Teknoloji

Google Chrome 10. Yılını Kutluyor

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome onuncu yılını kutluyor. 10. yıl şerefine Google Chrome kullanıcıları için yeni tasarım ve özellikler içeren Chrome 69 güncellemesini yayınladı.

2 Eylül 2008 senesinde Google tarafından piyasaya sürülen internet tarayıcısı Google Chrome, 10. yaşını kutluyor. Onuncu doğum günü şerefine yeniden tasarlanan tarayıcıya aynı zamanda yeni özellikler de eklendi. “İnternet tarayıcısına yeni ve sıra dışı bir bakış” sloganı ile lanse edilen Chrome için yayınlanan güncelleme kullanım oranını daha da artırabilir.

Google Chrome 10. Yaşını Kutluyor

Google Chrome Net MarketShare’da Açık Ara Birinci!

Kullanıcılar tarafından kullanılan internet teknolojileri için istatistik tutan NET MARKETSHARE (Market Share Statics for Internet Technologies)’de Google Chrome %62 oranında kullanım ile en çok kullanılan tarayıcı konumunda. En yakın takipçisi ise her ne kadar kullanılabilirliği tartışılsa da %11.87 ile Internet Explorer ve %10.79 ile Mozilla Firefox.

Daha Modern Bir Tasarım Yaklaşımı

Yetkililer tarafından Google Chrome’a bazı işlevsel iyileştirmeler getireceği vadedilen yeni tasarım, tarayıcıya daha modern bir görünüm katacak. Daha yuvarlak ve “Material 2” anlayışına sahip bir tasarım. Bir çok menü, komutlar ve adresler daha basit bir görünüme kavuşurken yanında çok sayıda açık sekmeyi daha kolay görmeyi sağlayacak iyileştirmelerde yapıldı. Bu değişiklikler hem mobil versiyonlarda hem de masaüstü versiyonlarda görülebilecek.

En Dikkate Değer Değişikliklerden Bazıları:

  1. Chrome, farklı siteler arasında daha doğru olması için otomatik şifre doldurma yöneticisini yeniledi.
  2. Şifre demişken, Chrome artık kullanıcılar için güçlü olan şifreyi otomatik yaratacak.
  3. Omnibox olarak bilinen Chrome arama çubuğu artık yeni sekme açmadan bir çok bilgiyi kullanıcılara gösterecek. 
  4. Arama çubuğu bundan sonra belirli bir sekme aramak içinde kullanılabilecek. Çok fazla sekme arasında artık kaybolmayacaksınız. 
  5. Yakında Google Drive hesabınızı doğrudan arama çubuğundan arayabileceksiniz. 
  6. Artık yeni sekme sayfasında arka plan rengi ile birlikte favori siteleriniz için kısayollar oluşturabileceksiniz. 

Güncelleme dün itibari ile Google Chrome kullanıcıları için dağıtılmaya başlandı. Google yetkilileri Chrome’un başlangıç zamanı, bellek kullanımı vb. bir çok özelliği hakkında çalışmaya devam ettiklerini ve daha iyi iyileştirmeler için çalıştıklarını da söylüyorlar. Peki sizler Google Chrome hakkında ne düşünüyorsunuz?

Amazon 1 Trilyon Dolar Değerinde

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu