Gündem

Haftalık Kitap Önerileri 2

 

Merhabalar, haftalık kitap önerileri serimizde bu hafta, dünya klasiklerinden seçtiğim, eserlere yer vermek istedim. Birçok kez okunması gereken, benim favori 5 eserimi sizlerle paylaşmak istedim. Hepsi birer baş yapıt, hepsi okuduğumuz anda hayatımıza birçok noktadan değinen ve yön veren eserler. Bu yazıdan sonra en azından 1 tanesini gidip bir kere daha okursanız gerçek amacıma ulaşmış olacağım.

Haftalık Kitap Önerileri: İlahi Komedya – Dante Alighieri

Haftalık kitap önerileri serimde ilk kitabım, 14.yüzyılda yazılmış olan İlahi Komedya dünyanın en önemli eserlerinden biridir. Aynı zaman da İtalyan edebiyatının en uzun epik şiirlerinden bir olan eserin dili oldukça ağırdır. Fakat kelimelerin anlamlarını çözünce kitabın büyüsünde kayboluyorsunuz. İlk olarak 1472 yılında yayımlanan kitap, 14233 satırdan oluşuyor. Dante; Cennet, Cehennem ve Araf’ta yaptığı yolculuğu anlatıyor. 1300 yılında, 35 yaşında çıktığı bu yolculuk 1 hafta sürüyor. Yaptığı tasvirlerle sadece edebiyata değil, birçok sanat dalına ilham olmuş, birçok tarihi eserin esin kaynağı olmuştur.

Haftalık Kitap Önerileri: Romeo ve Juliet – William Shakespeare

Romeo ve Juliet 15. yüzyılda bir oyun tarzında yazılmıştır. Tiyatro, bale, opera ve sinemaya uyarlanan eser, nefes kesen heyecanlı sahneler barındırıyor. Aslında klasik bir aşk hikayesini konu alıyor ancak Shakespeare o kadar farklı ve muazzam bir şekilde anlatıyor ki eser anlatım tarzıyla bir başyapıt oluyor. Düşman ailelerin çocukları olan Romeo ve Juliet, bir maskeli baloda karşılaşırlar. Romeo ilk görüşte âşık olmuştur Juliet’e. Her gece Julliet’in camının altında aşklarını yaşayan kahramanlarımız bir gün gizlice evlenir ama Juliet’in alesi onu başka biriyle evlendirme ister. Ne yapacağını bilmeyen kahramanımız rahibe olanları anlatır. İşler bu noktada git gide dramatik bir hal alacaktır. Normal şartlarda tiyatro okumak birçok insana cazip gelmez ama bu eser bütün önyargılarını yıkacak türde.

 Gurur ve Önyargı – Jane Austen

19.yüzyılın en başarılı yazarlarından olan Jane Austen, günümüzde dahi popülerliğini yitirmemiştir. Kitaptaki kahramanları çok başarılı bir şekilde betimleyen Jane Austen’ın neredeyse bütün kitapları sinemaya uyarlanmıştır. Guru ve Önyargı isimli kitabımızda hem sinemaya hem de televizyon dünyasına uyarlanan eserlerinden biridir. Tüm zamanların en romantik kitabı olan Gurur ve Önyargı, 5 kızı olan bir annenin kızları evde kalmasın diye erkenden kızlarını evlendirmeye çalışan tatlı bir telaşıyla başlar. Abartılı tavırları kitapta gülünç durumlara yol açar. Bu telaş içinde annelerinin beğendiği kısmetler yerine aşka kapılan kızlarından biri muazzam bir aşk hikayesinde bulur kendini. Aşkta gururun da önyargının da olmayacağının en büyük kanıtı adeta.

Haftalık Kitap Önerileri: Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Yazdığı her eser ile efsaneler yaratan Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu isimli kitabı, ilk kez 1831 yılında basılmış muhteşem bir dünya klasiğidir. Kitap birkaç kere sinemaya uyarlanmıştır. Hugo, kitapta yoksulluğun ve kaderin etkilerini anlatmaktadır. Kitapta kilisede zangoçluk yapan ana kahramanımız Quasimodo, çirkin bir bebek olarak dünyaya gelmiş ve ailesi tarafından kiliseye bırakılmıştır. Burada büyüyen kahramanımız kilise çancısı olarak görev yapar ve bir gün güzeller güzeli Esmeralda’ya âşık olur. Esmeralda ise başka birine âşık olur. Oldukça karışık olan bu aşk hikayesi, işlenen bir cinayetin Esmeralda’nın üzerine kalmasıyla daha karmaşık bir hal alır. Okurken ağlayacağınıza garanti vereceğim bu aşk hikayesinin yazılı amacı ise o dönem oldukça bakımsız olan Notre Dame Katedrali yıkılmasına engel olmaktır. Nitekim başarılı olunur. Kitapla birlikte halkın ilgisini çeken katedralin yıkım emri iptal edilir.

 Anna Karenina – Lev Tolstoy

Realizm ’in öncülerinden Tolstoy’un kaleme aldığı Anna Karenina kitabıdır. İlk kez 1877’de yayınlandı. Kitabımız insanın içine işleyen, akıcı ve sürekli fikir değişikliklerine yol açan bir aşk hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Kitabımızın baş kahramanı Anna’nın mutsuz bir evliliği vardır. Bir gün Vronski adındaki bir adamla tanışır ve aşk başlar. Âşık olduğu adamdan hamile kalan Anna, bir süre sonra durumu eşi ile paylaşır ve boşanmak ister. Ancak eşi itibari zedelenmesin diye boşanmak istemez. Bu durum karşısında aşkını yaşamak için bir süre İtalya’ya kaçar geri döndüğünde ise toplum tarafından dışlanmıştır. Kitap yasak aşk ve toplum baskısının ne denli bir sona sürüklediğini bize anlatmaktadır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu