Gündem

Göz Rengi Kişiliğinizi Yansıtıyor

Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar sonrasında göz rengi, kişiliklerimiz hakkında fazlasıyla ipucu verdiğini açıklıyor. Öyle ki atalarımızın “gözler kalbin aynasıdır” sözü bizim durumumuzu bilimsel olarak da kanıtlamış görünüyor.

Göz Rengi Kişiliğinizi Yansıtıyor

 

İsviçre’de bulunan Orebro Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının araştırmalarına göre, iris tabakasının üzerinde yer alan desenler insanları tanımaya yardımcılar. Nasıl mı? Şöyle ki kişilerin sıcakkanlı mı güvenilir mi ya da sinirli mi yoksa tez canlı mı olduğuyla alakalı durumlarını anlamak mümkün.

Göz Rengimiz Genlerimizden İzler Taşıyor

Çalışmalarını yürüten araştırmacılar, iris içerisindeki yapının karakter yansıtıp yansıtmadığını gözlemlemiş. Hipotezlerini verileme adına 428 deneğin göz rengini karakter özellikleriyle karşılaştırmıştır. Vardıkları sonuç, göz rengimizin ön lobumuzda bulunan aynı genlerden etkilendiği yönünde. Bu durumun belirgin şekilde aynı davranışları sergileyen insanların benzer iris rengine sahip olduğuyla ilişkisi olduğunu da belirtmişler.

Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. Anthony Fallone tarafından yürütülen başka bir araştırmada da bireylerin göz renkleriyle karakterleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Fallone’ın vardığı sonuçta da: “Gözlerimiz sinirsel olarak beynimize o kadar yakın bir şekilde bağlıdır ki beynimizin dışarıdan gözüken tek parçası onlardır demek mümkündür. Beyin fonksiyonlarımızla alakalı hayati ipuçlarımızı gözlerimiz iletebilir” açıklaması yer alır.

Önceki Araştırmaların Sonucu Değişti

Liverpool John Moores Üniversitesi’nden Dr. Jari Louhelainen’ın yaptığı araştırmada da: “Önceden koyu göz rengi için tek tip, açık göz rengi için de başka bir tip gen olduğu kanısındaydık fakat artık bunun doğru olmadığını bilmekteyiz.  Şimdi bildiklerimiz bize göz renginin 12’den 13’e değişen rakamlarda insanların genlerindeki kişisel farklılıklarıyla bağıntılı olduğunu göstermekte.” sonucuna ulaştığını görmekteyiz.

Peki bu araştırmalar hangi göz renginin hangi özellikleriyle bilindiği hakkında neler söylüyor? Haydi birlikte inceleyelim!

 

1- Koyu Kahverengi Gözler: 

Efendim sizler doğuştan lider ruhlu karakterlersiniz! “Yok ya öyle de değilim” diyorsanız üzgünüm çünkü çevrenizdekiler sizi tam da böyle tanımlıyor. Çok fazla koyu hatta siyah renge yakın olan gözleriniz oldukça nadir gözüken cinsten bu yüzden değer bilin. Ayrıca fazlasıyla mistik, gizemli ve kapalı kutu olarak lanse edildiğinizi de belirtmeliyim. Fakat bazı önemli kurumların yaptığı araştırmalarda en anlaşılabilir insan tiplerinin sizler olduğu belirtilmekte. Spor gibi konularda oldukça başarılısınız özellikle de hedef sporlarında. Çabuk çözüm üreten karakterinizin olduğunu söylediklerini de şuraya ekleyeyim.

2- Kahverengi Gözler: 

Yapılan araştırmalar sizlerin sadık, güvenilir, saygılı ve nazik yapıda olduğunuzu söylüyor. Bunlara ek olarak da çok itaatkâr olmadığınızı ekliyorlar. O kadar da eminler ki verilen tanımlamaların dışında yer aldığınızı düşünüyorsanız uykusuzluk problemini fazlaca yaşadığınızı ve bu yüzden huysuzlanıyor olabileceğiniz görüşündeler.

Çok araştırmışlar ve kahverengi gözlü insanların açık renk gözlü insanlardan iki saat daha az uyuduğunu bulmuşlar. Yani genelde uyku düzeninizin açık renkli gözlülerden daha düzensiz olduğunu tespit etmişler. Bir de sizin için sabah uyanmakta daha fazla güçlük çekiyorlar açıklamasını yapıyorlar benden söylemesi.

Göz Altı Torbaları Neden Olur? Nasıl Geçer?

3- Mavi Gözler:

Ruhsal ve fiziksel gücünüzün çokluğu Kaf Dağı’ndan görünüyormuş efendim! Bu en belirgin iki özelliğiniz olarak gösterilmekte. Ancak garip bir şekilde çevrenizdekiler bu özelliklerinizi inatla görmemekteler. Sizleri utangaç, güvenilir olmayan ve güçsüz olarak yargılıyorlarmış genel olarak.

Sizleri rekabetçi ve egoist olarak tanımlayanlar da varmış aralarında. Bence sizleri kıskanıyor olabilirler. Neden mi? Çünkü yapılan başka bir araştırmada mavi gözlü insanların fiziksel acı eşiklerinin çok yüksek olduğu, stres ve depresyonla daha iyi baş edebildiği sonucu yer almakta. Yani hem ilgi çekicisiniz hem de güçlü belki bundandır…

göz rengi kişiliğinizi gösteriyor

4- Gri Gözler: 

Dünya üzerinde gri gözlü insan çok azdır. Mavi renkli gözün koyusu gri gözlü olarak tabir edilmekte. Onun da açığı koyusu bulunuyormuş çok ilginç. Koyu gri renkte gözlere sahip olmak, daha dengeli biri olmaya ya da “duruma göre hareket etmeye” işaret ediyormuş. Kimin neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak siz de farklı insanlara farklı şekilde davranabilmekteymişsiniz çok garipsedik.

Duygularınız üzerinde neyi ne kadar kontrol edebiliyorsunuz konusuna bağlı olarak iyi de kötü de olabilir bu tavrınız. Açık gri renk gözlere sahipseniz de hayatta istediğiniz yere gelmek için biraz fazla çabayla çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekecektir. Ciddiye alınmak için çalışmaya ihtiyacınız bulunmaktaymış. Savunma durumunuz daimî olmakta anladığımız kadarıyla. Kabuklarınızı kırın!

5- Ela Gözler: 

Ela gözlü diye yeşilden kahverengiye dönük olan, fındık rengine yakın göz rengi grubundakilere deniliyor. Ya da iki başka renkli irise sahip kişilerin gözleri için kullanılıyor. Sık rastlanmayan bir göz rengidir. Bu kişilerin farklı renk irisleri olduğundan tek tip özellik gösteren karakterleri de bulunmamaktaymış efendim. Genellemeye vurulunca dengeli halleriyle öne çıkmaktaymışlar. Eşsiz kişiliğe sahip olduğunuz söyleniyor. Anlamlandırmakta zorlanıyor karşınızdakiler sizi bizden size küçük bir sufle.

Ayrıca farklı göz renklerinin karaciğerinde gelişen dengesiz durumlardan kaynaklandığını söylüyorlar. Kan dolaşımınızdaki bozulmalardan dolayı sık sık sindirim problemleri yaşadığınız da araştırmaların sonuçları arasında yer alıyor. Dikkat edin bünyenize, sağlık önemli!

Takma Kirpik Nedir? Göze Nasıl Uygulanır?

6- Yeşil Gözler: 

Söylemesi ayıp kendimin de dahil olduğu göz rengi grubu bu grup. Genelde kıskanılan grupmuş. Çünkü yapılan araştırmalarda insanların çoğunlukla sahip olmak istediği göz rengiymiş yeşil. Çalışmalarda yer alan bireylerin fikirlerince yeşil gözlülerin gizemli, albenili ve seksi yapıdaki kişiler olduğu söylenmekte.

Anlaşılabilir insanlar fakat dominant karakterleri ön plana çıkmakta. Güçlü maneviyat ve fiziksel özellikleriyle tanınıyorlar. İhtiyatlı oluşları, yeteneklerinin farkında oluşu ve baskı altındayken dahi doğru davranışları bu kişileri şahsına münhasır olarak öne çıkarmaktaymış efendim.

Nasıl? Sizce de gerçekten öyle mi?

İlgili Makaleler

22 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu