Gündem

Guatemala Yanardağ Patlaması

Guatemala yanardağ patlaması sonucu yetkililerin verdiği bilgiye göre 62 ölü ve yüzlerce yaralı var.

Guatemala Yanardağ

Guatemala Yanardağ Patlaması

Bir Latin Amerika ülkesi olan Guatemala’da 4 Haziran günü Fuego Yanardağı’nın patlaması neticesinde 62 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının artmasından korkuluyor. Ayrıca Guatemala’da 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Yetkililer depremin merkez üssünü Guatemala’nın 105 kilometre güneybatısı olarak açıkladı. Gelen ilk bilgilere göre depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Guatemala Patlama

Uzmanlar bu patlamanın 1974 yılından bu yana gerçekleşen yanardağ patlamaların en büyüğü olduğunu belirtiyor. 

Guatemala City’nin 40 km güneybatısında bulunan Fuego yanardağından havaya duman, kül ve kayaların yayıldığı belirtildi. Bu nedenle La Aurora Havaalanı kapatıldı.

Guatemala Kurtarma

El Rodeo köyünü vuran bir lav nehrinin buradaki evleri ve insanları yakıp yok ettiğini söyleyen Ulusal Felaket Yönetim Kurumu durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. La Libertad köyüne de ulaşımın sağlanamadığı gelen bilgiler arasında. Cumhurbaşkanı Jimmy Morales acil durum planının devreye sokulduğunu belirtti. 3 bölgede ciddi hasar, yıkım ve can kaybı olduğu söyleniyor.

Hükümet, yanardağ patlamasından toplamda 1,7 milyon kişinin etkilendiği duyurdu. Ayrıca halkın kül yağmuru sebebiyle maske takması gerektiğini de hatırlattı.

Patlama

Arama kurtarma çalışmalarının Guatemala ordusunun desteği ile sürdüğü ve 3.100 kişinin evlerinden tahliye edildiği aktarılıyor.

Guatemala nerededir?

Guatemala Orta Amerika’da Kıstas Bölgesinde bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, güneyinde El Salvador, doğusunda Belize ve Honduras bulunur. Batıda Büyük Okyanus’a, doğuda ise Karayip Denizine kıyısı vardır.

Fuego

Fuego Yanardağı

Fuego Yanardağı 3.763 m yükseliğindedir. Antigo Guatemala adlı küçük bir kasabanın içerisinde bulunur.

“Albert Dros” adlı bir fotoğrafçı patlama anının fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaştı.

Guatemala Fuego

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu