Teknoloji

Gmail Kullanıcıları İçin Birbirinden Faydalı 5 Chrome Eklentisi #1

E-postaları izlemeden ekleri yönetmeye, yeni özellik eklemeden yeniden tasarlanan arayüzüne… Bu 5 Chrome eklentisi Gmail’i daha etkili kullanmanıza yardımcı olacak.

Gmail’i daha da özelleştirmek için hali hazırda bir sürü Chrome eklentisi mevcut. Sizler için serinin ilk yazısında bu eklentilerden yararlı bulduğum 5 tanesini paylaşacağım.

Birçok Chrome Eklentisi Zaten Mevcut

Yazının girişinde de bahsettiğim gibi şuan zaten bir sürü Chrome eklentisi mevcut Gmail için. Bunlardan içinde bazı kendi kullandığımın da olduğu faydalı olanları sizler için derledim.

Bu bahar yapılan Keynote’da Google, Gmal tasarımını yeniden tasarladıklarını ve birkaç özellik eklediklerini duyurdu. Bu değişiklikler hali ile birçok eklentiyi devre dışı bıraktı. Ancak kendimin de bazılarını kullandığım eklentiler şuan sorunsuz çalışmaktalar.

Artı bir tavsiye olarak, bu eklentilerin hepsini aynı anda kurmayın. Çok fazla sayıda kurulan eklenti tarayıcı performansını olumsuz etkileyebilir. O yüzden listeden cidden çok işinize yarayacağını düşündüklerinizi seçin.

1- Gmail için Boomerang

Boomerang Chrom Eklentisi

Benim en sevdiğim eklentilerinden başında gelen ve sizlere kesinlikle tavsiye ettiğim bu eklenti ile artık maillerinizi istediğiniz bir vakte zamanlayabilirsiniz. Eklentinin kurulmasından sonra mail yazma kısmında ‘gönder’ butonunun altına ‘send later’ butonu eklenir. Bu butona tıklayarak mailinizi görselde gördüğünüz gibi belirlenmiş zamanlara veya altta kendi gireceğiniz tarihte gönderilmesi için programlayabilirsiniz.

Boomerang’ın ‘gelen kutusu duraklat’ özelliği ile belirttiğiniz zamanlarda gelen kutunuza gelen yeni mailleri durdurabilir ve bu şekilde o an ki işinize odaklanabilirsiniz. Boomerang’ın bu özelliklerini ücretsiz olarak ayda en fazla 10 e-mail için kullanabiliyorsunuz. Aylık olarak 5 dolardan başlayan abonelik planı ile özelliklerden sınırsız olarak faydalanabiliyorsunuz.

2- Google Mail Checker

Google Mail Checker Chrome Eklentisi

Bizzat kullandığım eklentilerden bir diğeri olan Google Mail Checker kullanımı ücretsiz bir eklenti. Görselde de göreceğiniz üzere gelen kutunuzdaki okunmamış iletilerin toplam sayısını görüntüler. Ayrıca butona tıklayarak direkt olarak gelen kutunuzu açabilirsiniz. Ne kadar gerekli tartışılabilir ancak benim işime yarıyor. :)

3- Mailtrack

Mailtrack Chrome Eklentisi

Chrome’un web mağazasında gönderdiğiniz e-mailleri takip edebilen bir sürü eklenti vardır. Ancak Mailtrack bunlar içinde en popülerlerden biridir. Çünkü ücretsiz versiyonunda sınırsız sayıda e-posta göndermenizi sağlar.

Mailtrack, Gmail ve Inbox üzerinden gönderdiğiniz e-postaların okunup okunmadığını öğrenmenize olanak sağlar. Eklenti yüklendikten sonra Gmail’e çift onay işareti ekler. Boomerang’dan sonra sizlere kesinlikle tavsiye ettiğim diğer eklenti budur.

4- Gmail için Satır Vurgulayıcı

Highlighter Chrome Eklentisi

Tek bir amacı olan bu uzantı, e-mail başlığını vurgulamayı sağlar. Mouse ile maillerin üzerine gezinirken işaretçinin üzerinde durduğu başlık belirlediğiniz vurgu renginde gözükür. Bir mail aradığınız sırada size görsel bir yardım sağlar.

5- Dittach

Dittach Chrome Eklentisi

E-mail ile gelen ek dosyalar hepimizin malumu. Eğer çok aktif bir şekilde dosya alışverişi yapıyor iseniz maillerinizde dosya izini kaybetmeniz bir yerde mümkün. İşte burada yardımınıza Dittach yetişiyor. Gmail sayfanızın sağ tarafına, güncel tarihli olarak tüm e-mail eklerinizin küçük fotoğraflarını gösteren bir sütun ekler. Dittach, sakladığınız ekleri ve istediğiniz şeyi bulmayı kolaylaştırmak için kategoriye göre (döküman, film, müzik vb.) de sıralama yapmakta.

Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu