Seyahat

Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)

Dünyaca ünlü Hadrianus kapısı ile ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Keyifli okumalar…

Bizim Debby misafirliğe geldi. Birkaç gün evde kaldıktan sonra “Yahu Ali İhsan ağabey, evde çok sıkıldım, buralarda gezecek yerler yok mu? Şöyle piyasa yapacağımız, gece kulübü olur, meyhane olur, hatunların çokça dolaştığı mekanlar nereler?” dedi.

Anladım ki evde oturmaktan sıkılmıştı, hem de erkektir hovardalık yapmak ister diye aldım yanıma Antalya’nın caddelerinde dolaşmaya başladık. Bizim Debby biraz sırnaşık ve şımarıktır. Her gördüğü güzel kızı öpüp koklamak ister. Tam Antalya’nın ünlü tarihi mekanı olan Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar) önüne geldiğimizde bir hatun gördü ve kıza yaklaşmak için “bu kapı ne güzelmiş, kim yaptırdı?” diye sorunca hatun anlatmaya başladı;

hadrian-kapisi

Hadrianus Kapısı 1890 yıldır ayakta

“Bu kapı, İmparator Hadrianus’un Antalya’ya gelişi dolayısıyla MS 130 yılında yaptırılmıştır. Hadrianus Kapısı antik limanı çevreleyen surlar üstünde bulunur. Kale içine girişlerin en önemli noktasıdır ve halk arasında “Üç Kapılar” diye de anılan yapı Atatürk Caddesi’nde bulunur ve Antalya’nın en iyi korunmuş ve simge tarihi eserlerinden biridir.” dedi ve devam etti,

“Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapadığı için yıllarca kullanılmamış bu sayede günümüze kadar bozulmadan ulaşmış olan yapıda yuvarlak kemerli 3 adet kapı açıklığı bulunur. Sütunları hariç tamamı beyaz mermerden yapılmıştır. Mermerler oyma ve kabartmalarla süslenmiştir. Kapının her iki yanında bulunan 2 adet kulenin güney kısmında kalanı Julia Sancta Kulesi olarak bilinir. Kuzeydeki kule ise Hadrian döneminden, alt kısmı antik çağdan kalma olup üst kısımları Selçuklular döneminde inşa edilmiştir.

hadrian-kapisi

Bu muhteşem yapı dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile Roma Şeref Tak’ı görünümündedir. Tak’ın üzerinde muhtemelen imparator Hadrianus ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır. ”

PAMFİLYA’NIN EN GÜZEL KAPISI

Kızın bu tarihi kapı hakkındaki bilgisi Debby’i korkutmuştu. Konuşmaya devam etti;” Bu tarihi eser Pamfilya Bölgesinin en güzel kapısıdır. Mimari öğeleri ile o dönemde bu bölgede var olmuş tüm medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.” diye sonlandırdı.

Debby şaşkınlıkla kızı dinlerken bende o muhteşem taş işçiliğini seyre daldım. Antalya doğası kadar tarihi açıdan da eşsiz bir yer. Antalya gezilerinde muhakkak görülmesi gereken noktalardan birisi de Hadrianus Kapısı olmalıdır.

Yanartaş “Chimera”

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ben hayatımda daha önce hiç bu kadar güzel bir kapı görmedim. Kim yaptıysa eline, emeğine sağlık.

  2. Antalya’da yaşıyorum fakat bu kadar detaylı olarak bilmiyordum. Çok güzel bir anlatım olmuş yazı için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu