Sinema

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler | Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Gerçek hayattan uyarlanan filmler her zaman izleyicinin ilgisini çeken filmlerdir. İnsanların bazen kendilerini buldukları bazen de başkalarının hayatlarına şaşırdığı bu filmler bizimde ilgimizi çekti ve sizler için aralarından en çok sevilenlerini bir haberde topladık. Gerçek hikaye, gerçek karakterler, gerçek hayatlar. İşte karşınızda o eşsiz filmler.

Gerçek hayattan uyarlanan filmler

Schindler’s List

schindlerin listesi

2.Dünya Savaşının Polonyası zamanında geçmiş bir film. Alman iş adamının o yokluk döneminde bir yatırım yaparak Yahudi işçileri çalıştırmasını ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını anlatıyor. Oscar ödüllü bir başyapıttır.

The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

Genç ve hırslı bir adamın borsa yoluyla kazandığı büyük servetin hikayesini konu alan film, sıradışı bir yükselişi gözler önüne seriyor. Varolduğu sistemin içinden sıyrılmayı iyi bilir ve önce küçük küçük kazanıp sonra kendi işini kurarak “nerden nereye” sözünü izleyiciye oldukça iyi bir şekilde aktarmaktadır.

The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

İyi bir baba aynı zamanda yaptığı işlerde tutunamamış bir adam olan Gardner, karısı ile de sürekli sorun yaşamaktadır. Hayatındaki tek dayanağı olan oğludur ve ondan asla vazgeçmez. Bir gün karşısına bir fırsat çıkar ama o kadar şanssız bir adamdır ki o fırsatı da tutuklandığı için kaçırır. Fakat iyi insanlar hala vardır. Bu film umutsuzlara umut olmaktan fazlasıdır.

The Pianist

the pianist

3 Oskar ödüllü bir filmdir. 2. Dünya savaşı sırasında Polonya’da yaşayan bir Piyanistin hayatını konu alan film Wladyslaw Szpilman’ın kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Nazi işgalinin oldukça iyi kaleme alındığı bir başyapıttır.

The Imitation Game

the imitation game

2. Dünya savaşının Almanya’sında geçen harika bir filmdir. Dönemin Ingiliz istihbaratında çalışan bir adamın Almanların kullandığı Enigma şifresini çözmeye çalıştığı bir hikayeyi anlatır. Dönemin en zeki insanlarının bir takım haline gelişi ve ekipteki Alan Turing isimli kişinin hayatını konu almaktadır.

Rush

Rush

Dünyanın en iyi F1 pilotu olmak isteyen ve bu uğurda çok şey feda eden iki insanın mücadelesini konu alan film, aksiyon dolu dakikalar geçirmenizi sağlayacak. 1970’ler döneminde yaşanan bu olay 2013 yılında beyaz perdeye taşınmıştır.

Into TheWild

into the wild

O ailesi çok zengin bir çocuktur ancak mutlu değildir. Şehirlerin ve insanların kirliliğinden kaçarak doğaya dönen bir gencin hikayesini konu alan film 2007 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Hachi: A Dogs Tale

Hachi-A-Dogs-Tale

Listemizin belki de en duygusal filmine geldi sıra. İzlerken göz yaşlarınızı tutamayacağınıza eminiz. Hachi cinsi bir köpeği tren garında bulan bir adamın köpek ile yaşadığı yeni hayatı konu alır. Hachi sahibini yıllarca her sabah trene götürür ve dönüş saatinde trenden alır. Ama bir gün ani bir şekilde ölen sahibi gelmeyince Hachi tren garında saatlerce onu bekler. Sonra saatler günlere, günler aylara, aylar yıllara dönüşür. Hachi ölene kadar her sabah tren garına gider ve akşam sahibinin dönüş saati gelene kadar orda bekler.

Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

Gerçek hayattan uyarlanan filmler başlığımızda sıra gelmiş geçmiş en iyi dolandırıcı ile tanışmaya geldi. O yıllarca hiç bir iz bırakmadan farklı şekillerde piyasayı dolandırmış bir usta hırsızdır. Yaptığı sahte evrakları gerçeğinden ayırt etmek imkansızdan ötedir. Bir hırsızın FBI ajanları ile yaşadığı bu muhteşem hikaye 2002 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır.

Braveheart

O dünyayı değiştiren bir adamdır. O bir ülkenin kaderini baştan yazmış tarihe ismini altın harflerle yazdırmıştır. Özgürlük için verdiği mücadele bir çok insana ilham kaynağı olmuştur. William Wallace sıradan bir çiftçiyken gözünün önünde sevgilisi öldürülür ve o koca bir krallığa kafa tutar. İskoç halkının kahramanlık hikayesi 1995 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır.

127 Hours

127 Hours

İzleyebileceğiniz en gerçekçi filmlerdendir. Hikayesinin gerçek olmasının yanı sıra oyunculukta sizi filmin içine çekecektir. Doğa’yı seven bir adamın bi yürüyüş sırasında bir kayalıktan düşmesi ve elinin bir kayaya sıkışması sonucu geçirdiği 127 saati anlatmaktadır.

Captain Phillips

gerçek hayattan uyarlanan filmler

O ilkeleri olan bir gemi kaptanıdır ve bir gün hiç istemediği halde bir rotadan gitmek zorunda kalır. Bu rotada gemi korsanlarının olduğu iyi bilinir ve Philips başına gelecekleri tahmin eder. Geminin korsanlar tarafından ele geçirilmesini konu alan film tam bir macera filmidir.

Sinemanın Tarihi Hakkında Bilmedikleriniz

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Çok iyi filmler seçilmiş. Aralarında izlemediğim flmler var. Merak ettim izleyeyim :) en sevdiğim türlerden çünkü gerçek hikayeler :)

  2. Schindler’s list ve the pianist bir birinden güzel efsane iki film. İzlemeyen varsa mutlaka izlesin

  3. Şimdi okuyunca aslında çoğunu izlemediğimi farkettim. Kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız. Izlemediklerimi araştırmaya başladım bile :)

  4. Filmler çok güzel ve gerçeklik taşıması onları daha başka bir boyuta taşıyor izleyecek film ararken bu yazının üzerine gelmesi çok iyi oldu emeğinize sağlık

  5. Iclerinden izlemediklerim var.. Hemen jzlemeliyim…izlediklerim arasında hachi ve braveheart en çok iz birakanlar

  6. Yazıda bahsedilen filmlerin hepsi mükemmel filmler. Doğada tek başına hayatta kalmak adına özellikle 127 Saat filmini izlemek gerek; başına ne gelirse gelsin, sevdiği şeylerden vazgeçmeyen insanlara dair bir film.

  7. Aralarında izlemediğim o kadar filim barmış ki nasıl kaçırdığıma yandım okuyunca izlenecekler listesine ekleyeyim hemen

  8. Hepsini izlemiş biri olarak gerçekten seyirciye geçen yapımlar izlemenizi tavsiye ederim
    Emeğinize araştırmanıza sağlık. Harika yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu