Gündem

Golan Tepeleri Açıklaması Nedeniyle ABD’ye Tepki Yağıyor

Golan Tepeleri Açıklaması Nedeniyle ABD’ye Tepki Yağıyor ! Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın “Golan Tepeleri’nde İsrail’in bağımsızlığını Amerika Birleşik Devletleri’nin resmen tanıdığını” bildiren başkanlık kararına imza atması, uluslararası kamuoyunda şok etkisi yarattı ve bununla ilgili tepkiler almaya devam ediyor.

Golan Tepeleri Açıklaması Nedeniyle ABD’ye Tepki Yağıyor

Türkiye, İngiltere, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Rusya, Arap Birliği ve diğer birçok ülke ile uluslararası kurumlar, Donald Trump’ın aldığı tek taraflı kararını tanımadıklarını açık bir şekilde beyan ettiler. Amerika Birleşik Devletleri’nin imza attığı şok karar ile ilgili yapılan açıklamalar ve tepkiler şu şekilde;

Avrupa Birliği’nin açıklaması: İmzalanan kararı tanımıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Golan Tepeleri’nde ki İsrail bağımsızlığını tanımasına ilişkin Avrupa Birliği sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada net bir ifadeyle “kesin bir dille tanımıyoruz” dendi.

Aynı zamanda AB tarafından, “İsrail’in 1967’den bu yana Golan Tepesi ve diğer işgali altında olan topraklar üzerindeki bağımsızlığını hiçbir şekilde tanımıyoruz.” şeklinde açıklama geldi.

Birleşmiş Milletler açıklaması: Golan Tepeleri’nin statüsü değişmedi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dujarric, Golan Tepeleri’nin statüsünün değişmediğini ve bunun Birleşmiş Milletler Golan Politikası Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında belirtildiğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı kararda, İsrail’in Golan Tepeleri de dahil olmak üzere diğer işgal altında bulundurduğu toprakların herhangi bir şekilde bağımsızlık ve egemenliğine karşı çıkıldığı beyan edilmişti.

Rusya açıklaması: Durumu daha da kötüleştirir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Rus Russkoye Radyosu’nda, Trump’ın kararını eleştirdi ve şu şekilde açıklamada bulundu: “Uluslararası hukuka aykırı olan bu karar, Orta Doğu’daki gerginliği artırabilir ve düşmanlıklar görülebilir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarını hiçe sayan bu tarz gelişmeler ve açıklamalar durumu daha da kötü hale getirir” dedi.

Böyle şeyler hukuk dışı!

Başkan Trump’ın kararını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Zaharova, Orta Doğu’da Arap ülkelerle gerginliği artırabileceğini ifade etti. Açıklamalarına ve değerlendirmelerine devam eden Zaharova “Böyle şeyler hukukun dışında kalıyor ve tamamen hukuk dışı bir olaydır. Tüm uluslararası çalışmaları, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan bu tür kararlar sadece durumu daha kötü hale getirir” dedi.

Donald Trump’ın Golan Tepeleri İle İlgili Kararnameyi İmzalaması ve Kararname İle İlgili Tüm Detaylar İçin Tıklayın.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Bu tarz hamlelerin geleceği zaten belli değil miydin?
    Neden herkes şaşırıyor anlam veremiyorum

  2. Bu haber içeriği hakkında hiçbir bilgim yoktu Golan Tepesiyle ilgilli.Bir araştırmacı olarak bunun sonucunu takip edeceğim

  3. İşgal ettiği topraklari sahiplenmek İsrailin yaptiklari hukuk dışı. Tepkiler normal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu