ModaSağlık

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

Hepimiz bir heyecanla, özlemle bekleriz yaz mevsimin gelmesini. Kendimizi sıcak kumlardan serin sulara atmanın hayaliyle yaşarız koca bir kış mevsimi boyunca; ”ah bir şezlong olsa da güneşlensek” deriz. Yaz mevsimi gelir ve güneş en yakıcı haliyle artık tepededir. Sadece denize giderken değil dışarı her çıktığımızda güneş kremi sürmemiz gerekiyor. Güneş yanıkları ve sonrasında oluşan güneş lekeleri canımızı sıkabilir, onlardan korunmanın ve kurtulmanın yollarına bakalım.

Güneş Lekeleri ve Onlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Öncelikle şunu bilmekte fayda var; güneş lekeleri en son denize gittiğinizde maruz kaldığınız güneş ışınlarından hemen sonra çıkmadı, siz en son denize gittiğiniz günden sonra görmüş olsanız bile ne yazık ki bu öyle değil. Güneş ışınlarına her maruz kalışımızda vücudumuz melanin pigmenti üretmeye başlar ve güneş ışınlarına maruz kaldığımız andan itibaren bu lekeler koyu halkalar şeklinde kendini göstermeye başlar, tenimizi korumazsak bu koyu lekeler artar ve daha büyük kümeler halinde yüz üstüne çıkar. Bazen güneş lekeleri kendiliğinden kaybolabiliyor ama çok fazla korunmadan güneşe maruz kalındığında ne yazık ki oluşan güneş lekelerini yok etmek çok zorlaşıyor.

Güneş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş lekeleri bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlar. Özellikle yüz bölgesindeki lekeleri kimse sevmez. Sadece denize girerken değil sokağa çıkarken de güneş kremi sürmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekli. Dışarı çıkmadan 15-20 dk önce yüksek faktörlü krem sürülmesi her zaman tavsiye edilendir. Güneş kremi seçerken, özellikle yüz bölgesi için olanı özenle seçmek gerekiyor; cilt rengine ve tipine uygun bir krem için mutlaka cilt doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Güneş lekelerinin rengine ve yoğunluğuna göre bir çok tedavi yönetimi uygulanmaktadır; kozmetik kremler, lazer tedavileri, kimyasal peelingler ve doğal yöntemler.

Evde Kendiniz Hazırlayabileceğiniz Doğal Maske ve Kremlerle Güneş Lekelerinden Kurtulabilirsiniz.

güneş lekeleri

 

E VİTAMİNİ KAPSÜLÜ

Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde serbest radikaller üremeye başlar ve bu serbest radikaller cildimizden elektron çalmaya başlar ve eğer kontrol altına alınmazlarsa reaksiyona sebebiyet verirler. E vitamini de burada devreye giren doğal bir antioksidandır ve reaksiyonları etkisiz hale getirmeyi sağlar. Eczaneden alacağınız bir E vitamini kapsülünü kaseye dökün ve bir pamuk yardımı ile cildinize sürün, E vitamini cildinizi onarma konusunda hızla yardımcı olacaktır.

SÜT TOZU İLE KREM

Evde kendiniz hazırlayacağınız bu karışım ile cilt tonunuzun rengini açabilirsiniz.

2  kaşık süt tozu

2-3 damla gliserin yağı

20 damla kadar oksijen suyu 

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın, lekeli bölgelere uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Cilt tonunuza uygun günlük bakım kreminizi sürün.

Güneş Lekeleri

 

Burada yazılan bilgiler de dahil hiç bir öneriyi uzman doktordan yardım almadan uygulamayınız.

 

Anne Sütünü Arttıran Besinler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Sanırım hemen denemem lazım. Hep bu sıkıntıyı yaşasamda güneş koruyucu kullanmayı hep es geçiyorum. Emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu