Sağlık

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Hafıza geliştirme teknikleri çağımızın en büyük sorunlarından birisinin çözümünde sizlere yardım edecek. Randevularınızı mı unutuyorsunuz? Arabanızın anahtarını nereye koyduğunuzu hatırlamıyor musunuz? Tanıdığınız biri ile karşılaştığınızda adı bir türlü aklınıza gelmiyor mu? Bu soruların yanıtı “evet” ise hafızanıza sahip çıkmanın zamanı gelmiş de geçiyor demektir. Bu soruların yanıtına evet veriyorsanız, size bahsedeceğim 7 küçük yöntemle hafızanızı geliştirmek çok kolay.

Hafızanızı Geliştirmenin 7 Yolu 

Hafıza Teknikleri

Hafızanızın Araç Gereç Çantasını Doldurun

“Kendi kendinize konuşmak” bazen karşı taraftan garip olarak karşılansa da aslında düşünme ve hafıza tekniğine yararı büyüktür çünkü sözel hafıza izleri yaratır. Unutmaya korktuğunuz şeyleri aklınıza geldikçe kendi kendinize alçak bir sesle tekrarlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili kelimelerin baş harflerinden oluşan yeni kelimeler yaratmak ve bunları gruplamak da hafızanızı uyarmaya yardım sağlayacaktır. Ö: “araba, anahtar, ayakkabılıkta asılı “gibi. Bunun en bilindik halk dilindeki komik örneği “sağ sarımsak sol soğan” diye çocuklara oluşturulan uyarandır.

Motive Edicinizi Bulun ve Girişimde Bulunun

Hafıza geliştirme teknikleri öncelikle motivasyona dayanır. İnsanlar motive edildiklerinde yaşadıkları şey anıları ile birleşsin diye daha çok çaba sarf eder. Evin anahtarını bir kez içerde unutup çilingire o kadar para döktüğünüzde mesela, her evden çıktığınızda aklınıza gelirse, bu durum “boşuna maddi masraf yapmama” motivasyonunuzla birleşerek anahtar unutmanızı engeller. Bu en çok iş toplantınızda ismini unutmaktan korktuğunuz bir müşterinizle ilgili ise çok işe yarar. İşin ucunda müşteri bağlamak ve para kazanmak var.

Hayattan Keyif Alın

Hayattan keyif alabilmek için öncelikle insan ilişkilerimiz iyi olmalıdır ki bu biz shall we aktivite ailesi için süper bir kazanım zaten ilişkiler hafızayı canlandırır. (Daha doğrusu ilişkilerin ardında size bırakılan anılar ve söylemler). Ayrıca acılarımız ile baş edebilmek gerekir ve bu da sosyal destek yardımı ile daha bir anlam kazanır.  Yani bol sohbet ve içimizi dökmek. Çünkü bunu yaparken kelime dağarcığımızı kullanıyoruz. Bir de hayatı anlamlandırın.  Bu kimisi için balık tutmak, kimisi için fotoğraf çekmek, kimisi için sanat ile uğraşmak olabilir.  Kelime hazinesi konusunda müzik ve edebiyat ile uğraşanlar bir adım önde gibi.

Odaklanma Gücünüzü Arttırın ve Zihinsel Diğer Müdahaleleri Bertaraf Edin

Dikkat problemi olanlarda hafıza geliştirme teknikleri daha yavaş etki gösterebilir. Dikkati odaklama becerisi için sürekli farkındalık yaratın. Bunun için planlanmış ve programlanmış gün idealdir. Ve bunu birkaç kez tekrarlamak. Ö: “Yarın ilk işim sabahtan kargoyu gönder, Ali Bey’i ara, annenin ilaçlarını yaptır sonra ödev teslimi var 3 gibi hoca ile görüşeceğim vb.” gibi bir program tekrarı. Çünkü programsızlıkta, bir işi yaparken ve tam konsantrasyon sağlayacakken “Allah kahretsin kargoyu unuttum!” diye ödeve konsantrasyon gitti mi motivasyon da gider.

Öğrenmenize ve Hayat Düzeninizin Önem Verin

Hafızanız zaten düzenlidir ve sizin sisteminizi alarak düzenli depolama yapar. Siz aslında insanları ve olayları birimler halinde hatırlarsınız. Sadece olayları programlamak yetmez. Hayatınızda zaman ayıracağınız insanları da düzene sokmak önemlidir. Ayrıca düzenli şekilde öğrenmeler de gerçekleştirmeniz gerekir. Ara ara kurslara katılmak ve yeni bir şey öğrenmek hafızayı sadece depolama görevinden kurtarır ve yeniden düzenleme görevine iter. Sevgiliniz, aileni ve kanka grubunuza da programlı zaman ayırmak sosyal toplumdaki rol ve görevlerinizi de düzenler. Böylece ne sevgilinizin doğum gününü ne anneler gününü ne de kankanızın düğün gününü unutmazsınız.

Sağlığınıza Önem Verin

İyi bir psikolojik sağlık, iyi bir fizyolojik sağlıktan geçer. Düzenli uyku ve düzenli spor, dengeli beslenme, protein ile zengin bir kahvaltı hafızada önemli yer tutar.

Stres ve Depresyonun Esiri Olmayın

İş stresi, aile stresi ve sorunların dibine gömülmüş bir modda olmayın. Yardım istemekten utanmayın. Her şeyi hatırlayamayabiliriz.  Sorun, öğrenin, yazın, not alın.  Olumsuz sosyal özel olaylar hafızayı da etkiler ve iş okul başarısını düşürür. Destek almaktan, gerekirse tedavi olmaktan utanmayın.

Son olarak sevgili shallwecanlar, kendi tutumunuzu kendiniz belirleyin, kendi kendinizin rehberi olun gerek motivasyonel, gerek sosyal. Yaşam şartları ve sosyoekonomik çevresel stres faktörleri ile de bazen dengemiz şaşabiliyor. Bu gayet normal hemen çöküp pes etmek yok. Özetle, sosyalleşmek, stres atmak, paylaşmak, hobiler ile uğraşmak bizi psikolojik olarak zinde tutacağından, öğrenme ve bilişsel süreçleri de canlandıracaktır.

Yazan: Emre Bayrak

 

Dünyanın En Yetenekli Aşçıları

 

 

 

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu