Hayata DairSağlıkSağlıklı Beslenme

Greyfurtun Faydaları Hakkında Önemli Bilgiler

 

Greyfurt, tropik iklimlerde yetişen bir kaktüs meyvesidir. Tatlı ve ekşimtırak tadı ile bilinen greyfurt, antioksidan ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu bakımdan en sağlıklı meyveler arasında öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar greyfurt yemeni kalp sağlığına ve kilo vermeye iyi geldiğini belirtiyor. Greyfurtun faydaları ve daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz. Bu yazımız geyik grubu yöneticilerimizden çok sevgili Duygu Saydam’a ithafen yazılmıştır. 

Greyfurtun Faydaları – Düşük Kalorilidir

Greyfurt, diyetinize ekleyebileceğiniz en faydalı gıdalardan biridir. Yüksek besleyici içeriğine rağmen oldukça düşük kaloriye sahiptir. Hatta dünya üzerindeki en düşük kalorili besin maddelerinden biridir. İçerisinde on beşten fazla vitamin ve mineral bulunur. Öte yandan greyfurt; C vitamini, A vitamini ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bitki bazlı birçok antioksidanı da içerisinde barındırır.

Greyfurtun Faydaları ve Bağışıklık Sistemi

Düzenli olarak greyfurt tüketmek, bağışıklık sisteminiz için oldukça faydalı olabilir. Ayrıca greyfurt antioksidan içeriği bakımından zengin olan C vitaminini de bolca barındırır. Böylelikle vücudun zararlı virüslere ve bakterilere karşı korunması da sağlanır. Yapılan araştırmalar, bolca C vitamini tüketen kişilerin soğuk algınlığından daha çabuk iyileştiğini de gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra greyfurtun içerisinde A vitamini de bulunur. A vitamini, iltihaplanmanın azalmasına ve birçok bulaşıcı hastalığın giderilmesine olanak tanır.

Greyfurtun Faydaları Arasında İştah Kontrolü de Var

Greyfurtun içinde yeterli miktarda lif de bulunur. Lifli gıdaların tokluk hissi yarattığı bilinmektedir. İşte bu nedenle greyfurt da diğer lifli gıdalar gibi tokluk hissinin pekişmesine olanak sağlar. Günlük olarak belli bir miktar greyfurt tüketmek, tokluk hissini sağlar ve böylelikle kilo vermenize de yardımcı olur.

Kilo Vermek İsteyenler İçin Greyfurt Birebir

Greyfurt, diyet canlısı bir besindir. Özellikle lif içeriğinden dolayı insanları tok tutar ve kalori alımının düşmesine önemli katkılarda bulunur. Tüm bunlara ek olarak greyfurt, bol miktarda su içeriği ile bilinir ve bolca su içmek de kilo vermeye yardımcı olur. Greyfurtun kilo vermeye yardımcı olduğuna dair kesin bilgiler olmasa da greyfurtun içerdiği maddeler kilo vermeye yardımcı olduğunu düşündürtmektedir.

Greyfurt İnsülin Direncini ve Diyabeti Önler

Düzenli olarak greyfurt tüketmek, insülin direncinin ve diyabetin önlenmesine katkı sağlar. İnsülin direnci, insülini işleyen hücrelerin insüline yanıt vermemesi sonucu oluşur. İnsülin, vücudumuzu düzenleyen önemli hormonlardan biridir. Vücudumuzda birçok farklı işlev gören insülinin en önemli işlevi ise kan şekerini kontrol altına almasıdır. İnsülin direnci, yüksek insülin seviyesine ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bunlar da tip 2 diyabetin en önemli nedenleridir. Greyfurt yemek, insülin direnci ve şeker hastalığı riskini azaltabilir.

Greyfurt Yemek Kalp Sağlığına İyi Gelir

Düzenli olarak greyfurt tüketmek, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskini de azaltır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre günde ortalama 3 adet greyfurt tüketmek, kan basıncının önemli oranda düşmesine yardımcı oluyor. Öte yandan kötü huylu kolesterolün de düşüş gösterdiği tespit edildi. İçerisindeki besleyici maddeler, kalbin daha iyi işleyebilmesi için son derece faydalıdır. Öte yandan greyfurt, potasyum bakımından zengindir. 1 adet greyfurt yemek, günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılar.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Greyfurt antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu antioksidanlar, birçok hastalık riskinin azalması ile bilinir. Antioksidanlar, serbest radikallerin oluşturduğu etkilerden vücudun korunmasına da önemli katkılar da bulunur. Greyfurtun sahip olduğu antioksidanların arasında C vitamini, beta karoten, likopen ve flaven de bulunur

Böbrek Taşı Riskini Düşürür

Greyfurt tüketmek, böbrek taşı riskini önemli ölçüde azaltması ile bilinir. Öte yandan böbrek taşının temel oluşum nedeni, böbreklerde oluşan gereksiz materyallerin birikmesidir. Normal koşullarda gereksiz materyaller, böbreklerde filtre edilir ve idrar yolu ile vücuttan atılır. Greyfurtu bolca tüketmek, böbrek taşı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Portakalın Faydaları ile İlgili Bilmedikleriniz

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Kilo vermek isteyenler için iyi olduğunu biliyordum diğer örneklerinide öğrenmiş oldum. Paylaşım için teşekkürler

  2. Tadını pek sevemesem de ödem atmaya çok yardımcı olduğunu biliyorum elimden geldiğince tüketmeye çalışıyorum. Yazı için teşekkürler kalemine sağlık

  3. Ekşi aslında hiç sevmem, ama bunu severek yiyorum. Ben de kendime akıl sır erdiremiyorum. Kalemine sağlık

  4. Kilo verdirme ve böbrek tası riskini azaltmasını bilmiyordum acıkcası.. Cok severim ve daha bilinçli kullanıcam… Güzel bir içerik olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu