Seyahat

Gezgin Şirine Uzungöl Anısı İle Sizlerle…

Shall We? Seyyah grubunun Gezgin Şirine’sinin kaleme aldığı Uzungöl anısı sizlerle… Kendisine bu anısını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Gezgin Şirine Ve Uzungöl Anısı

Merhabalar gezgin ruhlu seyyah canlarım. Geçen yıl (2018) Eylül’de evde kös kös otururken arkadaşımın beni arayıp “Fatoş, sana evde oturmak yakışmıyor kalk çabuk gel bizim diyarları gezdireyim bu aralar müsaitim “demesi üzerine aniden karar verip gittiğim ve çok memnun kaldığım Laz diyarlarını anlatmak istiyorum…

27 Eylül, saat 14.15. Bursa… Yenişehir hava limanından kalkış yapıp yaklaşık 1 buçuk saat sonra Trabzon hava limanına varış yapmıştım. Trabzonlu arkadaşım beni hava limanından aldıktan sonra çok boğazkar olduğumu da bildiği için direk beni Balıkçım Lokantası’na götürdü Yol üzerinde çok şirin iki katlı bir yerdi. Bir taraftan Eskişehir’de eski komşum olan bu arkadaşla hasret giderirken diğer taraftan da Karadeniz’in şu meşhur balığı hamsiyle midemi inanılmaz şekilde doyurdum. Hamsinin yanında salata ve de mısır unu ekmeği vardı. O mısır unu ekmeğini alıp salatanın suyuna bandırıp da yemek… Of ne diyebilirim ki şu anda bile yazarken canım çekti…

Uzungöl anısı daha da anlamlı hale geliyor…

Artık yemekte yediğimize göre yola koyulma vakti gelmişti. Akşam hava karardığında biz yoldaydık ve bir müddet sonra şu en çok merak ettiğim göle yaklaştık. Yani Uzungöl’e. Arkadaş araç kullanırken ben hiç durur muyum? Bir yandan horon müzikleriyle kendimce oynarken bir yandan da Uzungöl’ün manzarasını en güzel görebileceğim otel
arayışı içine girmiştim. Ve sonunda o oteli buldum… Orası Kar oteldi.

Sabaha karşı bir ara uykum kaçtı ve ben o an kaldığım otelin penceresinden dışarıya baktığımda “Aman Allah’ım” dedim. “Gecesi böyle bir güzellikse eğer, gündüz kim bilir ne mükemmellikler göreceğim” diye heyecandan koşup tekrar yatağıma geçip, uyuyup bir an önce sabah olmasını istedim.

O muazzam manzara karşımda…

Sabah uyanır uyanmaz lavaboya koşmadan yine pencereye koştum… Ve internette gördüğüm o muazzam manzara net bir şekilde tamamen karşımda duruyordu. O kadar sevindim ki, çünkü; oteldeki beyefendi gece bize “inşallah yarın sisli hava olmaz yoksa hiçbir şey göremezsiniz” demişti. Bu aynı, Norveç’e sırf Kuzey Işıkları’nı görmek istemek gibi bir duyguydu açıkçası. Bir müddet hiç bir şey yapmadan pencereyi açıp, tertemiz havayı içime soludum. Ve sonrasında hazırlanıp kahvaltı için otelin üst katına geçtik. Otel o kadar iyi bir yerdeki, nereye baksanız manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Kahvaltıyı özellikle uzun tuttum. Çünkü bu hayatta en sevdiklerimin arasında olan şeydir doğayla iç içe kahvaltı
yapabilmek. Kahvaltının ardından meşhur selfie çubuğum ile bol bol fotoğraf çektim. O güzelim ortamı ölümsüzleştirmem gerekiyordu çünkü… Kahvaltının ardından köy meydanına indik. Ben her zamanki gibi sevdiklerime magnet alma derdine düştüm.

Ayrılma vakti geldi…

Göl etrafında yürüyüş yaptıktan sonra bir kaç hediyelik eşya dükkanlarını dolaştık. Ve sonunda oradan ayrılış vaktimiz geldiği için aracımıza binip tekrardan yola koyulduk.

Çoğu arkadaşımın Uzungöl için “Fatoş, eski hali daha güzeldi. Şu anda beton yığını deseler bile ben ilk kez gittiğim için o haline bile bayılmıştım. Ama keşke böyle güzelliklere hiç dokunulmasa değil mi?

Trabzon Gezilecek Yerler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu