in

Güneş Kremleri İle İlgili Bilgiler. Önemli Detaylar.

Güneş kremleri ile ilgili bilgiler

Güzin Kıryayla, güneşten korunmak için kullandığımız güneş kremleri ile ilgili bilgiler yazısını sizler için yazdı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

GÜNEŞ KREMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Dünyamızı ısıtan ve aydınlatan tüm canlıların yaşam kaynağı olan Güneş hayatımızın tam merkezindedir. Yaz geldi, güneşe daha çok maruz kalacağız. Güneşin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bu sebeple sizler için güneşten korunmak için kullandığımız kremleri kaleme aldım.

Koruyucu ürünler kullanarak güneşin zararlı ışınlarından korunmuş oluruz. Güneş kremlerini en doğru kullanma yöntemi, kremi dışarıya- güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmektir. Krem, güneşe maruz kalacak olan bölgelere sürülmelidir ve iki saatte bir bu işlem tekrarlanmalıdır. Uzmanlara göre, güneş uzun vadede cildi yaşlandırmaktadır. Kızarıklık, güneş yanığı, deride incelme, leke oluşumu, kılcal damarlarda genişleme, kırışıklıklar ve deri kanseri dahil olmak üzere birçok duruma yol açabilir.

Bebeklerde kullanım

Uzmanlar altı aydan küçük bebeklerde kullanılmasını önermemektedir. Bebekler için en iyi korunma yöntemi riskli saatlerde dışarıda olmamalarıdır.

Güneş kremi seçimi

Güneş kremleri cilt tipine göre seçilmelidir. Kuru cilde sahip olanlar yağda su emiciliği olan krem ya da losyon kullanmalıdır. Yağlı cilde sahip olanlar su bazlı yağsız kremler kullanmalıdır. Çocuklarda da en yüksek korumayı sağlayan kuru spreyler kullanılmalıdır.

SPF NEDİR?

SPF güneşten korunma faktörü anlamına gelir. SPF ne kadar yüksek olursa koruyucu kremin dayanıklılık süresi de o kadar uzamaktadır. SPF 15 ile 100 arasında değişmektedir. SPF seviyesi 50′ nin üzerine çıktıkça formülasyonlar daha kalın olur ve daha zorlu bir görünüm bırakır.
En az 30 faktör içeren krem ve losyonlar kullanılmalıdır. Güneş kremleri seçilirken UVB ve UVA ya karşı koruyucu olmasına dikkat edilmelidir.

UVA NEDİR?

Atmosfer tarafından süzülerek yeryüzüne ulaşan UV ışınıdır. Cildin en alt tabakasına kadar nüfus eder. Cilt yenilenmesini yavaşlatır, erken yaşlanmaya ve cilt kırışıklıklarına sebep olur.

UVB NEDİR?

Büyük bir kısmı atmosfer tarafından tutulur. Bize ulaşan miktarı az olsa da korunmamızı gerektirir. Güneşten kaynaklanan yanıklar ve güneş çarpmasının sebebidir. Güneş kremi seçerken paraben içermeyen kokusuz ve yağsız ürünler seçmeye dikkat edilmelidir. Son olarak ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol etmemiz gerektiğini de hatırlatayım.

Hepinize sağlıklı günler.

GÜZİN KIRYAYLA 

Güneş kremleri ile ilgili bilgiler yazımızdan sonra güneş alerjisi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Güneş Alerjisi Nedir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Steam 2020 Yaz İndirimleri Başladı!

bağımlı ilişkiden kurtulmanın yolları

Bağımlı İlişkiden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Hayatınızı Mahvetmeyin!