in

BayıldımBayıldım

Güneşin Zararlı Etkileri ve Korunma Yolları

güneşin zararlı etkileri

Güneşin zararlı etkileri ile etkili olarak mücadele edebilmek için öncelikle güneşin zararlı olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarıda bulunmamak gerekir. Bu saatler ise 10-16 arasıdır. 11-13 arası güneşin en tepede ve en zararlı olduğu saatlerdir. Güneş ışınları direkt olarak cilde temas ettiği zaman ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Güneşli bir günde dışarı çıkacağınız zaman, özellikle de en sıcak yaz aylarında iseniz kesinlikle güneşten koruyacak bir şapka, güneş gözlüğü veya güneşten koruyacak bir şemsiye kullanmanız gerekmektedir. Şapka olarak geniş kenarlara sahip, boyun bölgenizi ve kulaklarınızı da kapatan bir şapka seçmelisiniz.

Güneşin Zararlı Etkileri ve Kıyafet Seçimi

Kıyafet olarak açık renklere sahip, ince, terletmeyen ve dar olmayan kıyafetler giymeniz vücudunuzu daha serin tutmanızı sağlar. Güneşe çıkmadan önce mutlaka cildiniz için en iyi olan güneş kreminden vücudunuzun güneş görecek bölgelerine sürmeniz gerekmektedir. Sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak kaybedilen sıvı miktarını geri yerine koymak vücut için önemlidir. Bu sebeple gün içerisinde 2-3 litre su içilmesi gerekmektedir.

Güneşin Zararlı Etkileri ve Krem Seçimi

Güneşten korunmak için krem kullanmak oldukça önemlidir. Elbette ki krem kullanmaktan ziyade hangi kremi kullandığınız daha önemlidir. Piyasada güneş kremleri oldukça fazla çeşitte ve fiyattadır. Bu kremlerde olması gereken başlıca özellikler UV-A ve UV-B koruyucularının olmasına özen gösterin. En az 30 faktör olan kremlerden yana tercihlerinizi kullanmanız gerekmektedir. Fiyat olarak en ucuzu veya en pahalıyı bulmaya çalışmadan bu özellikleri taşıyan ve içerisinde çok fazla kimyasal barındırmayan kremleri bulmaya çalışın. Güneş kremlerinin kullanımdan önce iyice çalkalanması gerekmektedir. Sprey şeklinde bulunan kremler vücuda daha kolay ve doğru bir şekilde kullanıldığı için sprey olanlardan almanız daha iyi olacaktır.

En İyi Kremi Seçmek İçin

Size uygun bir krem bulduğunuz zaman sırada güneş kremini nasıl uygulamanız gerektiği geliyor. Bu kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize eşit miktarda ve yeterli miktarda sürmeniz gerekmektedir. Özellikle yüzünüzü, ensenizi ve omuz bölgesini iyice kremlemeniz gerekmektedir. Tatilde iseniz denizden veya havuzdan çıktıktan sonra tekrardan krem uygulamalısınız. Suya dayanıklı krem almanız daha iyi olacaktır.

Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirme Yolları

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bağışıklık sistemi

Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirme Yolları

su tüketimi

Su Tüketimi konusunda Bilinmesi Gerekenler