Sağlık

Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş koruyucular güneşin zararlı ışınlarından vücudumuzu korumak için büyük önem taşıyor. Son yıllarda bronzlaşma uğruna bu kremleri gözardı etsek de muhakkak plaj çantamızda bulunması gereken güneş koruyucu kremler hakkında bilgi eksikliğine sahibiz.

Güneş koruyucular güneşin zararlı ışınlarından vücudumuzu korumak için büyük önem taşıyor. Son yıllarda bronzlaşma uğruna bu kremleri gözardı etsek de muhakkak plaj çantamızda bulunması gereken güneş koruyucu kremler hakkında bilgi eksikliğine sahibiz.

Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş koruyucuları seçerken genelde bilinçsiz bir şekilde karar veriyoruz. Hangi kısaltma ne anlama geliyor, hangi faktör krem cildinizi korumaya yetecek, güneş kremi nemlendirici mi yoksa onarıcı bir özellikte mi olmalı? Gibi soruların tüm cevapları bu haberimizde.

Size uygun güneş koruyucu kremi en kolay şekilde seçebilmeniz için hazırladığımız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Geniş Spektrum ne demek?

Geniş spektrum özelliğine sahip güneş koruyucular UVA ve UVB etkilidir. Yani bu şu demek; etkisini tüm yıl boyunca gösteren UVA ışınlarının yaşlandırıcı etkisine ve özellikle yaz aylarında daha da etkili olan UVB ışınlarının yakıcı etkilerine karşı koruma sağlar.

SPF ne demek?

SPF yani Sun Protecction Factor, cilt tipinize göre güneşte altında geçirebileceğiniz zamanı ayarlamanıza yardımcı olur. Örneğin; SPF 50 bir koruyucu krem kullanıyorsanız, SPF 30 koruyucu kreme göre daha fazla güneşte kalabilirsiniz anlamına geliyor. Fakat burada dikkat etmeniz bir diğer konu da, yüksek SPF’li koruyucu krem kullanıyorsunuz diye uzun süre güneş ışınlarına direkt maruz kalmamanız. Zamanla suyla ve terle koruyucu etkisi azalan SPF koruyucu kreminizi her saat başı yenilemeyi unutmamanız gerekiyor.

Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapılan çalışmalara göre SPF 30 bir krem, güneşin zararlı ışınlara karşı yaklaşık %97’ye varan korumaya sahip. Bu oran SPF 50 bir kremde ise maksimum %98 korumaya çıkıyor. Bu sebeple güneş ışınlarına maruz kalmayacaksanız ve şehir içerisindeyseniz SPF 30 bir ürün sizler için yeterli olacaktır. Eğer bu durum tam tersi ise mutlaka SPF 50 bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

Daha Az Kimyasal, Daha Etkili Bir Koruma!

Olumsuz etkileri henüz kanıtlanmasa da güneş koruyucu kremlerin içinde bulunan oxybenzone ya da homosalate gibi kimyasalların etkisi gitgide artıyor. Kimyasalların yerine geçen fiziksel koruyucularla, kimyasal maddelerin vücudumuza verdiği zararların etkileri de azalıyor.

Göz ve Dudak Çevresinin Hassaslığı

Göz ve dudak çevresi, cildimizdeki diğer bölgelerden daha hassas bir yapıya sahip. Bu sebeple bu iki bölge için özel olarak üretilen koruyucu kremleri tercih etmenizi öneriyoruz. Özellikle seçeceğiniz kaliteli bir güneş gözlüğü ile göz sağlığınıza da önem vermiş olacaksınız.

Peki, göz sağlığımızı korumak için güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yüz tipinize uyacak ve göz sağlığınızı koruyacak olan güneş gözlüğünüzü almadan önce bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Göz ve dudak çevresi için ayrı mı kullanmamız gerekiyor mu
    Bu aydınlanma için teşekkürler emeğinize sağlık

  2. kozmetıklerden kacıp dermokozmetık almanın faydaları tşkler bılgıler ıcın ayrıyeten de 30 faktor ıle 50 faktor arasında sadece dk farkı var cok guzel bılgı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu