Gündem

Gören Frene Basıyor – Türkiye’de Bir İlk!

Türkiye’nin ilk üç boyutlu yaya geçidi uygulaması Aydın’da hayata geçirildi. Geçitler, sürücülere optik yanılsama sağlıyor, gören frene basıyor!

Gören Frene Basıyor – Türkiye’de Bir İlk!

Türkiye’de ilk üç boyutlu yaya geçidi projesi hayata geçirildi. Aydın’da hayata geçirilen uygulama sürücülerde optik yanılsama sağlıyor ve yaya geçidine geldiklerinde yavaşlamalarını sağlıyor.

Aydın kent merkezi ve çeşitli caddelerde özel bir teknikle boyanan 3 boyutlu yaya yolları, araç kullananlara sanki orada bir yükseklik varmış hissi yaratıyor ve bu sayede sürücüler yavaşlıyor. Bu uygulama sayesinde ise yayalar güvenle karşıdan karşıya geçebiliyor.

Yaya öncelikli trafik yılı

Aydın’da hayata geçirilen bu uygulamanın Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Onur Yılmaz, buna benzer farklı çalışmaların da üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’nca 2019 yılı “yaya öncelikli trafik yılı” ilan edilmiş, bunun ile ilgili çalışmalar başlatılmıştı. Yapılan ilk çalışma cezaların güncellenmesi oldu. Yayalara yol vermeyen sürücülere kesilen cezalar yüzde yüz oranında artırıldı.

Yaya öncelikli trafik yılı kapsamında gerçekleştirilen ilk proje ise üç boyutlu yaya geçidi oldu. 2017’den beri geliştirilen proje, Aydın’da hizmete açıldı. Birçok belediyenin yakın zamanda bu uygulamayı hizmete geçirmesi planlanıyor.

Gören frene basıyor

Sürücülere farklı bir algı yaratan bu üç boyutlu yaya geçidi uygulaması, sürücülerin gördüğü anda hızlarını kesmesine, yayaların güvenli bir şekilde karşıya geçmelerine yardımcı oluyor.

Ankara’da Trafik Kazası Saniye Saniye Görüntülendi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Lisede okul gişine dur tabelasını çizip boyamamış üç boyutlu olarak arabalar hızlı geliyordu. Çok işe yarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu