Sinema

Görünmez Adam- The Invisible Man

Alper Ozan Işıldak “Görünmez Adam” filminin incelemesini bizlerle paylaştı. Bu yazıda film ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. 

Görünmez Adam -The Invisible Man-

Yönetmen: Leigh Whannell

Senaryo: Ed Solomon, Leigh Whannell, H.G. Wells

Oyuncular: Elisabeth Moss (Cecilia Kass), Oliver Jackson-Cohen (Adrian Griffin), Harriet Dyer (Emily Kass), Aldis Hodge (James Lanier), Storm Reid (Sydney Lanier)

Müzik: Benjamin Wallfisch

Kurgu: Andy Canny

Görüntü Yönetmeni: Stefan Duscio

Ülke: ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere

Görünmez adam

FİLMİN KONUSU

En büyük korkunuzun peşinizde olduğunu düşünün. Ondan nasıl kaçabilirsiniz.? Üstelik onu göremiyorken.!

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde görünmez olmayı istemişizdir. Hatta açık konuşalım iyi veya kötü yapılabilecekler hakkında düşüncelere dalıp sonrasında kendimizi, “ben ne düşünüyorum yahu” şeklinde sorgularken bulmuş olabiliriz. Özellikle bilim kurgu, gerilim türünde yazdığı romanlarıyla (War of the Worlds, The Time Machine, The Island of Dr. Moreau gibi) sinema sektöründe kendisine çokca yer bulan yazar H.G. Wells’in en bilinen eserlerinden olan “Görünmez Adam”, içinde bulunduğumuz 2020 yılı yapımı yeni bir film fakat biraz farklı bir uyarlamayla karşımıza çıkıyor. 2018 tarihli ”Upgrade” filmiyle oldukça beğendiğim 43 yaşındaki Leigh Whannell’in yönettiği film şubat ayında vizyona girmesine rağmen dünyayı saran virüs ortamında sinemaların kapalı olmasıyla erken bir zamanda dijital olarak internet ortamında yer alıyor.

Görünmez

CECİLİA’ YA ADRİAN’DAN FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDET

“Görünmez Adam” filminin başrolünde yer alan kadın karakter Cecilia, uzun soluklu sevgilisi Adrian’ın fiziksel ve psikolojik şiddetine daha fazla dayanamayıp yaptığı ince bir planla yaşadıkları malikaneden kaçmayı başarıyor. Bu yolla kurtulduğunu düşünen ana karakterimiz uzun zaman yaşadığı şiddet ve Adrian’ın onu bulacağı korkusuyla sığındığı arkadaşının evinden sokağa dahi çıkamaz hale gelir. Filmin kötü adamı Adrian ise gelecek vaad eden bir bilim adamıdır. Güçlü maddi kaynağı, ek olarak şeytani zekasıyla tam bir sosyopat olan karakter güzel yansıtılıyor, bu yolla Cecilia’nın korkularını seyirci olarak anlayabiliyorsunuz. Arkadaşlarının desteği ve başarısız bir kaç denemeyle yaşadıklarının üstesinden gelmeye çalışan Cecilia umutsuzluğa düştüğü bir anda gelen haberle hayata tekrar tutunur çünkü en büyük korkusu Adrian intihar etmiştir. Filmin bu anında içinizden ”acaba” diye geçiriyorsunuz. Bunda haklısınız çünkü kendisinin son çalışması filme adını veren icad ile ilgili. Yeni bir başlangıç yapmak üzere hayatını baştan düzenleme yoluna giden kahramanımızın başına gelecekler filmin sadece ilk 15 dakikasında yaşanan yazmış olduğum bu gelişmelerden sonra yeni başlıyor.

Görünmez adam- the invisible man

KADINA ŞİDDET TEMASI BU FİLMDE GÖZLER ÖNÜNE SERİLİYOR

Film aynı zamanda en büyük sorunlarımızdan olan kadına yapılan şiddeti Cecilia’nın yaşadığı gerilim, korku ve baskı ile bizlere yansıtmada çok başarılı. Başrolde özel hayatında mensubu olduğu Scientology tarikatı sebebiyle pek tasvip etmediğim Elisabeth Moss yer alıyor ve ciddi anlamda başarılı bir iş çıkartıyor. Beden dili, yüz ve mimiklerinden yaşadığı gerilimi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Müzikler ise bu tür bir filmde olması gereken düzeyde, sizi çok yerde ani yükselmelerle sıçratacak. Görüntü yönetmenliği benden yüksek puan alan film özellikle görünmez adamın izleyiciye görünmeden de yüksek gerilimde yansıtılması yönünde başarılı iş çıkartıyor. Kamera arkasını araştırdığımda filmin sadece 7 milyon dolar gibi çok düşük bir bütçeyle çekildiğini öğrendim ve saygı duydum. Çünkü üst seviye oyunculuklar, efekt kalitesi, mekanlar olsun asla size düşük bütçe algısı oluşturmuyor. Bunda kamera arkasında yer alan isimlerin işlerine gösterdiği özen yadsınamaz.

GÖRÜNMEZ ADAM FİLMİNDE YÜKSEK TEMPO GERİLİM

Görünmez Adam, kendi içinde yer alan bir kaç mantık hatası dışında gerilimi başından sonuna kadar yüksek tempoda tutan, ana karakterin yaşadığı değişimi uzun olmayan süresinde bizlere yansıtabilen başarılı bir film. Sinemanın büyük stüdyolar tarafından sadece bir ticarethane olarak görüldüğü günümüz zamanında bu tür filmler genellikle sonda devamı gelecek şeklinde bitirilir. Bu düşünceyle sonunu getirdiğim film gayet sağlam finaliyle beni yanıltarak sevindirdi. ”Evinizde kalın”. Umarım beğenirsiniz. Herkese iyi seyirler.

Alper Ozan Işıldak

“Görünmez Adam” filmi ile ilgili görüşlerini bizlerle paylaştığı için Alper Ozan Işıldak’a teşekkür ederiz. Filmin konusunda yer verilen kadına şiddet ile ilgili bir yazımızın linkini de buraya bırakıyorum.

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Okuduğum kadarıyla günümüzün sosyolojik profilini ortaya çıkaran bir filme benziyor.. virüs sebebiyle evde kalmak zorunda kaldığımız bu günlerde zamanımızı etkin ve yararlı geçirebilmeye sebep olabilecek aktivite olabilir. Şimdiden herkese iyi seyirler..

 2. Gerilimi çok yüksek olan bi film aklımdan bazı sahneleri silinmez asla o sesler çığlıklar ayrı heyecan verici, yazanın ellerine :)

 3. Bu karantina gunlerinde yeni onerilere fazlasiyla ac durumdayiz.
  Icerik guclu ve karakterler de saglam olunca izlememek kacinilmaz oluyor
  Keyifli seyiler

  1. Güzel konu.. fakat şu var gerçekten basa geldiğini dusunünce insan geriliyor, bu dönemde ztn kafalar bozuk sinirler gergın benı bu film daha gerer normalde sevsem de.. Ben bu sürecte biraz daha kafa dagıtıp tebessüm ettırcek seylerden yanayım.

  2. Elisabeth Moss’e The Handmaid’s Tale dizinde oyunculuğunu çok beğenmiştim.Filmin konusu da çok güzel zevkle izleyeceğimden eminim.

 4. İzlemediğim bir film ama okuduğuma göre ilgimi çekti. En kısa zamanda izleyeceğim :)

 5. Günümüzde yaşanan birçok olayda yer alan ve büyük önem taşıyan bir konu olarak Kadına Şiddet temalı olması daha fazla ilgimi çekmesine sebep oldu. Gerilim dolu ve sürükleyici görünüyor. Listeme kesinlikle ekledim bu filmi.

 6. Filim, dizi konusunda pek bir aram yok ama yazılanlara göre baya etkileyici bir filim. Mutlaka deneyeceğim.

 7. Başrol oyuncusunu “Handmaid’s Tale” de tanıdım ilk. Süper bir oyunculuk yeteneği var. Henüz bunu izlemedim ama yıllar önce çekilmiş “Görünmez Adam” filmi ruhumu acayip daraltmıştı. Bunu düşünemiyorum bile. En kısa sürede izleyeceğim. Paylaşım & bilgilendirme için teşekkürler

 8. Elisabeth Moss’u “Handsmaid’s Tale” de tanıdım. Bence oyunculuğu çok iyi. Bu filmin yıllar önce çekilmiş versiyonunda “Görünmez Adam” ruhum daralmıştı çok. Bu versiyonunu düşünemiyorum bile. En kısa sürede izleyeceğim. Paylaşım ve bilgiledirme için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu