Gündem

Genel Sağlık Sigortası Borçluları Dikkat; Son Tarih 31 Aralık

GSS yani Genel Sağlık Sigortası sahibi olan milyonlarca kişinin prim borçlarını ödemesi verilen süre 31 Aralık’ta son buluyor!

emekli ikramiyesi

 

Ödeme Yapmadıysanız Dikkat!

2012 yılında hayatımıza giren Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvencesi olmayan bireylerin hastanelerden ücretsiz yararlanmasını sağlayan bir uygulamaydı. Kaymakamlıklarca yapılan gelir testi neticesinde prim seviyesi belirlenen GSS’nin borcunu ödemek için devlet 1 yıl süre tanımıştı. 31 Aralık 2018’de ise bu süre sona eriyor. Bu tarihe kadar ödemeyen vatandaşlar ise faizleri ile beraber borçlu duruma düşecek ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ise sağlık hizmetinden faydalanamayacak!

Borçlar Düzenlemeye Girdi

2012 yılından bu yana 8 milyon vatandaşımız bu uygulamayı kullanmaya başladı. 2,7 milyon kişinin borçları Mart 2018 yayımlanan yasadan sonra tekrar hesaplandı. daha önce aylık 426 liraya kadar prim borcu çıkartılan ve faiziyle birlikte ağır bir faturayla karşı karşıya kalan milyonlarca kişiye kolaylık tanındı. Daha önce üç kademe olan primler, teke indirildi. Bu düzenleme uyarınca, hane içindeki kişi başına geliri 2018 yılı için 676,50 TL’nin üzerinde olan herkes aylık 60,89 TL prime tabi. 1 Nisan 2017 tarihinden önceki borçlar için ise aylık 53,33 TL üzerinden ödeme yapmak suretiyle borçtan kurtulma fırsatı getirildi.

Gelir Testi İçin Süre Sona Erdi

Genel Sağlık Sigortası için Kaymakamlıklarca gelir testi uygulaması 30 Kasım 2018’de son buldu. Bu tarihe kadar testi yaptırmayan vatandaşlarımız bundan sonra geriye dönük borçları için yapılandırma uygulayamayacak. Ancak borçlarını sildiren vatandaşlarımız gelir testi yaptırarak ileriki dönemlerde genel sağlık sigortasından faydalanabilir. Gelir testine girmeyen veya girip de hane içindeki kişi başına aylık gelir 676,50 liranın üzerinde olanlar bu yıl için aylık 60,89 lira prim ödüyor. Ay sonunda açıklanacak asgari ücrete yüzde 20-25 arasında zam yapılması durumunda, aylık prim de 73-76 TL arasında bir düzeye çıkacak.

Gelir Testinizi Yenileyebilirsiniz

GSS kapsamında yaptırdığınız gelir testini 2019 yılında tekrarlayabilirsiniz. Hanede kişi başına aylık 676 liranın altına düşen vatandaşlarımız 6 ayda bir bu testi yaptırabilecek.

Öğrenciler Muaf Tutuluyor

Herhangi bir işte çalışmayan kişiler açısından GSS yükümlülüğü 18 yaşında başlıyor. Lise ve dengi okul mezunlarında bu yaş 20, üniversite mezunları için ise 25 yaş olarak uygulanıyor. Öğrenciler, okuldan mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle, prim ödemeden sağlık hizmeti alabiliyor. Ancak, bu ilave süreler hiçbir şekilde, öğrenim durumuna göre 20 ve 25 yaşı aşamıyor.

 

 

 

Sokak Ortasında Kadını Bıçakladı – Dehşet Verici Görüntüler

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu