Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Mikroorganizmalar veya bakteri toksinleri sebebiyle bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmesi ortaya çıkar. Gıda zehirlenmesi belirtileri; mide ağrısı, kusma ve ishaldir. Hafif zehirlenmeler bir kaç gün içinde kendiliğinden iyileşir ancak ağır durumlarda hastanın mutlaka hastanede tedavi görmesi gerekir. 

GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR?

Mikroorganizmalar veya toksinler ile kontamine gıdaların tüketilmesi sonucu gıda zehirlenmesi ortaya çıkar. Gıdaların kontamine olmasındaki sebep; üretim, taşınma, depolanma ve işlenme sırasındaki hijyen yetersizliğidir. Gıda zehirlenmesi 3′ e ayrılır.

  • BAKTERİYEL GIDA ZEHİRLENMESİ
  • BAKTERİYEL OLMAYAN GIDA ZEHİRLENMESİ
  • VİRÜSLERE BAĞLI SİNDİRİM SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI 

BAKTERİYEL GIDA ZEHİRLENMESİ

Gıda zehirlenmesi yaşanmasına neden olan en önemli etken maddeler; bakteriyel toksinlerdir. Bakteriyel besin zehirlenmeleri iki şekilde ortaya çıkar:

*Birincisi; bakteri toksinleri ile kontamine besinler tüketildiğinde bu toksinler zehirlenmeye neden olur.

*İkincisi; bakteri içeren gıdalar tüketildikten sonra bu bakteriler vücutta toksin salgılar ve zehirlenmeye sebep olur.

Bakteriyel gıda zehirlenmesine yol açan en yaygın mikroorganizmalar; Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli ve Listeria’ dır. Bu bakteriler hayvansal gıdalardan bulaşır.

BAKTERİYEL OLMAYAN GIDA ZEHİRLENMESİ

Bakteriyel olmayan gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedenleri; zehirli mantarlar, parazitler, arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller ve hayvan toksinleridir.

VİRÜSLERE BAĞLI SİNDİRİM SİSTEMİ ENFEKSİYONLARI

Virüslerin neden olduğu sindirim sistemi enfeksiyonları da gıda zehirlenmesi olarak düşünülebilir. Uzmanlar bundan gıda kaynaklı viral enfeksiyon olarak bahseder. Bu enfeksiyonlara neden olan virüsler; norovirüs, rotavirüsü, Hepatit A virüsü ve Hepatit E’ dir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Gıda zehirlenmesinin belirtileri nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hemen hemen her zaman ortaya çıkan ilk belirtiler şunlardır; bulantı, kusma, ishal ve karın krampları. Bu belirtiler bakteri toksini vücuda girdikten sonra bir kaç saat içinde hızlı bir şekilde görülür ve bir kaç gün içinde de kaybolur. Besin zehirlenmesinin bir diğer etkeni, stafilokok isimli bakterinin salgıladığı “staphylococcal toksinler” bir kaç gün boyunca rahatsızlığa neden olabilir. Bu süre sonunda vücut toksinlerden temizlenir, belirtiler kaybolur ve rahatsızlık ortadan kalkar. Gıda zehirlenmesinin belirtileri çok şiddetli olmamakla beraber tedavi edilmese de kendiliğinden geçebilir. Ancak bazen şiddetli kusma, ishal ve kanlı ishal gibi ciddiye alınması gereken bulgularla birlikte görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

GIDA ZEHİRLENMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Gıda zehirlenmesinin teşhis edilebilmesi için hastada görülen belirtilerin ne kadar zamandır devam ettiğinin ve şikayetlerin başlangıcından önceki zaman diliminde tüketilmiş tüm gıdaların bilinmesi gerekir. Sonrasında hastanın ateşine, tansiyonuna ve nabzına bakılır. Gıda zehirlenmesinde laboratuvar testlerine çok başvurulmaz. Bu testler ancak Listeria ‘dan şüphelendiğinde antibiyotik kullanımı gerekli olduğu için yapılır.

GIDA ZEHİRLENMESİNİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Besin zehirlenmelerinde şikayetler 1-3 gün aralığında kendiliğinden ortadan kalkar. Vücut bu zaman dilimi içerisinde ishal ve kusma ile tepki verir ve toksinlerin atılımını sağlar. İshal ve kusma, vücuttaki elektrolit (vücuttaki sıvı dengesini sağlayan, sinir ve kas fonksiyonları için mutlaka gerekli olan besinlerdir) ve sıvı kaybı ile ilgilidir. Bu nedenle gıda zehirlenmesinde asıl önemli olan bu kaybın dengelenmesini sağlamaktır. Gıda zehirlenmesi geçiren hastaların bol miktarda sıvı alması çok önemlidir. Maden suyu ve bitkisel çaylar bu açıdan faydalıdır. Kişiye vücudun ihtiyaç duyduğu elektrolitleri içeren özel toz karışım suya karıştırılarak verilebilir. Evde de bu karışım yapılabilir. 1 litre suya 8 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı sofra tuzu karıştırılarak bu özel karışıma benzer bir karışım elde edilebilir. Eğer hasta ağızdan sıvı alamıyorsa damar yolu ile de hastanelerde serumla sıvı elektrolit desteği verilebilir.

İshal Nedir? Nasıl tedavi edilir?

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu