Sağlık

Hafızayı Güçlendirici Besinler

Hafızayı güçlendirici besinler, zararlı yağlar ve bileşenler içermeyen gıdalardır. Yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri, kırmızı meyveler ve omega-3 içeren balık hafıza güçlendirici özelliklere sahiptir.

Hafızayı Güçlendirici Besinler Hangileridir?

Yumurta

D vitamini açısından zengin olan ve güçlü bir protein kaynağı olan yumurta hafıza üzerinde önemli etkilere sahiptir. Yumurta beyin hücrelerinin kendisini yenileyip onarmasını sağlıyor böylece beyin güçleniyor.

Balık

Omega-3 zengini olan balık beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Özellikle somon, uskumru ve sardalye balığı sağlığa çok faydalıdır.

Kırmızı ve Mor Meyveler

Çilek, ahududu, yaban mersini, böğürtlen, kırmızı üzüm, siyah üzüm, nar gibi meyveler beyinde bulunan serbest radikalleri korudukları için hafızayı korumada etkilidirler. Ayrıca; kivi, ananas, portakal, elma gibi meyveler de beyni koruyan ve geliştiren besin değerlerine sahiptir.

Kuru Yemişler

Ceviz; içerdiği omega-3 ve 6 sayesinde çok güçlü bir hafıza güçlendiricidir. Onun dışında fındık, kabak çekirdeği, badem, yer fıstığı gibi yemişler de hem stresi azaltıyor hem de beyni güçlendirmiş oluyor bu sayede dinlenen beyin daha güçlü bir hale geliyor.

Kırmızı Lahana ve Brokoli

Beyinde oluşan hasarları azaltmaya yarayan polifenolleri içeren kırmızı lahana uzun süreli hafızayı da canlandırma konusunda etkilidir. Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Brokoli ise yüksek miktarda K vitamini içerdiği için beyin fonksiyonları üzerinde güçlü etkileri vardır.

 

Türk Kahvesiyle Cilt Bakımı

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu