Hayata Dair

Geronimo: Son Apache

Geronimo ismini, kimi zaman bir çizgi filmde kimi zamansa bir sinema filminde satır arası önemsiz cümlelerde karşımızda bulduk. Ancak “Beyaz Adam” işgaline karşı savaşan son büyük Kızılderilinin hayat hikayesini bilmiyoruz maalesef. Hal böyle iken bu sefer de onun hikayesini kaleme almak istedim. Bakalım son Apache nasıl bir ömür sürmüş. Şimdiden keyifli okumalar efendim.

Geronimo

16 Haziran 1829 tarihinde “vahşi batı” toprakları büyük bir mücadele adamının doğumuna tanık oluyordu. New Mexico dolaylarında dünaya gelen bu isim Goyaalé ya da bizim bildiğimiz adıyla Geronimo’ydu. Kendisi Apachelerden olup Bedonkohe kabilesi mensubudur. Kendisinin yedi tane daha kardeşi varmış efendim. Kızılderili geleneklerine göre yetiştirilmiş ve 17 yaşında evlenmiş.

Katliamla Yüzyüze…

19. asırda Kızılderili olup da katliam görmemek de ne demek! Tarihler 6 Mart 1858’i gösterdiğinde Geronimo ve kabilesi de bir katliamla yüz yüze kalır. Kanlı bir katliam… Alçak bir katliam… Bu tabiri kullanmam sizleri rahatsız etmesin lütfen. Çünkü durum gerçekten de öyle. Söz konusu tarihte kabilenin erkekleri ellerindeki malları takas etmek üzere obadan ayrıldığı sırada José Maria Carrasco önderliğinde yaklaşık 500 kişilik bir Meksika askeri birliği kabileye saldırır ve tabiri caizse omuz üstünde baş, taş üstünde taş bırakmazlar. Goyaalé yani Geronimo’nun karısı, çocukları ve akrabaları da dahil olmak üzere kabile nüfusunun çoğunluğu vahşice katledilir. İşte o an Geronimo, intikam yemini eder ve isyan bayrağını açar!

Koru Kendini Meksika!

19. yüzyılın en ünlü Kızılderili şeflerinden olan Coloradas, Geronimo’ya icazet verir ve bir nevi “kanımızı yerde koyma oğul” diyerek kahramanımızın yolunu çizer. Geronimo, şef olmasa da doğuştan gelen liderlik ateşini ispat eder ve Apache savaşçıları arasında hızla rütbe atlar. Nihayetinde de bu birliklerin kumandanı olur. Saldırılarını intikam yemininin muhatabı olan Meksika üzerine yoğunlaştırır ancak çok geçmeden tek büyük tehlikenin Meksika olmadığını görür.

Apache Topraklarında Amerikanlar

Geronimo, Apache topraklarının “Beyaz Adamlar” tarafından, üstelik aralarında anlaşma yapmış olmalarına rağmen işgal edilmeye başladığını görür. Bundan itibaren Kızılderili mücadelesinin yönü değişir. Geronimo emrindeki adamlarla birlikte kendisinden sayı ve teçhizat bakımından çok üstün olan Maksika ve Amerika ordusuna karşı başarılı saldırılar düzenlemiştir.

Geronimo Efsanesi

Burada ufak bir bilgi vermem gerektiğini sezdiğimden bir not bırakayım istedim. Geronimo, bir kabile şefi değil sevgili takipçilerimiz. Kendisi aslında kabilenin şamanlarından birisidir. Bildiğiniz üzere Kızılderililer doğa unsurlarını kutsal addederler. Öte yandan bu kutsaliyetin tüm sırlarına vakıf olanlar ise Kızılderili şamanlarıdır. İşte Geronimo da belki de tabiat unsurlarına dair bilgilerini akınlarında oldukça iyi kullanabildiğinden adamları tarafından efsane olarak görülmekteydi. Çünkü kendisi her ne şekilde olursa olsun ardında iz bırakmıyor, nokta atışı saldırılar düzenleyerek düşman kuvvetlerine büyük kayıplar verdirebiliyordu. Onun bu denli başarılı olması, kendisinin etrafındakilerce Apachelerin en büyük tanrı olarak kabul ettiği Usen tarafından seçilmiş kişi olarak anılmasını sağlamıştı. 1858-1896 yılları arasında 26 sene boyunca başarılı bir şekilde mücadelesini sürdürdü. Meksika yönlü başlattığı mücadelesini New Mexico, Arizona ve Texas doürultusunda genişletti. Ancak “Beyaz Adamların” dehşeti durdurulamıyordu…

Bir Devrin Sonu Bir Güneşin Batışı

Chiricahua şefi ve aynı zamanda da Geronimo’nun kayın babası olan Cochise, halkının Apache topraklarında yaşaması şartıyla savaşı durdurmak istedi. İstek, Amerika tarafından kabul edildi ve Geronimo teslim oldu. Gelgelelim büyük şef Cochise bir müddet sonra hayata gözlerini yumunca Beyaz Adam sözünü tutmadı ve anlaşma şartlarını ihlal ederek Chiricahuaları topraklarından zorla çıkarmaya başladı. Katliam yeniden kendini gösterince Geronimo’ya da tekrar mücadele yolu göründü. Fakat Amerikan ordusu Geronimo’nun tüm kabilesini kıyıma uğratmaya başlamasıyla daha fazla kan dökülmesini önlemek amacıyla yeniden teslim oldu. Teslim olması, ününün yayılmasını engellemedi. Savaş esiri olarak tutulduğu yaşamının son yıllarında turistlerin büyük ilgisini gördü ve Kızılderili kültürünün tanıtılmasını sağladı. Ancak halkı onun özgür kalmasını istiyordu. Dönemin Amerika başkanı T. Roosvelt ile görüşmeler yapıldı. Ancak Roosvelt, Geronimo özgür kalırsa yeniden mücadeleye girişeceğinden korkuyordu ve tüm talepleri reddediyordu. Nihayet 4 Mart 1909 tarihinde son büyük Apache, eve dönüş yolunda iken atının onu sırtından atması nedeniyle düştü. Hava soğuktu ve yaşlı kurt bir gece boyunca soğukta yaralı olarak kaldı. Arkadaşları tarafından donmak üzereyken bulunduysa da yaşam savaşı ancak 6 gün sürdü. Yeğenine pişmanlık içinde “yaşayan son Apache olarak kalana dek savaşmalıydım” dedikten sonra hayata gözlerini yumdu.

Bush Ailesinin Mezar Soygunu

Hepimizin yakın tarihte Irak işgaliyle tanıdığı George Bush’un dedesi Prescott Bush, Yale Üniversitesi’nde iken gizli bir örgüt olan Skull and Bones’a üye olmuştu. İddialara göre bu örgüt içerisinde ün kazanabilmek adına 1918 yılında Geronimo’nun Fort Sill’de bulunan mezarını arkadaşlarıyla birlikte açıp kafa tasını çaldı. Geronimo’nun ailesi onun kafa tasını almak için pek çok girişimde bulunsa da Amerikan hükümeti tarafından reddedildiler. Prescott Bush ise olaya dair tüm sırlarla birlikte 1977 ‘de öldüğünde ülkenin en zengin bankerleri arasında yerini almış bir isim olmuştu.

Saygı!

Acılarla dolu hayatını mücadelesine adayan son büyük Apache hakkında filmler çekildi. Ölümünden çok sonra bile büyük bir saygı gören Geronimo’yu bizler de bu vesileyle saygı ile yad etmiş olalım. Başka öykülerde görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

 

Tesla: Bilimin Ruhu

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Hep duyduğumuz ismim ama araştırmak öğrenmek istemedik. Çok iyi yazı olmuş ellerine sağlık

  2. Demek ki Geronimoooo diye bağırdıkları olay buymuş. Teşekkürler bilgiler için :))

  3. Koca kıtanın keşfedilmesiyle Kızılderililerin yaşadığı ihanetler, kıyımlar fazlasıyla acı.. Teşekkürler bilgiler için..

  4. bir kaç sene önce hayatını okumuştum kendisinin aşırı etkileyiciydi, ayrıca “Geronimo and the Apache Resistance” isimli bir belgesel de var izlemenizi tavsiye ediyorum.

  5. kızılderili hayatları hep ilgimi çekmistir, ve geçmişte yaşadıkları acıları da düşünürsek çok üzücü :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu