Sağlık

Güneş Yanıkları ve Kurtulmanın Yolları

Güneş yanığı tedavisi onları önlemekten daha zordur. Bununla birlikte, 18-29 yaşları arasındaki tüm ABD yetişkinlerinin yarısı yılda en az bir güneş yanıkları ile ilgili sıkıntı yaşadığını bildirmektedir. Güneş yanığından hızlı bir şekilde kurtulmak için hemen soğuk bir duş alın, yanığa aloe vera veya derin bir nemlendirici uygulayın ve takip eden günlerde daha fazla su içerek cildinizi nemlendirin; rahatsızlığı hafifletmek ve iyileşmeyi desteklemek için gerektiğinde soğuk kompresler, nemlendirilmiş / soğutulmuş çay poşetleri ve ağrı kesiciler gibi diğer ev tedavilerini kullanın. Tüm güneş yanıkları cildinize zarar verir, bu nedenle gelecekte onlardan kaçınmak için de çalışmalısınız.

Güneş Yanıkları: Güneşten Çabuk Çıkın

Güneş yanığının oluştuğunu anladıktan sonra hemen güneşten çıkın. Daha fazla güneşe maruz kalmanın her saniyesi yanıklarınızı daha da kötüleştirecektir. İç mekana gitmek en iyisidir. Ama bu imkansızsa yakındaki en karanlık noktaya geçin. Plaj şemsiyeleri, çok büyük ve yoğun kumaştan yapılmadığı sürece UV ışınlarından çok az koruma sağlar. UV ışınları yüzeyleri yansıttığı ve bulutlardan yapraklara kadar her şeye nüfuz ettiği için güneşe maruz kalmak gölgede bile meydana gelebilir.

Güneş Yanıkları: Ilık Bir Duş Alın

Serin bir duş alın veya banyo yapın. Su cildinizi serinletir ve yanığınızın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Sabun kullanmaktan kaçının çünkü cildinizi tahriş eder ve kurutur. Daha sonra, hava kurumasına izin verin. Bir havlu kullanmak rahatsızlığa ve sürtünmeye neden olabilir. Bir havlu kullanmanız gerekiyorsa, cildinizi ovalamak yerine hafifçe patlatın.

Aleo Vera veya Nemlendirici Kullanın

Aloe vera jeli veya derin nemlendirici uygulayın. [4] Cildinizi nemlendirmek ve soğutmak için güneş yanığınıza sürün. Kuruluğu ve soyulmayı azaltmak için bu adımı sık sık veya günde en az iki kez tekrarlayın. C ve E vitamini içeren bir losyon veya jel kullanmayı düşünün, çünkü bu cilt hasarını azaltabilir. Yağlı veya alkol içeren ürünlerden kaçının. Bir aloe vera bitkisine erişiminiz varsa, doğrudan yapraklardan jel elde edebilirsiniz. Bir yaprağı kesin, bir bıçakla uzunlamasına dilimleyin, içindeki jeli sıkın ve yanıklarınıza uygulayın. Doğrudan bir aloe vera bitkisinden elde edilen jel son derece konsantre, doğal ve etkilidir.

Güneş Yanıklarını Önlemek İçin Bol Su İçin

Bolca su iç. Uzun süre güneşe maruz kalma ve sıcaklık dehidrasyona neden olur. Güneş yanığı ayrıca cildinizin yüzeyine ve vücudunuzun geri kalanından su çeker. Önümüzdeki birkaç gün için fazladan su içmeyi unutmayın. Güneş yanığınız iyileşene kadar günlük sekiz bardak su önerisinin ötesine geçin.

Güneş Alerjisi Nedir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Aloe vera gercekten mucizevi bir bitki
    Boyun bolgemde olusan yanik acisini hafifletmesinin yaninda yine o yaniklarin kisa zamanda duzelmesine yardimci oldu

  2. Koruyucu kremİ demizdeyken düzenli sürmemenin sonucu yanıyorum elimden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyorum. Teşekkür ederim yazı için

  3. Ben düzenli olarak gün sonunda duştan sonra aloe veralı güneş sonrası kredmi kullanıyorum.Gerçekten çok faydalı hem cilt nemleniyor hem de ferah hissediyor insan :)

  4. Soğuk su üzerine de nemlendirici cilt kremi. Soyulma olunca yanma acısı daha çok hissedilir bunun için de daha fazla yanmamak için dikkat etmek de fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu