Hayata DairTarihYaşam Tarzı

Gözlüğün Tarihçesi

Gözlüğün Tarihçesi

Uzmanlara göre insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisi olan gözlüğün tarihçesi, yani kesin olarak kim tarafından ve nerede icat edildiği bilinmemektedir. Bununla birlikte antik dünyada Mısır, Mezopotamya, Girit ve Roma gibi uygarlıklarda büyüteç görevi gören merceklerin kullanıldığı bilinmektedir ancak dediğimiz gibi bu mercekler görme bozukluklarını ortadan kaldırmak amacıyla değil küçük nesneleri görebilmek için kullanılmıştır.

Modern optiğin babası olarak bilinen Ibn El Haytam isimli bilim insanının optik bilimi üzerine son derece önemli çalışmaları bulunmakla beraber bunlar bir süreliğine sadece teoride kalmıştır.

Gözlüğün Tarihçesi: İcadı ve Gelişimi

Bilinen anlamda ilk gözlüğün İtalya 1113 yılında ölen Floransalı Alessandro di Spina tarafından geliştirildiği rivayet edilmektedir. Günümüzdeki haline en yakın versiyonu ise İngiliz bilim insanı Roger Bacon tarafından geliştirilmiştir. Tarihteki gözlüklü ilk insan resmi ise 1352 yılında Tomasso De Modena tarafından yapılan Provenceli Hugues’in portresidir. 1784’te Benjamin Franklin mercekleri uzak ve yakın olarak ikiye ayırmak suretiyle çift odaklı sistemi bulmuştur.

Erken dönemlerde gözlüklerin sapları yoktur. Gözlükler ya çerçeveye bağlı bir ipin kulak etrafına sarılmasıyla ya da bir kenarının altında yer alan sapın tek elle tutulması ile kullanılmaktadır. Doğal olarak bu kullanımın getirdiği zorluk yeni bir gözlük tasarımının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Günümüzde bildiğimiz anlamda ilk gözlük sapı, 1730 yılında Edward Scarlett tarafından icat edilmiştir. O dönemden beri de aynı tasarımla kullanılmaya devam etmektedir. Bilinen ilk gözlükçü dükkanı ise 1783 yılında Philadelphia’da açılmıştır.

Güneş Gözlüğünün Tarihçesi

Güneş gözlüklerinin ilk ortaya çıkışı ise daha da enteresan bir konudur ve aslında pratik bir amaca hizmet etme gayesi taşımamaktadır. 1430 yılında Çin’de ortaya çıkan bu gözlükler, mahkeme salonlarında şüphelileri sorgularken, hakimler tarafından yüz ifadelerini saklamak amacıyla kullanılmaktadır. İste karartılarak yapılan bu gözlüklerin güneşe karşı bir koruyucu etkisi de bulunmamaktadır. Tarihi kaynaklar Eskimoların da güneş gözlüğü konusunda katkıları olduğundan bahsetmektedir. Eskimolar bu gözlükleri Kar, buz ve fırtınalardan korunmak amacıyla kullanmışlardır.

Avrupa’da 15.yy. sonlarından itibaren gerçek amacına yönelik olarak kullanılmaya başlanan güneş gözlükleri 18.yy. da asıl popülerliğini kazanmıştır. Bildiğimiz anlamda ilk güneş gözlüğü ise ilk olarak Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. 1929 yılında seri üretimine başlanan gözlüklerin kullanımı bu tarihten sonra oldukça yaygınlaşmıştır.

https://www.shallwe.com.tr/tenisin-tarihcesi/

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Gözlük yakışan insanları aşırı kıskanırım dip not olarak ekleyeyim :P

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu