Sağlık

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş alerjisi nedir? Yaz aylarını yoğun sıcaklarla yaşadığımız bu tatil döneminde çoğu insanın yaşadığı bir sorun ve sıkça sorduğu bir soru. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgi almak isterseniz bu yazı tam size göre.

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDİR?

Yaz aylarında güneşe maruz kalmak suretiyle ortaya çıkan güneş alerjisi, ciltte kaşıntı, kırmızı döküntüler ile kendini gösterir. Vücudun bağışıklık sisteminin güneşe hassasiyeti sonucu verdiği tepkiye denir, cildin güneşe karşı geliştirdiği bir durumdur.

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Polimorf ışık reaksiyonu güneş alerjisinin bilinen en yaygın biçimidir ve güneş zehirlenmesi olarak da adlandırılır. Yabani havuç, ıhlamur gibi bitkilere maruz kalma veya kullanılan ilaçlar tarafından da tetiklenebilir. Bunların dışında kalıtsal yatkınlık da bunun bir sebebi olabilir. Hafif güneş alerjilerinde tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Daha şiddetli durumlarda ise steroid kremler ve haplar ile tedavi gerekli görülebilir.

GÜNEŞ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Güneşe maruz kalan cilt güneş alerjisinin belirtilerini hemen gösterecektir.

 • Ciltte kaşıntı ve ağrı
 • Cilt üzerinde oluşan nokta şeklindeki kızarıklıklar
 • Kabarcık ve kurdeşen oluşması
 • Kabuklanma, çatlama ve kanama

Bu belirtilerin sebebinin güneş alerjisi olduğunu anlayabilmek için, ne zaman ortaya çıktığına dikkat etmek gerekir. Güneşe maruz kalındıktan bir kaç saat içinde ortaya çıkıyorsa güneş alerjisi kaynaklıdır.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tedaviye başlamadan önce güneş alerjisinin boyutunu tespit etmek gerekir. Hafif vakalarda bir kaç gün güneşten uzak kalındığında belirtiler kaybolabiliyorken daha ilerlemiş vakalarda ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN İLAÇLA TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Güneş alerjisi tedavisinde kullanılan ve kortizon içeren ilaçların bazıları eczanelerde reçetesiz olarak satılır. Ancak daha güçlü etkiye sahip ilaçlar reçete ile satılmaktadır. Şiddetli alerjik cilt reaksiyonları için prednizon gibi kısa süreli kullanılması gereken bir hap doktor tarafından tavsiye edilebilir. Sıtma hastalığı için kullanılan hidroksiklorokuin de güneş alerjisinin bazı türleri için kullanılabilir.

GÜNEŞ ALERJİSİNİN TERAPİ İLE TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Şiddetli bir güneş alerjiniz var ise güneş ışınlarına bahar aylarından itibaren ölçülü şekilde alıştırarak maruz kalmanız doğru olacaktır. Özel bir lamba yardımı ile sık sık güneşe maruz kalan bölgelere ultraviyole ışınları yönelterek gerçekleştirilen işlem olan fototerapi de kullanılabilir. Bu işlem bir kaç haftalık süre boyunca haftada bir kaç kez uygulanarak cildinizi güneşe hazır hale getirir ve güneş alerjisini tedavi eder.

GÜNEŞ ALERJİSİ NASIL GEÇER?

Güneşe doğrudan maruz kalmaktan kaçılmak alınacak ilk önlemdir. Güneşin en tepe noktada olduğu saatlerde güneşe çıkmazsanız güneş alerjinizin azaldığını görmeniz mümkün. Cildi nemlendirmek de güneş alerjisini önlemek adına doğru bir karar olacaktır. İyi bir cilt losyonu kullanarak kurumuş, pullanmış ve tahriş olmuş cildinizi yenileyebilirsiniz. Yatıştırıcı güneş alerjisi ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca evde kullanabileceğiniz kalamin losyonu ve aloe vera gibi doğal ürünlerle güneş alerjisi sorununuzun şiddetlenmesini önleyebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

BEBEKLERDE GÜNEŞ ALERJİSİ NASIL GELİŞİR?

Genellikle beyaz tenli çocuklarda daha sık görülür. Kullanılan bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler güneşe maruz kalan cildin tahrişini hızlandırabilir. Güneş alerjisine sahip bir ebeveyn ya da kardeş varsa bu durum bebeğin de genetik olarak bu riske sahip olduğunu gösterir. Atopik dermatit veya dermatitin herhangi bir türü olan bebeklerde güneş alerjisi olma riski yüksektir. Parfüm, dezenfektan ve güneş kremi kullanılan bir çok ürünün içinde bulunan kimyasallardan bazıları güneş ışığı ile birleşince alerjiyi tetikleyebilir.

GÜNEŞ ALERJİSİ OLANLAR İÇİN GÜNEŞ KREMİ ÖNERİSİ

Yaz aylarında tatil yerlerinde çoğumuzun yaşadığı sorunlardan biri olan güneş alerjisi için LA ROCHE-POSAY güneş kremlerinden hassas ciltlere uygun yüksek faktörlü olanını tercih edebilirsiniz.

Güneş alerjisi nedir yazıma uygun olarak güneş kremleri ile ilgili detaylı bilgiler bulabileceğiniz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Güneş Kremleri Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Güneş yanıklarına zeytinyağı ve yoğurt karışımını uyguluyorum kizarikliga iyi geliyor

 2. Benim gibi beyaz tenlilerin korkulu rüyası yazın. Neyse ki önlemlerimi alıyorum artık. Bu güzel yazı için elinize sağlık

 3. Güneş alerjiniz vardan en güzel tavsiyem betacareton tablet kullanmanız ☺️
  Yazı da Harika olmuş bu arada

 4. Güneş alerjisi ihmal edilmeyecek bir durum. Güneş ışınlarının zarar verecek saatlerde dışarı çıkılmaması gerekir. Teşekkürler bilgi için :)

 5. özellikle beyaz tenliler başta olmak üzere herkes için çok faydalı bir yazı olmuş.. eline sağlık :)

 6. Güneşi gülüşüne nasıl siğdirdin admin?☺
  Alerjim yok iyiki ama günesin bana alerjisi olabilir. ☺

  Bu faydali içerik için tesekkurler.

 7. Neyseki esmerim ne kadar yansam da acı ağrı fazla olmuyor ama yinede faydalandığım konular oldu teşekkür ederiz ✌️

 8. Fototerapi ilk kez duyuyorum Allahtan tedavi yöntemleri mevcut fazla beyaz tenlilerin dikkat etmesi gereken bi durum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu