Gezi RehberiSeyahatTarih

Güzelyurt: Tarihin Derinliklerinden Bir Vaha

Güzelyurt, halen yaşamakta olduğum Aksaray ilinin en nadide köşelerinden birisi olup son dönemlerde üzerine fena halde titrenmekte. Daha önce Ihlara Vadisi hakkında yazdığım için Güzelyurt’u da yazmazsam olmazdı. E haydi madem geçelim yazımıza.

Güzelyurt Nerededir?

Güzelyurt, Aksaray ilinin küçük bir ilçesi olup ilk çağ medeniyetlerinden Kapadokya’nın bir parçasıdır. Esasen ismi Gelveri olup 1965 yılında Güzelyurt olarak değiştirilmiş. Küçük ilçe dediğime bakmayın tarihi önemi son derece yüksektir. 1989 yılında Aksaray’ın yeniden il olmasıyla birlikte ilçe yapılmıştır. Öte yandan Aksaray şehr merkeziine 35, Nevşehir’e 70 ve Niğde’ye de 80 km uzaklıktadır. Maalesef ki yalnızca kara yolu vasıtasıyla ulaşım sağlanmakta.

Pek tabii İç Anadolu bölgesinde olduğu ve rakımı 1400 metre üzerinde olduğu için sert karasal iklim hakimdir. Ancak özellikle üzüm üretimi hat safhada olan bir ilçedir.

Güzelyurt ve Tarih

Güzelyurt, Anadolu’da Hristiyanlığı ilk yaymaya çalışan din adamlarının uğrak yeri olmuştur. Dahası; Aziz Gregorius tarafından önemli bir merkez olarak kullanılmıştır. Zaten Kapadokya bölgesi, Anadolu’daki ilk Hristiyan din adamlarının yüzlerce kilise kurduğu bir noktadır. Hal böyle iken burada bulunan kiliselerin tarihi günümüzden yaklaşık 16 asır öncesine dayanmaktadır. Dile kolay milattan sonra 380’li yıllardan bahsediyoruz. Bu nedenle özellikle İlk ve Orta Çağ tarihi ile ilgilenen tarihçilerin gözdes konumundadır aslında. Güzelyurt’ta tarihi 1600 yıl kadar eskiye dayanan pek çok kilise bulunmaktadır. Bunlardan en biilinenleri Yüksek Kilise, Kızıl Kilise, Silvişli Kilise, Ahmatlı Kilise gibi kiliseler de mevcuttur. Ancak bambaşka bir yapı daha var ki asıl gezilmesi gereken yer orasıdır. Belisırma Köyü’nde yer alan yer altı şehri…

Öte yandan tarihi taş konaklar hala dimdik ayakta ve çoğu kullanımdadır. Gelveri Evleri olarak geçen bu yapılar da gerek yerli gerek yabancı turiistlerin ilgisini çeker niteliktedir. Bölgede Rum ahali ve Türk ahali 1924 yılına kadar birlikte iç içe yaşamıştır. Daha sonra ise mübadele yıllarında Rum ahali göç etmiştir.

Belisırma Köyünün Büyüleyiciliği

Belisırma, Güzelyurt’a bağlı bir köy olmakla beraber tarihin en derin izleri de burada bulunmaktadır. Ayrıca tarihi güzellikler, tabiat ananın sunduğu güzelliklerle de harmanlaşmış durumda. Köyde büyük bir yer altı şehri olmakla biirlikte 7 adet de tarihi kilise mevcuttur. Diyelim ki gezdiniz, e yaz sıcağı da tepeden tepeden vuruyor. Hiç telaş etmeyin! Hemen yanıbaşınızda usul usul akan Melendiz Çayı kıyısında, suyun içerisine yapılmış oturma alanlarında dinlenebilirsiniz. Bir yanınızda tarihi güzellikler, bir yanınızda doğal güzellikler, ayaklarınız Melendiz’in serin suları içerisinde biraz olsun sıkıntılarınızdan uzaklaşmak ne güzel olurdu değil mi?

Birkaç Satırlık Son Not

Canlar eğer Kapadokya gezisi yapmak istiyorsanız başlamanız gereken nokta Aksaray’ın Güzelyurt ilçesidir. Kapadokya denildiğinde akıllara maalesef yalnızca Nevşehir’de yer alan Peri Bacaları gelmektedir. Ancak Kapadokya’nın o büyüleyici atmosferini solumaya başladığınız nokta Aksaray’dadır. Bu yazım kısa gelmiş olabilir bunu bilerek yaptım. Yakın zamanda bir gezi düzenleyip deneyimlerimi aktaracağım daha detaylı bir yazı yazacağımdan emin olabilirsiniz. Ancak sizler de ziyaret edip kendii deneyimleriinizi aktarabilirsiniz. Belli mi olur, bizim gözümüzden kaçan şeyler olur da siz daha iyi gözlemlersiniz. Her ne olursa olsun bence yaşanması gereken bir deneyim olacak. Şimdilik hoşça kalın canlar.

 

Tabiatın Gizli Hazinesi: Ihlara Vadisi

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu