GündemTeknoloji

Google I/O 2018’de Duyurulan En Son Yenilikler

Teknoloji devi Google, her yıl herçekleştirdiği Google I/O adlı geliştirici konferansının 2018 ayağını gerçekleştirdi.

Teknoloji devi Google, 8-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen geliştirici konferansı Google I/O 2018’i gerçekleştirdi. CEO Sundar Pichai’nin sunumuyla başlayan etkinlikte, yakın gelecekte hayatlarımıza dahil olacak ve teknoloji dünyası ile insanlığa kazandırılmak istenilen yeni araçlar ve hizmetler tanıtıldı. Bizler de bu yazımızda sizler için etkinlikte bahsedilen gelişmelerden bazılarını sizler için derledik.

google i/o logo

Google I/O 2018’de Android P Duyuruldu

En çok merak edilen yeniliklerin başında hiç şüphesiz Android’in yeni sürümü geliyordu ve Google’da bu beklentilere Android P’yi duyurarak karşılık verdi. Dünya’da en çok kullanılan işletim sistemi olan Android serisinin en yeni üyesi olan Android P’nin nasıl görüneceğini, ne gibi yeniliklerle geleceğini kısmen de olsa öğrendik. İlk olarak diğer Android sürümlerinde gördüğümüz üç düğmeli yönlendirme tuşlarına veda ediliyor ve tuşlar tek düğmeye indirgeniyor. Bu düğme aynı zamanda uygulamalar arası geçişlerde slider görevi de görüyor. Uygulamalar arası geçişler demişken diğer bir büyük yenilikte burada gerçekleşiyor. Uygulamalar iPhone X’de olduğu gibi tam ekran görünüme geçmiş ve üstelik bu sırada uygulamalar üzerinde etkileşim kurabiliyoruz.

Bunların yanı sıra bildirim panelinde de iyileştirmeler mevcut. Bildirimlere doğrudan panel üzerinden tek tıkla gitmek, bildirimleri doğrudan panel üzerinden yönetmek mümkün. Kısaca görsel ve etkileşim üzerine iyileştirmeler çoğunlukta. Google kullanıcıları için yepyeni Dashboard adlı bir uygulama geliştirdi. Yeni işletim sisteminde en öne çıkan konu olan ‘dijital sağlık’ konusu. Bunun için geliştirilen Dashboard ile kullanıcılar telefonlarındaki uygulamalalarda ne kadar vakit geçirdiklerini, kaç kere telefonun kilidini açtıklarını vs. görebilecekler. Ayrıca uygulamalara süre sınırı koyarak daha fazla kullanmayı engelleyebilecekler.

Yaz Mevsiminin Sonlarına Doğru…

Android P’nin yaz mevsiminin sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şuan Android P 9.0  için ilk beta sürümü yayınlandı. Geliştiriciler ise beta sürümü, Essential, Sony, Nokia gibi bazı firmaların belirli telefonları ile test edebilecek.

google i/o androidP logo

Google Duplex

Google Duplex, Google Assistant’a getirilen önemli bir yenilik. Duplex ile kullanıcılar yapay zeka tabanlı teknoloji ile randevu veya rezervasyon yaptırmak istedikleri zaman telefon görüşmelerini Assistant’a yaptırabilecekler. Ceo Pichai, konuşması sırasında bu teknolojiyi tanıtırken canlı bir telefon konuşmasının ses kaydını paylaştı. Google Assistant sahibi için gerçek bir kuaförden randevu alıyor ve bu görevi başarı ile gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kuaförde ki reel insana kendisinin ‘insan’ olduğuna ikna ediyor. Herkesi heyecanlandıran bu özelliğin ne zaman sunulacağı henüz belli değil. CEO bunun hakkında net bir tarih vermedi.

google i/o duplex

Gmail’e Yapay Zeka Katkısı

Teknoloji devi yıllardır yapay zeka üzerine sayısız alanda çalışıyor ve en büyük yatırımları buraya yaptıklarıda kesin. Gmail’e gelen ‘akıllı cümle tamamlama’ özelliği de bunun bir ürünü. Yapay zeka teknolojisinden sonuna kadar faydalanan Gmail, bir cümle yazarken, cümlenin geri kalanını sizin yerinize tamamlıyor. Bunu yapacak kadar ileri seviyeye gelmek için, öncelikle sistem bir süre sizin maillerinizde yazdığınız cümleleri izliyor. Yapay sinir ağları vb. makine öğrenmesi sistemlerinden yararlanan yeni özellik, kullanıcı metin yazmaya başladıktan sonra sıklıkla kullanılan terimlere göre cümleyi tamamlamak için önerilerde bulunuyor. Öneri beğenildiği taktirde kullanıcı Tab tuşu ile yazıyı tamamlıyor.

google i/o gmail autocomplete

Google Photos Artık Daha Akıllı

Uygulama daha önceden çekilen fotoğraflardan otomatik olarak kolajlar, video klipler ve stilize edilmiş görüntüler sunuyordu ancak bu sene duyurulan yeniliklerle beraber artık özneleri arka plandan ayırabilme, renkleri ortaya çıkarma gibi özellikler kazanıyor. Bunların yanı sıra eski fotoğrafları renklendirmek de mümkün olacak.

Google Assistant’a Yeni Sesler ve Türkçe Dil Desteği

Google Assistant’a ünlü şarkıcı John Legend dahil olmak üzere 6 farklı ses seçeneği ekleniyor ancak kullanıcılar hali hazırda kullandıkları sesi de kullanmaya devam edebilecekler. Sesler demişken bir diğer önemli konu ise Google Assistant’a nihayet Türkçe dil desteği geliyor ancak gözüken son durak olarak gelecek. Hali hazırda yapılabilen hava durumu, navigasyon, yemek yiyebileceğiniz yerler, spor müsabakalarının detaylı sonuçları, konuşarak SMS yollayabilme gibi bir çok işlemi yapabileceğiz gibi duruyor. Google Assistant çevresini 80’den fazla ülkeye ve 30’dan fazla dil desteğine genişletmeyi amaçlıyor.

Google Lens Android Telefonlarda Yayılmaya Başlıyor

Google Lens, son teknolojinin bizlere sunduğu yapay zekayı telefon kamerasıyla bütünleştiren bir teknoloji. İlk olarak I/O 2017’de duyurulan Google Lens’in üzerinde bu etkinlikte de oldukça duruldu. Önümüzdeki günlerde Android telefonlarda yaygınlaşması bekleniyor. Google Fotoğraflar ve Assistant içerisinde gizlenmekten kurtulan teknoloji yakında, çok sayıda cihazın Android kamera uygulamasına adapte edilecek. Bununla birlikte daha önce duyurulan bir özelliğin de hayata geçmesi bekleniyor. Gerçek hayattan metin kopyalama. Yeni özellik ile kamerayı gerçek bir metne doğrultup, bunu telefonunuzda bulunan herhangi bir metin düzenleme kutusuna yapıştırabilmek mümkün olacak.

Google Lens özellikle aktif Pinterest kullanıcılarının çok beğeneceğini düşündüğümüz bir özellikle daha geliyor. Kameraya gösterdiğiniz nesneye benzer nesneleri de size göstererek istediğiniz şeyleri bulmanıza yardımcı olacak.

Google Maps’e Artırılmış Gerçeklik Desteği

Mobil veya bilgisayar dünyasında farketmeksizin en iyi harita uygulamalarının belki de başında gelen Google Maps’te de yeni işlevler görüldü. Artırılmış gerçeğin faydalarından yararlanan şirket, telefonunuzun kamerasını ve daha önce çıkardıkları uygulamalardan olan Sokak Görünümü (Street View) uygulamasını kullanacak ve daha önce hiç bulunmadığınız bir yerde yön bulmaya çalıştığınızda sizi güvende hissettirecek. Kameranızı bir yere doğrulttuğunuzda, yapay zeka Sokak Görünümü uygulamasının verisini işleyerek interaktif bir artırılmış gerçeklik ekranı sunacak. Bunu yaparken ekranınızda sevimli bir hayvan figürü size gideceğiniz yönü gösterecek. Böylece artırılmış gerçeklik eşliğinde bir rehbere de kavuşmuş olacaksınız.

google i/o maps

Yapay Zekadan Bir Katkıda Google Haberler’e

Google’ın Haberler uygulaması da yapay zekanın nimetlerinden faydalanan bir diğer uygulama oldu. Ciddi biçimde elden geçirilen uygulama bundan sonra kullanıcılara, kendilerini en çok ilgilendirecek içerikleri sunacak ve bunu yaparken yapay zeka internette takip ettiğiniz veya aradığınız içerikleri, tüm makale, video ve hikayeleri düzenleyecek. Gelen diğer değişiklik ise uygulamada bundan sonra aynı haberin farklı kaynaklardaki sürümleri de gösterilecek. Böylece sizi yanıltabilecek haberlere karşı kafanızda oluşan karışıklığı gidererek gerçeğe daha yakın bir fotoğraf oluşabilecek.

google i/o news

Google I/O 2018’in yine herkesi heyecanlandıran yeniliklerle geçtiği kesin. 2019 Google I/O gerçekleşene kadar bu yeniliklerin ve teknolojilerin hayatımıza adapte olacağına şüphemiz yok.

NASA’nın Yeni Uzay Aracı InSight, Mars’a Doğru Yola Çıktı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu