Kültür - Sanat

Gintama Anime İncelemesi

 

Nihayet bir anime daha bitti. Ne maceraydı ama. Bu animeyi ilk izlemeye başladığımda anime gözüme pek de ilginçmiş gibi gelmedi fakat çok yanılmışım. Yayınlanan tüm bölümleri izlemem yaklaşık 2 ayımı aldı. Bir kere izlemeye başladım ve duramadım. Aslında bütün iyi animelerin bu duyguyu yaşatması gerekiyor. Bu yazımızda Gintama isimli animenin incelemesine yer vereceğiz. Shall We ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Gintama: Çizimler

Anime, asla yüksek bütçeli bir anime olmadı bu nedenle aşırı kaliteli çizimler pek beklemeyin. Anime, uzun süren bir anime için gerçekten iyi bir animasyon kalitesine sahip. Özellikle son sezonda animasyon kalitesi çok üst seviyelerdeydi. Karakter tasarımı ve kurgusu gerçekten farklı ve düzgündü.

Gintama: Sesler

Gintama, seslendirme konusunda gerçekten iyi iş çıkarıyor. Tekrarlayan arka plan müziklerinin sahneye göre farklı duyguları yaşatması gerçekten harika bir şey. Animenin müzikleri, özellikle son iki sezonda animeyi daha da izlenebilir kılıyor.

Gintama: Hikaye

Animenin son sezonu, Gintama’nın hiçbir konuda şaka yapmaktan çekinmeyeceğini hatırlatan kahkaha dolu bir bölümle başladı. İlk bölümü takip eden bölümler de elbette ki çok güzeldi. Gintama’nın tüm bölümleri gerçekten iyi yazılmış ve onları izledikten sonra bizleri epey düşündürüyor.

Daha ciddi bölümler, tüm animenin en iyi bölümleri arasında yer alıyor. Gintama’nın ciddi bölümleri, serinin gücünü bir kez daha ortaya koyuyor. Bu gibi sebeplerden dolayı Gintama’nın sıradan bir anime olmadığını söyleyebiliriz.

Karakterler

Karakterler, bu animenin 2 sezonunu hızlıca bitirmeme neden oldu. Gintama’da hangi karakteri daha çok sevdiğimi sorarsanız inanın söyleyemem çünkü hepsini çok seviyorum. Gintama’daki karakterler oldukça iyi tasarlanmış. Karakterlerin hiçbiri mükemmel değil hatta bazıları size iğrenç bile görünebilir fakat zamanla o karakterler de kendilerini size sevdiriyor. Demek istediğim o ki bu animede, hayatta hiçbir gayesi olmayan iğrenç bir evsiz bile size zamanla hoş görünebilir. Hatta Gintama’daki yardımcı karakterler de kendi serilerini hak edecek kadar iyi tasarlanmıştır.

Eğlenebilirlik

Hikâyenin hızlı ilerlemesi sayesinde anime oldukça keyifli hale geliyor. Animede kullanılan seslendirme, gerçekten harikadır. Eğer garip karakterlerin seslendirmesi başka türlü yapılsaydı, anime bu kadar eğlenceli olmayabilirdi.

Genel Durum

Gintama’yı izlemek animeler konusunda daha seçici davranmama neden oldu. Gintama, başka animelerin sahip olamayacağı birçok özelliğe sahip. Eminim ki bir yandan güldüren bir yandan da ağlatan başka bir anime bulmak çok güçtür. Gintama, bazı sahnelerde sizi hüngür hüngür ağlatırken bazı sahnelerde ise gülmekten altınıza yapmanıza neden olabilir.

Death Note Anime Eleştirisi

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu