Seyahat

Gitmesi Cesaret İsteyen Yerler

Biliyorsunuz ki dünyamız pek çok inanılmaz yerle dolu. Bu yerlerden bazıları alışa gelmişin dışında olan doğal güzellikleri ve sahip oldukları eski tarihe dayanan yapılarla turistleri çekmeyi başarır. Ama Dünya üzerinde hiç uğramamanızın daha hayırlı olduğu yerlerde vardır. Tabii ki hayatınızı riske atmaktan çekinmiyorsanız bu yerlere gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Bu gitmesi cesaret isteyen yerler arasından birkaçını sizlerle paylaşacağız.

İşte gitmesi cesaret isteyen yerler

1- Danakil Çölü

Etiyopya, her yıl düzenli olarak dünyamız üzerinde bulunan, çetin koşullara sahip yerlerden birisini görmek isteyen binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Burası Danakil Çölü’dür. Elbette buraya hiç gelmemek en iyisi, ancak Danakil Çölü fantastik bir filmden fırlamış gibi görünen yer şekilleri ve manzarasıyla doğa aşıklarını kendisine çeken bir görünüşe sahip. Ancak burada çok tehlikeli volkanlar sülfür göletleri ve diğer pek çok tehlikeli doğal oluşumun olduğunu da unutmamak gerek. Danakil Çölü aslında yaşamak için elverişli koşullara sahip bir yer değil. Ayrıca bu bölgeye tüm yıl boyunca mevsim farketmeksizin dayanılmaz bir sıcaklık hakim. Güneş ışınlarının bir etkisi olarak asidik göllerden yayılan zehirli gazlar da bu bölgede yaşamı tehdit ediyor.

Buraya dünyanın en korkutucu çölü diyebiliriz. Danakil Çölü ayrıca içinde bir lav gölü bulundurmasıyla da biliniyor. Volkanda kaynayan dev lavlar dışarı fışkırıyor, donuyor, kırılıyor ve daha sonra şekil almaya başlıyor. Danakil Çölü’nün hem bu kadar güzel görünmesi, hem de bu kadar tehlikeli olması oldukça şaşırtıcı. Yine de siz buraya hiç gitmezseniz daha iyi olur.

gitmesi cesaret isteyen yerler
gitmesi cesaret isteyen yerler

2- Washington Dağı

Kuzey Amerika’daki en güzel yerlerden biri olarak gösterilmesine rağmen Washington Dağı’nı manzarasını maalesef kapsamlı olarak göremezsiniz. Çünkü burası da dünyadaki en tehlikeli yerlerden birisi olarak görülmektedir. Bu tehlikeye dağda oluşan hava koşulları neden olmaktadır. Ayrıca bu hava koşullarının yaşam için elverişli olduğundan söz edilemez. Washington Dağı’na gitmek sadece Everest’in zirvesine çıkmakla karşılaştırılabilir. Washington Dağı’nda bu kötü hava koşulları, tüm yıl boyunca mevsim farketmeksizin etkili olmaktadır. Washington Dağı’nda ayaklarınızın üzerinde durmak bile imkansız. Bu dağda 1934 yılında, rekor seviyede bir rüzgar hızı kaydedilmiş, rüzgarın hızı saatte 327 kilometre olarak ölçülmüştür. Bu kötü hava koşullarına rağmen dağın zirvesinde yerleşim yerine konaklama alanları bulunuyor. Bir hayal edin, apartmanın hava koşullarından etkilenmemesi ve havaya uçup gitmemeleri için yere zincirlerle sabitlenmiş…

gitmesi cesaret isteyen yerler
gitmesi cesaret isteyen yerler

3- Şeytan’ın Yüzü

Bu anıt sadece Ekvador’da yaşayan bir avuç insan tarafından biliniyor. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi kayalardaki korkutucu yüz, karşıdan oldukça net bir şekilde görülebiliyor. Bu kaya bölge halkı tarafından Şeytan’ın Yüzü olarak adlandırılıyor. Eğer daha dikkatli ve yakından bakarsanız bu kötü niyetliymiş gibi gülümsemesi olan kaya figürünün ağzında keskin dişler bulunduğunu da görebilirsiniz. Bu bölgede yaşayanlara göre şeytan yüzlü bu kaya, doğrudan keskin viraja sahip bir ana yola bakıyor. Bu bir tesadüf mü, değil mi kimse bilmiyor.

Ancak bu bölge, keskin virajlar ve tehlikeli yolları olması ile biliniyor. Yüksek hızla girilen virajlarda sürücülerin kayalıklara uçma olasılığı bulunuyor. Bu şeytan yüzlü kaya tabii ki doğal süreçler ile birlikte kendiliğinden oluşmamış. Kayanın bir heykeltraş tarafından yapıldığı söylense de, genellikle burada yaşayan insanlar kaya ile ilgili hikayelerini kendi ekledikleri ayrıntılarla süslüyorlar ve bu hikayelere biraz da gizem katıyorlar. Kötü olayları önceden haber verdiği ve hatta sebep olduğu düşünülse de bu kaya, sadece heykeltraşın hayal gücünün eserinden bir tanesi. Şimdilik yoldan geçen sürücülere endişe vermeyi sürdürüyor.

gitmesi cesaret isteyen yerler
gitmesi cesaret isteyen yerler

4- Sinabung

Aktif bir volkan olan Sinabung, Endonezya’nın Sumatra Adası’nda bulunuyor. Bu aktif volkanın deniz seviyesinden 2400 metre yüksekte konumlandığını söyleyebiliriz. Sinabung, bu bölgenin yerlilerine ve huzurla sürdürdükleri yaşamlarına büyük ölçüde tehdit ediyor. Bazen hiç uyanmayacakmış gibi sessiz sakin yerinde dursa da, volkan yine de tehdit oluşturuyor. Birçok insan Sinabung’un yeterince uyuduğunu ve artık patlamayla birlikle saçılan kül ve lavlarıyla tüm bölgeyi etkileyeceğini düşünüyor. Son patlaması 19 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşmiş. İnanması zor ancak, bu kül tablası 5 bin metre yüksekliğe sahip olmasının yanında lavlarını 4.9 metre uzaklığa kadar püskürtebiliyor. Bu püskürtme sonucunda ise gökyüzünde gerçekten devasa büyüklükte bir kül bulutu oluşuyor.

Neyse ki bu patlamalarda hiçbir bölge halkı yara almıyor. Çünkü neredeyse herkes bu devasa volkanın patlamalarına karşı önceden hazırlıklı ve patlama esnasında ne yapacaklarını biliyorlar. Ancak Avustralya hava yolları bu bölgeye kırmızı seviyede tehlike işareti koymuş.

gitmesi cesaret isteyen yerler
gitmesi cesaret isteyen yerler

5- Oymyakon

Oymyakon, dünyamızda bulunan en soğuk yerlerden birisi. Oymyakon, Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı Oymyakon ulusunda yer alan ve dünyanın en soğuk köyü olarak biliniyor. Burada hava sıcaklığı yaklaşık -72 dereceye kadar düşebiliyor. Şimdiden sizi uyaralım. Eğer buraya gidecek olursanız ve burada yaşamıyorsanız eldivenleriniz ve kalın sandığınız montlarınız sizi soğuktan korumaya yetmeyecektir. Oymyakon’daki bu rekor derece düşük hava sıcaklıklarına rağmen, insanlar yılın tüm zamanlarında aksatmadan işlerine devam ediyorlar. Bazen bu bölgede hava sıcaklığı -70 derecenin altına düşse de bazı göletler ve su kaynakları donmuyor. Ancak bu durum doğal bir anomalinin sonucu oluşmuyor ve kesinlikle bir şehir efsanesi değil.

Bu korkunç derecede soğuk ve dondurucu yeri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, sosyal medyada paylaşmayı umut ederek gittiğinizde fotoğrafları ve mesajlaşmayı unutun! Hatta aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü, günümüz cep telefonları belli sıcaklık dereceleri arasında kusursuz çalışabiliyor. Oymyakon’da ise çektiğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız ya da birileriyle mesajlaşmanız hava şartları nedeniyle neredeyse imkansız. Kısaca özetlemek gerekirse hasta olmak istemiyorsanız veya ben telefonumdan ayrı yaşayamam diyenlerdenseniz, Oymyakon kesinlikle size göre bir yer değil.

gitmesi cesaret isteyen yerler
gitmesi cesaret isteyen yerler

Dünyanın En Maceralı Seyahat Noktaları

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu