in

Göz Yanılması Hakkında Bilmedikleriniz. İlginç Videolar ve Resimler

Bir fotoğrafta kaç tane farklı ayrıntı görebiliriz? Bunlar ilizyon resimler ise birden fazla şey görmeye hazır olun. Göz yanılması aslında tamamen kişiye bağlı değişkenlikler göstermektedir. Ayrıntıları fark etmek kimi insanda saniyeler, kimi insanda saliseler alabilir.

Göz Yanılması Nedir?

Bu soruların cevabı aslında duyu ve algı kavramlarında gizlidir;

Duyu dünyayı anlamak için kullanılan duyu organlarının işlevidir.

Algı ise duyular ile beynin birlikte çalışarak öğrenmesini sağlayan düşünce sistemi.

Duyuların Kullanımı

Her duyu reseptörü farklı şekillerde beynimize sinyaller gönderir. Bu sinyaller ilk öğrenmelerde daha yavaş, sonrasında öğrenilmiş olduğu için daha çabuk olur ve biz daha önce gördüğümüz birşeyi anlamlandırmaya çalışmayız. Ancak bazen duyularımız öğrenilmiş birşeyi farklı şekillerde görünce anlama zorluğu yaşar ve beyinde karışıklık olur. Aslında bu bi nevi ilizyon sanatıdır. Göz yanılması ilizyonistlerin gözleri başka bir yöne çekerek algıyı dağıtmalarıyla olur genellikle.

Göz Yanılması Nasıl Olur?

Beynimiz uyanıkken gördüğü herşeyi öğrenir. Kimi bilgiyi bir kaç görünce saklar, kimisi hiç kullanılmadığı için silinir ancak insan beyni o kadar gelişmiştir ki kimi insanlar bebekken yaşadıklarını bile hatırlayabilmektedir. Zaman zaman hafızaya atılan bu bilgiler farklı şekilde karşımıza çıkınca beyin geçmişte öğrendiği şeyle çelişiyor ve şaşırma duygusunu ortaya çıkarıyor. Milyarlarca nöronlardan oluşan beyin, bilgi çakışması yaşıyor. Gözler ise bu anda algı sorunu yaşıyor. Ancak bir süre dikkatlice bakıldıktan sonra bir sonraki seferde öğrenilmiş bilgi olduğu için aynı resimlere şaşırmıyoruz.

Olması Gerekenler Olmayınca Göz Yanılması Ortaya Çıkıyor
Bakış Açısı Herşeyi Değiştirir

Gözler bir çok duyuya göre çok daha karmaşıktır. Gözlerden beyine iletilen bilgiler 114 derecelik bir 3D görüş alanıyla kısıtlıdır. Farklı bakış açıları ile bakmak için açımızı değiştirmek zorundayızdır. 114 derecenin dışına çıktığımızda teknik olarak 2D görüşe sahibizdir.

İki göz hesaba katıldığında bakış açımız 180 dereceden biraz fazladır ancak bazı canlılarda bu çok daha fazladır.

Beynimiz önce göze inanır sonra hatayı algılamaya başlar.

Gerçekten gördüğümüzü sandığımız birçok şey aslında beynimizin bize oynadığı oyunlardır. Özellikle de rüyalar.

Mariam Oyunu Alarmı. “Beynimizi Kontrol Ediyor”

Detaylar Bu Başlıkta.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En iyi yerli ikililer

En İyi Yerli İkililer

Aşk Acısından Kurtulmanın 4 Adımı