in

AğladımAğladım

Grup Vitamin Öyküsüdür

grup vitamin

Grup Vitamin, çocukluğumun en güzel yanlarından birisi olmasının yanında 90’lar müziğinin de en keyifli grubuydu diyebilirim rahatlıkla. Bu yazıyı yazarken burnumun direği özlemle sızlıyor aslında. İçerimde bir yerlerde şiddetli bir şekilde o günlere dönme isteği zonkluyor. Peki kimdi bu Grup Vitamin? Nereden çıktılar birden bire? Gelin birlikte o günlere şöyle bir uzanalım.

Grup Vitamin

Grup Vitamin’in en merkezi ismi hiç şüphesiz Gökhan Semiz’di. Gökhan Semiz, konservatuar öğrencisi iken bir taraftan müzikle uğraşıyor diğer taraftan da ufak tefek oyunlar yazıyordu. Mizahi bir bakış açısı vardı ve didik didik ettiği müziklere bu mizahi anlayışını da yansıtmaya başladı. Melodilerle oynuyor, söz yazıyor ve yazdığı sözlere espiri katıyor, komik bir hal vermeye çalışıyordu. İşin açığı bunda başarılı da oluyordu. Edindiği cihazlara gitar çalarak kendi kayıtlarını oluşturmaya başladı. Bunlar her ne kadar basit kayıtlar olsa da ilk albümde yer alan parçaların da nüveleriydi. Gökhan, kaydettiği mizahi parçaları sırf eğlenme amacıyla arkadaş ortamlarında dinletmeye başladı. Ancak eğlence ciddiyete dönüştü ve bu işi daha profesyonel yapmanın peşine düştüler. Bu yıllarda Gökhan, grubun as üyelerinden olacak Emrah Anul ile tanıştı.

İlk Ciddi Proje

Gökhan Semiz ve Emrah Anul daha sonra Ercan Saatçi, İzel, Ufuk Yıldırım, Selçuk Aksoy, Sertaç Demirtaş ve Murat Uzunal ile bir pop grubu oluşturdular ve ilk ciddi projeleri olan Bol Vitamin adlı albümle piyasaya giriş yaptılar. Albüm 90’lar piyasasına adeta bomba gibi düştü ve yaklaşık 2.200.000 satış yaparak 1990-1991 döneminde en çok satan albümü oldu. Tabi bu da prestijli bir ödül olan MÜYAP ödülünü beraberinde getirdi.

Nihayet Grup Vitamin

Kalabalık bir ekipten oluşan grup önce Murat Uzunal’ın ayrılmasıyla ilk zaiyatını verdi. Daha sonra grup ikiye bölündü. Ancak Gökhan Semiz, Sertaç Demirtaş, Selçuk Aksoy ve Emrah Anul yeni bir rota çizerek kendi gruplarını kurdular. İşte bu yeni doğan grubun adı da Grup Vitamin oldu. Hız kesmeden stüdyo çalışmalarına devam ettiler ve ilk albümlerini yine grup ismiyle piyasaya sürdüler. Aynı dönemde Gökhan Semiz kendi başına ayrıca bir solo albüm çıkardı. Grup, 1992 yılında Yandık Desene, 1993 yılında da Üşüttük albümlerini piyasaya sürdüler (bizde vardı ve bıkmadan dinlerdik çocukken). Tabi kısa sürede büyük bir başarı yakalayan grubun tv ekranlarında görünmeye başlaması da uzun sürmedi ve Aslıhan Öncü ile birlikte Eğlence Sırılsıklam adlı yarışma programını yaptılar.

Ayrılıklara Rağmen Zirve Yolculuğu

1993 sonlarında Sertaç Demirtaş dagruptan ayrılınca ekip üç kişi kaldı ancak çalışmalarına devam ettiler ve 1994 yılında Aşkın Gözyaşları adlı albümü piyasaya sürdüler. Bu albümde de oldukça başarılı işlere imz atarak 1994 Altın Kelebek- En İyi Grup ödülünün sahibi oldular. Yine 1994 yılında 2071 Türkiye adlı müzikalin hem müziklerini yaptılar hem de oyuncu kadrosunda yer aldılar. 1995’te Zeytinyağlı Yaprak Dolması, 1996’da da Deli Dolu-Best Of Vitamin albümlerini çıkardılar. Takmayacaksın adlı parçalarıyla en iyi reklam müziği dalında Kristal Ayı ödülünü aldılar. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde onlarca konser vermeye başladılar.

Kaderin Ağları…

Gökhan Semiz… 1997 yılında bir başka solo albümü olan İnan ki Teksin albümünü çıkarttı. Ancak kader ağlarını yine örmüştü. 17 Ocak 1998 tarihinde arkadaşlarıyla bir mekandan dönerken Bakırköy’de sürücünün kontrolü kaybetmesi sonucu bariyerlere çarpan araçtaydı Gökhan. 29. yaş gününü henüz 1 hafta önce kutlamıştı. Ağır yaralıydı Gökhan. Hastaneye yetiştirilmek istendi ancak genç bedeni dayanamadı. Yolda hayatını kaybetti. Gökhan Semiz’in ölümü tüm Türkiye’de şok etkisi yaratmıştı. Sanat dünyası ve hayranları yasa boğuldu. Gökhan’ın grup arkadaşları Selçuk ve Emrah, 1998 yılında onun hatırasını yaşatmak için son albüm olan İyi Günler Türkiye albümünü piyasaya sürdüler ve çalışmalara son verdiler. Ancak yıllar sonra, 2015 yılında yeniden bir araya gelen grup üyeleri Endoplazmik Retikulum adlı albümle piyasaya dönüş yaptılar. Fakat gözler hep Gökhan’ı aradı…

Saygı…

Çocukluğumun en kıymetli parçalarından birisi olan Grup Vitamin’i günün birisinde kaleme alacağım aklıma gelmezdi. Müziğimize kattıkları güzellikler için şükranlarımı sunuyorum. Gökhan Semiz’i ise bu vesileyle rahmetle yad ediyorum ve hala ezberimde olan bir Grup Vitamin şarkısıyla sizlere veda ediyoru: Vovv vovv çekilin yoldan vahşi batıdan geliyorlar. Amerikanlar eskidi bunlar Turkish Kovboylar…”

 

Hüseyin Nihal Atsız Öyküsüdür

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

postal 2 oyunu

Postal 2 GOG’da Ücretsiz

ameliyathane kıyafetleri neden yeşil?

Ameliyathane Kıyafetleri Neden Yeşil Renktir? Ya da Mavi? İşte Cevabı.