

Bir İdam Mahkumunun Son Günü kitabı “Bir kitap okudum ve hayatım değişti.” Cümlesi ile karşılıyor bizleri. Bu cümle, kitapta bir mecaz olmaktan çıkıp gerçek bir anlamla karşımızda duruyor. Bir idam mahkumunun dilinden anlatılan kitap, bu yönüyle çok etkileyici bir anlatıma sahiptir. Ölüm korkusu ve merhamet duygusunu çarpıcı bir şekilde hissettiren Hugo, ölüme yaklaşan birinin ruh halini çok sarsıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Okurunu cinayet suçu ile tutuklanan ve mahkemede beş hafta sonra idam edileceğini öğrenen bir adamın satırlarıyla baş başa bırakıyor.

Empedoklesin Dostları (Amin Maalouf)

Çevirmen: Ali Berktay

Türkiye’de geniş bir okuyucu kitlesine sahip Amin Maalouf, 8 yıl aradan sonra yayımladığı Empedoklesin Dostları kitabı ile geleceğe yönelik bir kurgu ile karşımıza çıkıyor. Atlas Okyanusuna kıyısı olan küçük Antioche adasının Alec ve Eve adında iki sakini vardır. Alec orta yaşlarını sakin geçirmek için gelmiştir bu güzel adaya. Eve ise önceki romanlıyla çok ses getirmiş hayatına bir süre sakinlikle yön vermek istemektedir. Birbirlerinden uzakta kırılmış yalnızlık duygularını onarmaya çalışan bu iki kişinin yolları, hiçbir modern iletişim yollarının olmadığı bu adada kesişir. Kendilerini kapattıkları bu adada dünyadan hiç haber alamazlar ancak bu sırlarda dünya büyük felaketlerle boğuşur. İnsanoğlunun kurtuluşu olan modern teknoloji artık onların felaketi olmaktadır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 

Karantinada Okunacak Kitaplar

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir idam mahkumunun son günü cidden merak ettim seviyorum o konuları, Turgut Uyar acıkcası sevmiyorum agır geliyo, masumiyet müzesi kesinlikle okumaya deger güzel öneriler olmus acıkcası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu