Hayata Dair

Güneş Yok Olursa Ne Olur?

Güneş yok olursa sizce dünyamıza ne olur? İnsanlık nereye gelir? Canlılar yaşar mı? Peki yaşadıklarını varsayarsak ne kadar süre yaşayabilirler? Hepsi haberimizde.

Güneş Yok Olursa Ne Olur?

Güneş yok olursa ilk anda onun kaybolduğu hakkında hiçbir fikrimiz olmaz. Çünkü güneşin yaydığı son ışığının dünyaya ulaşması, güneş 150 milyon kilometre mesafede olduğu için 8 dakika 20 saniye sürer. Fakat bu süre dolduğunda insanlar arasında inanılmaz bir panik ve korku yaşanır. Öğlen bir de dışarıda yürürken havanın bir anda karardığını düşünün.

donmuş gezegen

Güneş Işığının Yansıması Kalmazsa?

Güneş ışığının hiç yansıması kalmadığı için ay da hiç görünmez. Yerçekimi dalgaları da ışık hızında yayıldığı için güneşin gezegenimiz üzerindeki çekim etkisi de 8 dakika 20 saniye kadar sürer. Yani güneşimizin kaybolduğunu gördüğümüz anda onun çekim etkisini de kaybederiz ve Dünya yörüngeden fırlayıp düz bir çizgide uçmaya başlar. Güneş yok olduğunda dünyayı panikle korku yayılırken bu karanlık dakikalarda gökyüzüne baktığınızda ışık hızının bir limitinin olması nedeniyle kısa bir süreliğine de olsa bazı şeyler hiçbir şey olmamış gibi gözükür.

Tüm Evren Gökyüzünde Net Bir Şekilde Gözükmeye Başlar!

Artık galaksimizdeki diğer yıldızlar gökyüzünün siyah zeminine karşı açıkça görülüyor fakat etrafı net görmek için yeterli değil. Isınma ve aydınlanma için elektrik ve fosil yakıtları kullanmamız gerekiyor. Dolayısıyla şehirler ve kasabalar tıpkı tipik bir gece gibi insan yapımı kaynaklar tarafından aydınlatılmalı devam edilir. Hiçbir zaman bir türlü gündüz olmayan sürekli devam eden bir gece gibi düşünün ve dünyanın her yerinde aynı anda bitmeyen bir gece olduğunu.

güneş yok olsaydı

24 Saat Sonra..

24 saat sonra panik ve kaos tüm dünyayı sarar. Hükümetlerin bu durum üzerine neredeyse hiç bir kontrolu yok ve sıcaklık ise her yerde bir kaç derece azalmaya başladı bile. Eskiden dünya üzerindeki doğal üretkenliğin yüze 99’u güneşi gerektiren fotosentez ile yapılıyordu ama artık güneş olmadığı için fotosentez hemen tamamen durur.

Bitkiler artık karbondioksiti soluyamıyor ve yaşamını sürdüren oksijeni dışarı veremiyor. Aslında bu bir problem değil. Toplamda hepimiz yedi buçuk milyar insan, her yıl yaklaşık 6 trilyon kere oksijen nefes alıyoruz. Neyse ki atmosferimiz geçmişteki milyonlarca yıllık fotosentez süreciyle 1 kentrilyon oksijenle depolanmış durumda. Yani fotosentez yapılmadan oksijen tüketen diğer hayvanlar ve mikroorganizmalar da dahil olmak üzere binlerce yıl boyunca yetecek oksijenimiz var.

Hava Sıcaklığı Düşmeye Başlar!

Güneş varken dünya üzerindeki ortalama yüzey sıcaklığı 14 santigrat derecededir. Güneşsiz yavaş yavaş ısı kaybetmeye başlayan dünyanın ortalama yüzey sıcaklığı ilk haftanın sonunda sıfır santigrat dereceye kadar düşer. Eskiden kışları sıfır santigrat derece her zaman görülürdü buna alışkındık. Ama artık bu düşüş durdurulamaz.

Güneşsiz 1. Yılın Sonunda!

Güneş olmadan geçen ilk yılın sonunda dünyanın ortalama yüzey sıcaklığı eksi 73 santigrat dereceye kadar geriler. Dünya’nın okyanusları tamamen donar ve her yeri buz kaplar. Çoğu hayvan ve bitki türü yok olur. Dünyada Simulator ve çekirdeğinin sıcaklığı 6000 santigrat dereceye kadar çıkar. Yani İzlanda gibi termal alanlar güneşin yokluğunda canlı hayatı için birkaç güvenli cennet haline gelir ve toprak savaşları başlar. Nükleer enerji ile ısınan zengin insanlar bir süre daha yaşamaya devam eder ama yaklaşık 7 milyar insan soğuktan ölecektir.

güneş yok olursa

Güneş Yok Olursa 10-20 Yıl Sonra!

10-20 yıl sonra ise artık havayı oluşturan gazların soğuk nedeniyle yoğunlaşmasıyla yer yüzeyinin hemen üstünde çok alçak irtifada bulutlar görünür. Oksijen sıklıkla donarak kar şeklinde yere düşer. Sıcaklık eksi 200 santigrat derece civarında sabitlenir. Oksijen gaz formunu yitirir.

Okyanuslar Donmaya Başlar!

Buz topuna dönmüş dünyanın donmuş okyanusların dibindeki sıvısı dünyanın çekirdeği 6000 santigrat derece civarında olduğu için okyanus tabanlarında ki havalandırma delikleri ile ısınarak sıvı halinde kalır ancak üst kısım buz olacaktır. Güneş varken de güneş ışığının hiçbir zaman ulaşamadığı Okyanus derinliklerinde yaşayan ekstremofil gibi organizmalar, bu durumdan hiç etkilenmez ve fotosentez yoluyla değil kimyasal sentez yoluyla ısıyı ihtiyaç duydukları enerjiye dönüştürerek istiridye ve tüp solucanlarına birer besin olurlar. Buz altında milyonlarca yıl boyunca biz olmasak da hep ekosistem devam eder. Okyanus dibindeki canlılar güneşin yok olduğunu bile farketmeden yaşarlar. Hatta güneşin var olduğunu bile hiçbir zaman bilmeden.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Alıntı: Ruhi Çenet

Matematik Uzaylıların Hediyesi mi?

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu