Seyahat

Gezgin biyeregidenadam Anlatıyor…

Bisikleti ile Güney Amerika yolculuğuna çıkmaya hazırlanan biyeregidenadam bu yolculukta desteklerinizi bekliyor!

12 yıl önce aklına koyduğu hayalini gerçekleştirmeye ramak kalan ve hayallerine adım adım yaklaşan Kenan Çelik, ki siz onu biyeregidenadam olarak tanıyorsunuz, 4 Eylül 2018 tarihinde yolculuk serüvenine başlıyor!

12 yıl önce aklıma koyduğum dünya turu projemi aralıklı olarak sürdürüyorum. Bazen gittiğim ülkelerde iş bulsam da genellikle Türkiye’ye dönüyor ve birkaç ay çalışıp yoluma devam ediyorum. Bir arkeoloğum fakat fotoğrafçılık yapıyorum. Günlük hayatımda asosyal ve gündelik zevklerden haz etmeyen biri olduğum için para biriktirmem çok zor olmuyor.


Yolculuklarımda birçok araç kullansam da asıl aracım Captain Nemo adını verdiğim bisikletimdir. Şu anda 30.000 kilometreyi geçtiğimizi biliyorum fakat tabii ki kesin bir sayı veremem. Onunla 27, otostop veya diğer araçları kullanarak ise 35 ülkeye gittim. Şimdi ise Güney Amerika’da 24 ülkeye daha gideceğim.

Son projeme geçmeden önce eski yolculuklarımdan bahsetmek isterim.

İlk yolculuğum Çin menşeili bir motosikletle Türkiye’de 8650 km ve 70 şehir gezmek oldu. Sonrasında Bisikletimle Balkan ülkelerine gidip 5 ülkede pedal çevirip 3700 kilometre sürdüm. Sonrasında Eski Sovyet ülkelerine gitmeye karar verdim ve İstanbul’dan başladığım bisiklet turumda 7 ülke üzerinde 9000 kilometre pedal çevirdim. Ardından Güneydoğu Asya ülkelerinde 8 ay kaldım ve otostopla ülkeden ülkeye seyahat ettim. Türkiye’de olduğumda ise kendime fırsatlar yaratıp sürekli yeni keşiflere çıktım.

Her zaman yalnız oldum. Beni en çok tatmin eden konu yalnızlık olduğundan seyahatlerimde yanıma kimseyi almadım. Bu durum gittiğim bölgeyi daha iyi anlamama her zaman beklediğimden daha fazla insan tanımama yol açtı ve bu durumdan oldukça hoşnutum.

Çoğu zaman kamp kurdum. Kamp kuramadığımda sokakta yattım. Hostellere ve üzerinde çatı olan herhangi bir yere çok mecbur kalmadıkça girmedim. Girmiyorum. Çünkü, portatifleştiremeyeceğiniz kişisel lükslerinizi gittiğiniz yerde aramak yolda olmanın mantığına aykırı bir konudur. En azından ben öyle düşünüyorum. Çünkü yola çıkmak gündelik hayattan olabildiğince uzaklaşmaktır.

Dünyanın En Maceralı Seyahat Noktaları

Kısa filmler…

Yolculuklarımda becerilerime göre paylaşılabilecek şeyler çıkarmaya çalıştım. Mesela Bosna Hersek’te Bosna iç savaşı hakkında savaş gazileri ve mağdurlarla çeşitli röportajlar foto ve video belgeseller çektim. Ardından yazdığım yazılarımda bu konudan bahsettim. Arkeolog olmam nedeniyle ilgi duyduğum antik kentler hakkında kısa belgeseller çekmeye gayret ettim. Son olarak ise Endonezya’nın Bali Adası’nda Bali’li çiftçiler için deneysel tarzda 16 dakikalık kısa film çektim.

Yolculuklarımda her zaman günlük tuttum. Her gezginin olduğu gibi kendi yaşadıklarımın da kayda değer olduğunu düşünüyorum. Şimdilik dört cilt oldular. Günün birinde birer kitap olarak yayınlayacağıma inanıyorum.

Bisikletle Güney Amerika serüveni başlıyor!

Şimdi son projeme hazırlanıyorum. Güney Amerika’da 27.000 kilometre uzunluğunda ve en az bir yıl süreceğini tahmin ettiğim bisiklet turuma çıkacağım. 4 Eylül’de İstanbul’dan ayrılacak ve 5 Eylül 2018 akşam saatlerinde Brezilya Rio De Janeiro’da turuma başlayacağım. Temel amacım çocukluk hayalim olan dünya turumda sondan bir önceki adımımı atmak ve dünyada en çok merak ettiğim yerlerin başında gelen Güney Amerika’yı keşfetmek. Yine gündelik lükslerden olabildiğince uzak durmaya çalışacağım. Zaten günlük lüksleri kendime sağlayacak kadar param da yok. Hatta bu öylesi bir yolculuk olacak ki geri dönmem gerekirse uçak biletine bile param yetmeyecektir. Fakat hepsine rağmen yolda olmak güzel. Aslında ‘rağmen’ değil. Bütün bu imkansızlıklarla yola çıkmak güzel.

En çok merak ettiğim bölge neresi diye soracak olursanız kesinlikle Güney Şili ve Patagonya. Özellikle buzul manzaralarının içinde olmak için sabırsızlanıyorum. Bunun yanı sıra Küba’nın ise herkes gibi benim de dikkatimi çeken en önemli cazibe noktası olduğunu söylemeliyim.

Aslında Küba’nın dikkatimi çekmesinin temel nedeni dünya seyahatlerimde gördüğüm toplumların ve insanların kendilerine dayatılan yaşam biçimini kabullenip yaşamaya çalışması. Kabullenemeyecek seviyede olanların ise o seviyeye ulaşmak için manasız şekilde davranmasıydı. Küba, umuyorum ki bu biçimden farklı yaşayan bir ülke olacaktır. Toplumsal gözlem anlamında en farklı fikirlere ve izlenimlere kapılacağım yer olacaktır. Bunu orada göreceğim.

Shall We? ailesi olarak dostumuza bol şans diliyoruz! Umuyoruz ki O’nun hayalleri gibi bu yazıyı okuyan herkesin de hayalleri bir gün gerçekleşir! O’na destek olmak için haberi paylaşmanızı rica ediyoruz! Sevgiyle kalın…

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İnanılmaz :)) daha nice hayallerini gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. İyi yolculuklar olsun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu