in

SinirlendimSinirlendim YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Güçlü Zayıf Gösteren Renkler, Beden Dili

güçlü zayıf gösteren renkler

Herkesin sevdiği renk farklıdır, zira renklerin enerjisi vardır, pozitiflik veren, enerji veren, sakinleştiren, güven veren renkler farklıdır. Bu yazımın konusu beden dilinde Güçlü Zayıf Gösteren Renkler .

Güçlü Zayıf Gösteren Renkler, Beden Dili

İş ve özel hayatta kullanabileceğiniz renkleri ve uzak durmanız gereken renklerden bahsedeceğiz.

Kahverengi

İş hayatında uzak durulması gereken bir renk. Kahverengi toprağın rengi olduğu için kişiyi daha silik gösterir. Aynı zamanda ölümü hatırlatan bir renk. Hem kadın olsun hem erkek olsun üst kısımda kahverengi giymiyor olmak çok önemli. Kazak, ceket, palto gibi kıyafetlerde kahverengiden uzak durulması gerekiyor.

Fastfood dükkanlarını örnek alalım, mesela Mc Donalds. Mekan içerisinde daha çok kahverengi kullanılmıştır. Sebebi şudur: kahverengi ölümü hatırlattığı için insanlar kahverengi renginin ağırlıkta olduğu yerlerde çok kalmak istemezler. Bu da “fast” food yani hızlı yemek, ye ve çabucak git.

Kahverengi iş hayatında giyilmemesi gerekir. Özellikle erkeklerde, takım elbise olarak giyildiğinde duruşunuzu gücünüzü daha düşük gösterir.

Kırmızı

Gücün ve tutkunun rengi olarak bilinir kırmızı. Özellikle kadınların kullanması gereken bir renk. Erkeklerde kırmızı ceket, gömlek iddialı kaçabilir. Lakin aksesuar olarak kullanmaktan zarar gelmez, takım elbisenizde mendil, kravatlarınızda kullanabilirsiniz. Bu durumda da kıpkırmızı yerine bordo tonlarındaki kırmızıyı tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Yiyecek içecek sektöründe, restoranların logolarında kırmızı rengi çok kullanılır. İştah açıcı bir renk olan kırmızıyı, diyet yaparken pek de civarınızda bulundurmanızı tavsiye etmem.

Yeşil

Güvenin rengi olan yeşil rengi, bankalar tarafından çok kullanılır. Hem kadınlarda hem erkeklerde kullanılması gereken bir renktir yeşil. Tabi parlak yeşil değil kastım erkekler için. Kadife, kaşe kumaşlar kullanıldığında koyu yeşil rengi erkeğe yakıyor. Yaratıcılık ve entelektüellik katıyor bu renk erkeklere.

Sarı

Taksilerde de gördüğümüz üzere, sarı rengi gelip geçiciliği temsil ediyor. Araç kiralama firmalarının logolarında sarı renge rastlarsınız. Hızlı iletişimi temsil etmektedir, aynı zamanda agresifliği tetikler. Çocuklarda sarı renginin kullanımı dikkatli olmalıdır; odalarında sarının kullanılması, kıyafetlerinin sarı olması çocukları agresifliğe yönlendirir. Güçlü zayıf gösteren renkler arasında sarı, iş hayatında renk pek tercih edilmemelidir.

Pembe

Aşk vurgusu olan pembe rengi, kadınlarda giyimde tercih edilmesi gereken bir renktir.

Tabi önemli bir görüşmeye giderken, sunum yaparken, mülakata giderken, karşı tarafı ikna etmek gereken bir durum söz konusu olduğunda, pembe rengi çok doğru bir renk değildir.

Siyah

Güvenin, konsantrasyonun rengi. Güçlü zayıf gösteren renkler listesinde siyah rengi en üst sırada yer alıyor. Siyah renginin olduğu yerde insanlar çok daha rahat konsantre olabiliyorlar. Çalışma alanlarında siyahın olması, dikkat dağılmasını engelliyor. Einstein’in çalışma odasında her yeri siyah ile kapladığı biliniyor.

Kadınlarda Siyah ceket etek, pantolon kombini çok başarılı durur. Erkeklerde ise kısa bir dönem öncesine kadar siyah özel günlerde giyilirdi. İ hayatında siyah giymek isteyen erkekler, takımınızı muhakkak kravat ve mendille desteklemelisiniz. Takım elbise satışlarında ekseriyetle kravat ve mendiller aynı renkte yapılıyor, herhalde kravattan artan kumaş fazlasını değerlendirmek için mendil olarak satılıyor J Fakat bu aslında yanlış bir durum. Mendil kravatla değil, gömlekle aynı renkte ya da tamamen farklı bir renkte olmalıdır. Mendilsiz takılan kravatlar özel koruma havası veriyor. Kravatsız takılan mendiller de sanki Kurtlar Vadisi dizisinden fırlamış gibi duruyor J

Açık Mavi

Açık mavi, kadınları, özellikle gömlek olarak kullanıldığında çok profesyonel gösteren bir renktir. Erkekler de kullanabilir tabii ki. Kadınlarda daha çok sakinlik mesajı vermektedir.

Lacivert

İş hayatının rengi laciverttir. O nedenle ciddi bir görüşmeye gidenler için “lacileri çekmek” deyimi kullanılır. Sonsuzluk, otorite, verimlilik, iş bitiricilik üzerine tam vurgu vardır.  Kadın ya da erkek fark etmez, lacivert rengi iş hayatınız için muhakkak gardrobunuzda bulundurmanız gereken bir renk. İş görüşmeleri, mülakatlar için nasıl giyinmeliyim? sorusunun yanıtı laciverttir. İçinize beyaz, açık mavi renkte gömlek, onlara göre mendil – kravat kombini yapabilirsiniz. Dolabımda 2-3 takım elbisem var, 4.sünü de alacağım ama hangi renk olsun? derseniz, yanıt yine laciverttir. Çizgili, kareli, koyu, açık renk olsun ama muhakkak lacivert olsun.

Burçların Renkleri, Kokuları Ve Çiçekleri Nelerdir?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

izmir

İzmir Beşik Gibi Sallandı

son dakika konyada dehşet

Konya’da Dehşet. Son Dakika. Anne ve 2 Çocuk Cesedi Sokakta Bulundu.