Moda

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Altın Öneriler.

İlkbaharın gelmesiyle, güneş yüzünü gösterdi ve uzun zamandır çekmecede bekleyen gözlüklerimizi çıkarmanın vakti geldi. Belki de var olan gözlüğümüzden sıkıldık yeni bir gözlük almaya karar verdik. Akıllarda ki soru şu: Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bilmemiz Gereken Hususlar Nelerdir?

Seçtiğiniz Gözlük Yüzünüze Yakışıyor mu ?

Her insanın yüz şekli ve büyüklüğü birbirinden farklıdır. Burun şeklimiz bile gözlüğü taşırken önem arz etmektedir. Güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise burnumuzun yapısı ve şeklidir. Küçük bir burnumuz varsa gözlüğü taşımakta zorlanacak ve kalın çerçeveler ağırlık yapacaktır. Ufak yüzümüz varsa gözlük büyük ve çok kalın çerçeveli ise komik durabilir.

Gözlük Camlarının Özelliği Nasıl Olmalıdır ?

Gözlük seçerken en önemli nokta camların ultraviyole özelliğidir. Hemen her gözlük camı güneş ışınlarını bir şekilde izole etmektedir fakat daha güçlü koruma için özel koruma yaptırmak gerekebilir. Akıllarda ki soru şu: Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun en önemli cevaplarından birisi de; seçeceğimiz güneş gözlüğünün UV özelliğinin %99-%100 olması gerekmektedir. Aynalı güneş gözlükleri yansıyan güneş ışınlarını bir miktar düşürmesine rağmen UV blokaj derecesini etkilememektedir.

Gözlük Camının Rengi ve Koyuluk Derecesi Nasıl Olmalı?

Kahverengi, yeşil ve gri tonlarında olan camlar yoğun güneşli ortamlarda takılırsa daha iyi olur. Deniz kenarında, Uzun yürüyüşlerde,havuzda, plajda takılırsa UV ışınlarını daha iyi kırar. Kayak sporu ve avcılık ile ilgilenenler ise sarı ve altın renginde olan camlı gözlükleri tercih etmelidir. Sarı tonlarındaki gözlük camları ışık saçılımını azaltır ve daha net kontrast bir görüş sağlar. Kırmızı tonlarındaki camlar ise etrafı daha parlak, aydınlık ve net gösterdiği için araba süren kişiler kullanırsa rahat ederler. Mavi tonlarındaki camlı gözlükler karlı ortamlarda daha güzel kontrast görüş sağlar.

Ultra Viyole Işınlarının Zararları Nelerdir ?

UV ışınlarının kısa ve uzun vadeli olmak üzere iki çeşit zararı vardır. Kısa vadeli olan zararı; güneş ışınlarına gün boyu maruz kalınırsa, gözün beyaz kısmında, deri üzerinde olan güneş yanıklarına benzeyen yanıklar oluşabilir. Genellikle birkaç güne kadar iyileşme gösterir fakat yine de rahatsız edicidir. Uzun vadeli ve daha tehlikeli olan sonuçları ise; Gözde katarakt oluşumu ve sarı nokta denilen rahatsızlık ve görme kaybına sebep olmasıdır.

Gözlük Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Son olarak doğru gözlüğü aldık ve onu muhafaza etmemiz gerekmektedir. Doğru kullanma muhafaza koşulları da doğru gözlük almak kadar önemlidir. Mikrofiber kumaşlar ile temizlenmeli, gözlük camları kuruyken çok fazla silmemeliyiz, sprey ile saf su sıkarak silmeliyiz. Sert malzemeden yapılmış kaplarda muhafaza etmeliyiz.

Plaj Modasında Trendleri Yakalayın. Bu Haber Herkesi İlgilendiriyor!

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Burnu küçük ve göz ortasında kemik olmayan biri olarak çok zor gözlük buluyorum.. Seçerken yazdıklarinizi da dikkate alacağım. Teşekkürler.

  2. Alırken sadece yakışıp yakışmadığına bakıyordum.Bundan sonra daha dikkatli alırım

  3. Yaz başında ucuzlarından çeşit çeşit alırım sonlarına doğru kaybetmekten elimde ya bir ya da iki tane gözlük kalmış olur :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu