in

Günlük Hayatta Irkçılık: Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

günlük hayatta ırkçılık

Irkçı olmadığını iddia eden insanlara dikkat edin. Irkçı olamayacaklarını çeşitli mazeretler uydurarak anlatan insanları ve nasıl da diğer ırklardan arkadaşlara sahip oldukları gibi dinleyin. Kiminle zaman geçirirse geçirsin, hiç kimse ırkçı ideoloji ve inançlara karşı bağışık değildir. Gerçek anti-ırkçıların ırkçılığa karşı savunacaklarını ve kendilerini savunmak için mazeretler bulamayacaklarını unutmayın. Örneğin, siyah arkadaşları olan birçok beyaz insan hala siyah insanların çalışkan ya da yasalara saygılı olmadıklarına inanıyor. Bugünkü yazımızda günlük hayatta ırkçılık nasıl anlaşılır ona değineceğiz.

Günlük Hayatta Irkçılık: Ayrıcalıklar ve Kesişim

Bir kişinin ayrıcalığını ve kesişimini inceleyin. Beyaz bir kişiyle ayrıcalıkları hakkında konuşun ve nasıl tepki verdiklerini görün. Mevcut ayrıcalık veya kendi menfaatlerini kabul etmeyi reddeden bir kişi hakkında şikayetleri dinleyin veya açık bir şekilde reddedin. Kişi ırkçılığın faydalarından yoksun olduklarında ısrar ederek kendilerini tehdit altında hissedebilir ve savunma yapabilir. Beyaz ayrıcalığın varlığını reddetmek ya da beyazlara belirli avantajlar sağlamak ırkçılığı ortadan kaldırmaya çalışırken ilerlemeyi ve işbirliğini sınırlar.  Beyaz ayrıcalık önerisi, birisinin kızmasına ve mücadele ettikleri tüm yollar hakkında konuşmasına neden olursa, bu ince bir ırkçılık biçimidir.

Günlük Hayatta Irkçılık ve Renk Körlüğü

“Renk körü” olduğunu iddia eden insanlarda ırkçılığı tanımak. “Renk körü” ideolojisinin, tüm ırklardan insanların aynı fırsatlara sahip olduğunu ve ırklar arasındaki farklılıkları kabul etmeye gerek olmadığını savunan bir ideoloji olduğunu unutmayın.  Ne yazık ki, bu felsefenin bir gerçeği yoktur, çünkü birçok azınlık daha ayrıcalıklı nüfusla aynı fırsatları elde etmez.

Ters Irkçılık Hakkındaki Görüşler

Ters ırkçılıktan şikayet eden beyaz insanlara dikkat edin. Bir azınlığın haksızlığa öfkesini “ters ırkçılık” ya da “beyaz insanlara karşı ırkçılık” olarak resmeten beyaz bireylerin peşinde olun. Irkçılığın, beyaz nüfusu hiçbir zaman aynı şekilde etkilemeyen bir güç, ayrıcalık ve ayrımcılık sistemine dayandığını unutmayın. Ters ırkçılığa inanan ve şikayet eden insanlar, ırkçılığın gerçekte ne olduğunu anlamayabilirler. İşte ters ırkçılığa bir örnek: “Bu beyaz polis halktan nasıl bu kadar nefret ediyor? İnsanlar ona karşı ırkçı!”

Sürekli Irklardan Söz Ediliyorsa

Sık sık ırk referanslarını sorgular. Birisi onlardan bahsederken sık sık başka bir kişinin ırkını not ettiğinde günlük konuşmada ırkçılığı tanıyabilirsiniz. Konuşmayı ırksal olarak spesifik referanslarla çerçevelemek, (konuşmacının görüşüne göre) sadece ırkları farklı olduğu için kişi hakkında garip veya garip bir şey olduğunu gösterir. Bu ırkçı bir konuşma ve düşünme yoludur.

Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en kalabalık şehirler 2020 listesi

En Kalabalık Şehirler: 2020 Listesi

Covid19 Salgınında Bahçe

Covid19 Salgınında Bahçe İşleri Nasıl Yapılır?