Sağlık

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı nedir? Gut hastalığı romatizmal bir hastalıktır. Romatizma rahatsızlığı; eklem, bağ dokusu, kemik veya kaslarınızı etkiler. Gut hastalığı, ağrı, şişlik, şekil bozukluğu ve hareket kısıtlığına sebep olur.

GUT HASTALIĞI NEDİR?

Gut hastalığı nedir? Gut hastalığı eklemde aniden gelişir. Ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyet yaratan mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır. Çoğunlukla ayak parmağında başlar. Diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de bu hastalıktan etkilenebilir. Gut hastalığının bir çok adı vardır. “Kralların hastalığı”, “zengin hastalığı”, “damla hastalığı” gibi. Bu hastalık erkeklerde daha sık görülü. Kadınlarda ise menopozla birlikte görülür. Metabolik sendromun bir parçası olan gut hastalığı ile birlikte, kolestrol, yüksek tansiyon, trigliserit yüksekliği, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabetes mellitus ve obezite görülür.

GUT HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle gece yarısı ya da sabaha karşı, ayak baş parmağında ya da tutulan eklemde şiddetli ağrı, şişlik, hassasiyet ve ısı artışı ile başlayan rahatsızlık akut gut atağıdır. Eklemdeki ağrı ve hassasiyet oldukça şiddetlidir, bu rahatsızlığa sahip kişi ayağının üzerine basamaz, ayağını hareket ettiremez, ayakkabı giyemez hatta ayağına yorganın değmesini bile istemez. Ağrının şiddeti ilk 12 ila 24 saat içinde artar. Bu atak bir kaç gün ile bir kaç hafta içinde kendiliğinden geçer. Bazen o eklemde azalsa da bir kaç hafta daha rahatsızlık hissi kalabilir.

 • ÜRİK ASİT BİRİKİMİ

Eklemde biriken ürat kristalleri, inflamasyon oluşturur ve gut atağına sebep olur. Kanda ürit asit seviyesinin yükselmesi ile birlikte ürat kristalleri oluşur. Ürik asit, pürinlerin yıkılmasıyla oluşur. Pürinler, vücudumuzda doğal olarak da bulunur. Ayrıca, sakatatlar, et, hamsi, ringa gibi bazı balıklarda, kabuklu deniz hayvanlarında, kuşkonmaz ve mantar gibi bir çok yiyecekte bulunur. Normalde ürik asit kanda çözünür ve böbrekler yardımıyla idrarla vücuttan atılır. Ancak bazen vücudumuz, çok fazla ürik asit üretir ve böbreklerden atılımı azaltır. Ürik asit kristalleri, iğne ucu gibi iki ucu keskin yapıdaki kristaller şeklinde olur ve eklemde ya da çevresindeki dokuda birikir ve inflamasyonla birlikte ağrıya neden olur.

GUT HASTALIĞI NELERE NEDEN OLUR?

Gut hastalığı genelde ayak baş parmağında görülür. Diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı gibi eklemleri de etkileyebilir. Tedavi edilmezse daha ciddi durumlara neden olabilir. Tuttuğu eklemlerde ve çevre dokularda hasara sebep olur. Gut atakları yılda bir kaç kez tekrarlayabilir. İleri gut hastalığı tedavi edilmezse ürat kristalleri cilt altında toplanarak tofüs denilen nödüllerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nodüller genellikle el ve ayak parmakları, kulak sayvanı, dirsek, aşil tendonu ve ayak tabanında oluşur. Tofüsler, ağrısızdır, ancak bası bulgusuna ya da tendonlarda ve kemikte hasara sebebiyet verir. İleri gut hastalığında böbrek taşı ve böbrek fonksiyonunda bozulma görülebilir.

GUT HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Gut tanısı koymak için eklem sıvısı incelenirken polarize ışık mikroskobunda mono- sodyum ürat kristalleri görmek önemlidir. Ürik asit kristalleri, iğne ucu gibidir, sarı-yeşik refle verir. Kan testleriyle ürit asit seviyelerine bakılabilir ama gut tanısı koymak için bu yeterli değildir. Atak sırasında normal hatta düşük bile çıkabilir. Eklem sıvısında lökosit sayısı da gut hastalığının teşhisinde önemlidir.

GUT HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gut hastalığı tedavisi iki aşamalıdır. Atak ve atak dışı tedaviler uygulanır. Bu tedavilerin amacı gut ataklarının ve gelişebilecek komplikasyonların önlenmesidir. Kan, ürik asit seviyesini 6mg/dL altında tutar.

 • Akut gut artrit durumu geliştiğinde, ağrı ve inflamasyonu gidermek için steroid olmayan ağrı ve inflamasyon giderici ilaçlar kullanılır ve mide koruyucusu ile beraber reçetelendirilir. Gut hastalığının yanında eğer altta yatan koroner bir problem ya da böbrek fonksiyon bozukluğu varsa, eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu ya da düşük/orta doz kortikosteroidin ağızdan verilebilir.
 • Gut hastalığı ataklarını ve komplikasyonlarını önlemek için ürik asit üretimini azaltan ilaçlar verilebilir.
 • Ürik asit atılımını arttıran ilaçlar da kullanılabilir. Ancak bu tarz ilaçlar mide ağrısı, döküntü ve böbrek taşı gibi yan etkiler yaratabilir.

GUT HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Gut hastalığı yaşaması olası kişilerde bazı risk faktörleri vardır.

 • Yaşam stili. Aşırı alkol tüketimi, kırmızı et, sakatat, kabuklu deniz ürünleri, fruktozdan zengin olan yiyecekler ve şekerli içecekler
 • Kontrolsüz kan basıncı, diyabet, aşırı kilo, yüksek yağ ve kolesterol seviyesi, ateroskleroz gibi hastalıkları
 • Tiyazid grubu diüretikler, kan sulandırıcılar, organ nakli tedavisinde organın atılımını önleyen ilaçlar, lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Birinci derece akrabalardan ya da aile bireylerinden birinde gut hastalığı varlığı. Gut rahatsızlığında çoklu genetik yatkınlık önemli bir faktördür.
 • Yaş ve cinsiyet önemlidir. Erkeklerden ziyade kadınlarda ürik asit seviyesi daha düşüktür. Menopozdan sonra kadınlarda ürik asit seviyesi yükselerek gut hastalığı riski artar. Erkeklerde 40-50 li yaşlarda gut hastalığı başlayabilirken kadınlarda ileri yaşlara kayar.
 • Lesch Nyhan sendromu gibi nadir görülen bazı genetik hastalıklar

GUT HASTALIĞI İÇİN NE YAPILABİLİR?

 • Gün içinde 8-16 bardak su içmek gerekir. Ya da 2-4 litre civarında suyun eş değeri sıvı tüketmek önemlidir.
 • Özellikle biradan ve diğer alkollü içeceklerden kaçının
 • Orta miktarda protein tüketmek gerekir. Pürinden zengin gıdalara dikkat etmek önemlidir.
 • Doğmamış yağ tercih edilmelidir.
 • Günlük olarak et, balık ve kümes hayvanları yerken 113-170 gramı geçmemek gereklidir.
 • Fazla kilonuz varsa bunlardan kurtularak ideal kilonuzu korumanız gerekir.
 • Kafeinli ya da kafeinsiz kahve tüketmek ürit asit seviyesini azalttığı için faydalı olabilir.
 • C vitamini alımı ürik asit seviyesini azalttığı için önemsenmelidir

Gut hastalığı nedir yazımdan sonra Meniere sendromu ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Meniere Sendromu Nedir?

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ben bı haatalığı çok yanlış biliyormuşum. Eklemlerle alakalı olduğunu bilmiyordum. Çok bilgilendirici bir yazı oldu brnim için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu