Seyahat

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri Yazı Dizisi: Gaziantep

Shall We? – Aktivite Arkadaşlığı üyelerinden, sevgili dostumuz Reyhan Çıkmazyol‘un kaleme aldığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri yazı dizisi, Gaziantep ile başlıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri yazı dizisi: Gaziantep

Türkiye’nin 7 bölgesinden biri Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Mezopotamya uygarlıklarının inci şehirleri Gaziantep, Mardin, Adıyaman ve Urfa. Bu şehirler aynı zamanda mitolojinin başkenti. Son zamanlarda yaklaşık 2 yıldır turizmin revaçta olduğu bu bölge için bu yazımda, bu şehirlerde nereleri görmelisiniz, nerelerde hangi lezzetleri tatmalısınız, hangi sokaklarda koşmalısınız, hangi insanların hayatlarına dokunmalısınız onları paylaşacağız.

Öncelikle bu güzel şehirlere asla turla gitmek zorunda değilsiniz. Biliyorum gündemdeki olaylar yüzünden biraz şüphe ile yaklaşabilirsiniz fakat gerçekten yalnız başınıza sırt çantanızı alıp erkek-kadın fark etmeden gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Normalde bu bölge için tur şirketleri, Adana ve Hatay’dan başlıyorlar . Fakat ben bu iki şehri bu bölgeden ayrı gezmek istedim başka bir zamana bırakıp, Gaziantep’den başladım. Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri yazı dizisine Gaziantep ile başlıyoruz…

Güneydoğu Anadolu’nun Paris’i: Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri arasında “Paris” olarak adlandırılır Gaziantep. Kurtuluş mücadelesinden sonra “Gazi” unvanını aldığını hepimiz biliyoruz sanırım… Bana göre gastronominin, leziz yemeklerin, kendini kaybedercesine tatlı komasına girenlerin şehri…

Gaziantep’e sırf yemekleri için gastronomi turları düzenlendiğini biliyor muydunuz?

Benim gibi sizde yeni lezzetler tatmayı seviyorsanız ve bundan mutluluk duyup zevk alıyorsanız bu şehir tam size göre. Tabi sadece lezzetleri açısından değil. Aynı zaman birazdan yazımın ilerleyen aşamalarında anlatacağım muhteşem müzeleri mevcut. Hani mitoloji dedim ya,

Ben Gaziantep’e ulaşım için karayolunu tercih ettim ama sizler planınızı önceden belirleyip uygun uçak bileti ile zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Şehre ilk ulaştığımda, Zeugma Mozaik Müzesi’ni dolaşmaya karar verdim. Şehir merkezine yakın ve her türlü otobüsle ulaşabilirsiniz. Burada müze kartı geçerli. Müze kartınız yoksa giriş ücreti sanırım 25 TL civarındaydı… Fakat sizlerden tek ricam burayı lütfen rehberli geziniz. Yoksa o kocaman mozaiklerin hikayelerini, yıllarını asla öğrenemezsiniz ve müzenin sizin için pek bir anlamı olmaz. Girişte birçok grup oluyor. Bir gruba kaynamayı deneyebilirsiniz belki… Emin olun kimse size rehberlerini dinlediğiniz için bir şey demez.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri yazı dizisi: Gaziantep

Zeuma Antik kenti, mitolojinin odak noktası. Mitolojiyi çokta takmayın bu arada çünkü fazlasıyla düşünüldüğünde bir yerden sonra çılgınlık boyutuna geldiğini duymuştum… Gaziantep ili, Nizip ilçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde, Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır. Müzedeki dev gibi mozaikler, buradaki uygarlıkta bulunan evlerin tavanlarından, duvarlarından çıkarılıp müzede sergilenmeye başlanılmış.

En önemli eserlerinden biri bildiğimiz “Çingene Kızı”. Bir hikayeye göre, bu mozaikler için kazı çalışmalarına başlanılmak üzere Belkıs Köyü’ne gidildiğinde, kazı uzmanları köyün neresinden kazmaya başlayacaklarına karar verememişler. Oradan geçen bir çoban buradan başlayın diye gayet kendinden emin bir şekilde, kazı yetkililerine yer göstermiş. Ekip gerçekten de oradan kazmaya başladıklarında birçok yapıya ulaşmışlar.

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Antik Kent

Çobana nasıl bildiğini sorduklarında, “Ooo rahmetli dedem buradan birçok mozaik parçası çıkardı, onun sayesinde babam, amcalarım tüm torunlar evlendik, ev bark sahibi olduk, bunlar çok değerliymiş ağabey diye cevap vermiş.”

Müzeden çıktıktan sonra , Bakırcılar Çarşısı’na doğru yol alıyoruz. Birçok yer bakırcılar çarşına oldukça yakın ve yürüme mesafesinde. Mutfak müzesi, Hamam müzesi, Antep Kalesi…Buralarda da gezip sevdiklerimize hediyelerimizi aldıktan sonra gelelim nerelerde neler yemeliyiz sorusuna?

Gaziantep’te ne yenir?

Çok heyecanlandınız değil mi? Şahsen bende heyecanlanıyorum yemek denildiğinde… Gaziantep’te sizlere sadece bir yer ismi vermem çok zor. Kebaplar için birçok yerin ismini vereceğim. Metanet Lokantası, Küşleme Kebaphan, Bayazhan bunlardan ilk aklıma gelenleri… Bu arada Bayazhan’da alkol de mevcut.

Dikkat edin, 2-3 kilo alma garantili bir şehir burası :)

Neyse, şimdi size bu restoranlarda neleri yemelisiniz onlardan bahsedeceğim. Tam porsiyon sipariş vermenizi önermem, 2 kişiyseniz porsiyonları bölüşmenizde fayda var… Yoksa bir yere yığılıp kalabilirsiniz… Şimdi mutlaka yemeniz gereken lezzetleri sıralıyorum;

 • Küşleme
 • Simit kebabı
 • Alinazik kebabı
 • Yuvalama
 • Patlıcan kebabı
 • İçli köfte
 • Meyveli et yemekleri (ki bu mevsimine göre değişiyor, benim gittiğim dönemde erikli kebapları vardı ki sormayın dillere destan)
 • Kıyma kebabı
 • Antep peyniri
 • Lahmacun
 • Nohut dürümü
 • Baklava, künefe ve katmer…

Gaziantep Gezilecek Yerler

Geldik Gaziantep’te ne içileceğine…

Tabi ki menengiç kahvesi ile başlayacağız . Menengiç kahvesi, menengiç ağacının meyvesinin kurutulup kavrulmasıyla ortaya çıkıyor. Pişirilirken süt konuluyor ve haliyle Türk kahvesine göre lezzeti daha hafif. Nerede içmeliyiz bu kahveyi diye soracak olursanız, ben araştırmalarım sonucu Tarihi Tahmis Kahvesi mekanını tercih ettim. En lezzetli kahveler burada yapılıyor ve mekan 1635 yılından kalma tarihi bir binada yer alıyor. Beğeneceğinize eminim.

Gaziantep’te geçireceğiniz süre size kalmış, fakat emin olabilirsiniz ki bir defa geldikten sonra sürekli gelmek isteyeceğiniz bir şehir. Örneğin, ah bir küşleme olsaydı da yeseydik deyip uçağa atlayıp gelme ihtimaliniz çok yüksek! Bence burada 2 gün geçirmeniz yeterli ve makul gözüküyor.

Bir sonraki yazıda Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirlerinden olan Şanlıurfa’ya geçiş yapacağız…

Reyhan Çıkmazyol

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Antebin hamamları Mardin kapı şenolur Urfa bir yana düşer tey tey. Ay ne kadar güzel bir yazı olmuş. Gözümde canlandı oralar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu