in

Gizemli Dans Salgını Nereden Çıkmıştı? İşte Tüm Detaylar.

gizemli dans salgını

Gizemli dans salgını yazımıza hoş geldiniz. 500 yıl sonra bile hâlâ gizemini koruyan gizemli dans salgınına sebep olacak etmenler arasında ilk akla gelen açıklama, olayın 1518’de gerçekleşmesinden hareketle tamamen bir uydurma olduğu. Neredeyse hiçbir tarihçi tarafından kabul görmeyen bu tez, bu olayın gerçekliğini doğrulayacak çok sayıda belge olduğu için tarihçiler tarafından çürütülüyor.

Gizemli Dans Salgını. Doktor Notları, Şehir Konseyindeki Belgeler Olayı Doğruluyor

Doktorların tuttuğu notlar ve şehir konseylerinde yer almış belgeler, katedrallerde bu olaydan sonra da okunan vaazlar birbirlerinden bağımsız ama bir o kadar da destekleyici şekilde bu insanların dans ettiğini belgeliyor. Diğer yandaan bu garip salgın türünün tek örneği de değil. 1237 yılında Almanya’nın Erfurt şehrinde yüzlerce çocuğun dans ederek Arnstadt’a kadar geldiklerini ve burada yorgunluktan bayıldıklarını ve hatta bazılarının öldüğünü anlatan söylentiler var.

Gizemli Dans Salgınına Uyuşturucu Bir Madde Mi Sebep Oldu?

Başka bir hipoteze göre gizemli dans salgınına yol açan, nemli çavdar saplarında oluşan Ergot Fungi isimli küfün, tüketilen ekmeğe karışmasıydı. Bir uyuşturucu olan LSD’nin de hammaddesi olan Ergotamine’i üreten bu kimyasal, halüsinasyon, titreme ve şiddetli sarsılmalara yol açabiliyor. Halkın da bu sarsılmaları dans ile karıştırmış olması muhtemel.
Bu teze itiraz edenlerse, dönemin hekimlerinin, sarsılmayla dansı kolayca ayırt edileceklerini savunuyor. Görgü tanıklarının hepsinin ifadelerinde “dans” tabiri kullanması da bu tezin çürümesine sebep olmuştur.

STRES KAYNAKLI PSİKOZ İDDİASI

Sıkça dile getirilen başka bir hipoteze göreyse salgın,dönemin yoğun ve neredeyse her olayda yer alan batıl inançlarından doğan kaygıların yarattığı depresyon halinin yol açtığı kitlesel bir hezeyan, bir isyan haliydi. 16.yüzyılın başlarına denk gelen dönem, hem doğal felaketlerin hem de ölümcül salgınların yaygın olduğu bir dönemdir. Kıtlık gibi etkenleri de dahil edince dönemin kaygı düzeyini anlayabiliriz. Bu görüşü savunan insanlara göre o dönemde yaşamış insanlar, yaşanan felaketler karşısında, batıl inançlarının da etkisi ile toplumsal ve topyekün bir ‘stres-kaynaklı psikoz’a yakalanmışlardı.
Bu tezin en önemli savunucusu ünlü tarihçi John Waller’e göre, böyle büyük bir psikozun etkisi ile şehir sakinleri transa girmiş ve bilinçsiz bir şekilde dans etmiş olabilirdi. Waller, bölge halkının özellikle de adi St. Vitus olan, dansçıların koruyucusu olarak bilinen bir azize inandığını ve bu inancın bu hezeyanda önemli rol oynadığı kanaatinde.

Mitlere konu olan St. Vitus, insanları kendi istekleri olmasa dahi dans etmeye zorlama yeteneğine sahipti. Waller, Avrupa’da Protestanlığın yayılması sonucu St. Vitus’a olan inancın kaybolmasınin dans salgınlarının da tarihe karışmasına sebep olduğunu iddia etmiştir. Tüm diğer açıklamalar gibi bu açıklama da birçok soruna ve karşı teze sahiptir.
Tarih boyunca ciddi bir kanıt bulunamadığı için ne yazık ki bu durumun açıklamasının ne olduğunu bilmemiz mümkün gözükmüyor.

5 Enerjik Dans Önerisi

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

erkeklerin sevdiği pozisyonlar

Erkeklerin Sevdiği Pozisyonlar. Partneriniz Neler İstiyor? İşte Cevabı.

İyi Uyku Ortamı Nasıl Yaratılır?

İyi Uyku Ortamı Nasıl Yaratılır?