Sağlık

Güneş Kremleri Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Bu yazımızda güneş kremleri hakkında birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmeli, güneş kremi hangi sıklıklarla sürülmeli, güneş kremlerinin üstündeki rakamlar ne işe yarar? gibi soruların yanıtlarını bulacağınız haberimize gelin hep birlikte göz atalım…

Güneş Kremleri Hakkında Her Şey!

Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birincisi, cilt tipinize göre güneş kremi seçmektir. Eğer çok açık renk deri rengine sahipseniz 30 faktörlü kremler gibi daha yoğun bir güneş koruyucu krem seçmeliyiz. Ayrıca krem seçiminde bulunacağımız ortam da çok önemlidir. Deniz kenarında ya da karlı alanda, dağlık yerlerde, açık alanlarda bulunacaksanız yine çok yüksek koruma faktörü olan ve geniş kapsamlı olan hem Ultraviyole A hem de ultraviyole B ışınlarına karşı etkisi olan güneş koruma ürünlerini tercih etmeliyiz.

Türk halkının cilt rengi genellikle 3-4 dediğimiz orta açık ve buğday tenli kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler biraz kızarmakla birlikte çok kolay güneş yanığı olmazlar. Dolayısıyla güneş koruma faktörü 12 ile 30 arasında olan ürünler birçoğunuz için yeterli olacaktır.

Ultraviyole ışınlarına karşı kullanacağımız güneş koruma ürünlerinde titanyum dioksit ve çinko oksit bulunmasına da dikkat etmeliyiz. Ayrıca kremlerin içeriğinde bulunan bazı yararlı kimyasal maddeler de ürünün etkinliği için gereklidir.

Güneş kremleri üzerindeki rakamlar ne işe yarar, ne anlama gelir?

Güneş kremleri üzerinde bulunan SPF, 2’den 60’a kadar değişebilir. Bu sayılar, bu kremlerin ultraviyole ışınlarından koruyuculuk miktarını bize gösterir. Yani bu ışınların cildimizde oluşturabileceği kızarıklığı durdurma becerisidir de diyebiliriz. Bu ürünler hem fiziksel hem de kimyasal olarak etki gösterirler.

Kimyasal etkisi olan güneş koruyucular güneş ışığını dağıtarak ve yansıtarak etki ederler. Fiziksel etkili ürünler ise derinizde bir film tabakası oluşturarak derinizin yüzeyine gelen ışınları yansıtma görevini görürler. Bunların en etkilisi çinko oksit ve titanyumdioksit denilen maddeleri içeren ürünlerdir. Bunlar opaktırlar ve cilt üstünde beyaz bir tabaka oluştururlar. Daha ziyade çocuklara yönelik güneş koruyucuların içerisinde de kullanılan maddelerdir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Yaz Hastalıkları

 

Güneş kremleri ne sıklıkla sürülmelidir?

Güneş kremlerinin, öncelikle güneşe çıkmadan önce sabah saatinde 15 – 30 dakika kadar önce kullanmalıyız. Bu süre zarfında etkinlikleri ancak kendini gösterir. Daha sonra eğer suya girmemişseniz ya da terlememişseniz yaklaşık 3 saat kadar etkinliğini sürdürür. Şunu unutmamalıyız; kremin derecesi ne kadar yüksekse etkinlik süresi o kadar daha kısa olacaktır. 3 saatte bir 30 faktör ve üzeri kremleri tekrarlamamız gerekiyor.

Güneş Kremleri Hakkında Her Şey!

Daha düşük dereceli ürünleri biraz daha uzun aralıklarla tekrarlamaması yeterli olabilir. Yine de suda yüzdükten sonra, fiziksel aktivite ile terledikten sonra ya da herhangi bir şekilde silindikten sonra mutlaka güneş koruyucu ürünlerimizi tekrarlamamız ve yenilememiz gerekiyor.

Sadece güneşte değil, gölgede de kullanmalıyız…

Güneş koruyucu ürünleri yaz boyunca güneşli mevsimde, sabah sürüp yaklaşık günde en az 3 kere tekrarlamamız bizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır. Ayrıca sadece güneş altında değil gölgede otururken dahi bu ürünleri kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Çünkü biz güneşi hissetmesekte çevremizdeki kumlardan, deniz suyundan, binaların beyaz boyalarından, camlardan yansıyan ışınlardan dolayı güneş zararlı etkilerini gösterecektir.

Vücudumuzun her bölgesinde aynı kremi kullanabilir miyiz?

Vücudumuzun her yerine aynı güneş kremi kullanmak uygun değildir. Çünkü vücudumuzun her kısmı güneşten eşit derecede etkilenmez. Özellikle yanaklarınız, elmacık kemikleriniz, burnunuzun üstü ve dudaklarımız… Yani yüzümüzün büyük bir kısmı ve çoğu zaman unuttuğumuz kulak kepçelerimiz ve omuzlarımız doğal olarak güneş ışınlarının en dik geldiği bölgelerimizdir.

Bu bölgelerimiz en çabuk güneşten etkilenen bölgelerdir. Üstelik bu bölgelerde cildimiz daha ince olduğu için daha çabuk yanık riskiyle karşı karşıya kalırız. Bu bölgelerimizde mutlaka hem etkili, hem Ultraviyole A hem de Ultraviyole B ışınlarına karşı koruyuculuğu yüksek faktörlü ve koyu kıvamlı krem tarzı ürünleri kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Günümüzde artık birçok kozmetiklerin rujlarının içinde bile güneş koruyucu bir takım maddeler katılabiliyor. En az 15 koruma faktörü içeren dudak nemlendiricilerini yanımızdan eksik etmemeliyiz. Deniz kenarında ya da tatilimizi geçirdiğimiz yerde saç derimiz ve saçlarımızın da güneşten etkilendiğini unutmamalıyız. Artık saçlarımız için özellikle boyalı saçlarda yine 15 koruma faktörü içeren spreyler mevcut. Bu gibi ürünleri yanınızda bulundurmamız da fayda var.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kalıcı Yaz Makyajı İçin 8 Ürün

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Yaşlanmanın en büyük sebebi güneş. Kremimi sürmeden çıktığım tek bir günüm yok senelerdir.

  2. Çok hassas bir cildim olduğu için yaz gelirken bu çokkk güzel oldu. Elinize emeğinize sağlık :)

  3. 50 faktör kullanıp nasıl hala kızarıp yanıyorum diyordum. Meğerse hepsini yanlış yapıyormuşum

  4. Gineş ışınlarınn fazlasi zarar hep o yüzden yaşlanıyoruz dikkat etmemiz lazim cildimize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu