GündemSağlıkSağlıklı Beslenme

Kış Geliyor. Grip Tehlikeli Olacak. İşte Gripten Korunma Yolları.

Gripten korunma yolları yazımız bu kış size ışık tutacak. Yaz sezonunun sona ermesi ve havanın soğumasıyla birlikte uzmanlar grip ve soğuk algınlığına karşı uyarıda bulunarak, yoğurdun soğuk algınlığını yüzde 25 azalttığını belirtti.

Kış Geliyor. Grip Tehlikeli Olacak. İşte Gripten Korunma Yolları.

Temas yoluyla bulaşan virüslere karşı en iyi korunma yöntemi sık el yıkama yöntemidir. Elinizle hapşırır ve ağzınızı kapatırsanız, dokunduğunuz eşyalarda virüsler saatlerce hatta günlerce canlı kalabilir. Sezon boyunca yoğun ortamlardan ve hasta insanlarla yakın temastan kaçının. İşiniz için el sıkışmanız gerekiyorsa ilk fırsatta ellerinizi yıkayın.

Bol miktarda vitamin alın. İlaç almak yerine yeşil, kırmızı meyve ve sebzeleri tüketerek vitamin tüketin. Turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitaminlerini bol miktarda alın.

Gripten Korunma Yolları Deyince Akla Gelen Şey!

Sıcak tavuk suyu hem sıvı hem de protein alımı için çok faydalıdır. Çorbanın vücudunu ve boğazını rahatlatır.

Her gün bir kase yoğurt tüketin. Bazı çalışmalarda, yoğurt yemek soğuk algınlığı riskini  yüzde 25 azalttığı ortaya çıktı.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigara içmeyin veya alkol almayın. Bilimsel araştırmalar, bu tarz kötü alışkanlıkları olanların daha yaygın soğuk algınlığı ve yakalamaya yakalandığını gösteriyor.

Stres ve aşırı yorgunluk, sistemi zayıflatan faktörlerdir uzak durmaya çalışın.

Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz vücut ısısını yükseltir, terleme ile vücut sıvılarınızı tazeler ve toksinleri atmanızı sağlar. Düzenli egzersiz yapanlarda soğuk algınlığı ve daha az yaygın.

Günde en az 8 bardak su için. Özellikle hasta olduğunuzda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri tercih edin. Zevk için soğuk algınlığı veya grip durumunda süt vb içeckler içmeyin, vücut salgılarının koyulaşmasına neden olur.

Hemen grip için antibiyotik almayın. Bir hafta sonra iyileşmezseniz bakteriyel enfeksiyonlar gelişebileceğinden doktora başvurun. Antibiyotikleri doktorunuz kontrolünde alın.

Hasta Olunca Alınması Gereken Ek Önlemler

 

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mevsimsel grip cok fazla ve corona ile belirtiler aynı olunca panik yapmamak elde degil.. Sadece grip aşısını galiba artık hemen vurmuyorlar cünkü 5 özelliğin olması gerekiyormuş,o nedenle önerdiğiniz dogal yöntemleri uygulamak iyi gelicektir ekstra takviye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu